Gucio i Cezar oraz Gapiszon – to najbardziej znane animowane postaci stworzone przez znakomitego rysownika – Bohdana Butenkę. Znalazły się one wśród cennych i trudnych do zdobycia na rynku antykwarycznym eksponatów, które pojawią się w rzeszowskim Muzeum Dobranocek.

 

[Not a valid template]

 

Muzeum Dobranocek może się poszczyć nowymi kolekcjonerskimi nabytkami, ponieważ w zbiorach panoptikum pojawią się oryginalne grafiki znakomitego ilustratora Bohdana Butenki, które na rynku kolekcjonerskim kosztują nawet 5 tys. zł. Wśród nich znajdują się takie postaci jak: Gucio i Cezar oraz Gapiszon.

– Muzeum zakupiło sześć dzieł tego rysownika. Do końca tego roku chce nabyć kolejne cztery. Gdy muzeum będzie posiadaczem wszystkich dziesięciu grafik, wtedy zostaną one oprawione i udostępnione zwiedzającym. Obecnie można podziwiać tylko dwa dzieła Butenki – mówi Jakub Czaja z Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Scenopis do Caralgola

Ale to nie jedyne nowe eksponaty. Miłośnicy dobranocek będą również mogli zobaczyć scenopisy z filmów lalkowych w reżyserii Teresy Puchowskiej-Sturlis: odcinek „Echo” z serii „Maurycy i Hawranek” oraz pięć odcinków: „Okrycie na zimę”, „Strach ma wielkie oczy”, „Tajemnica”, „Zgubione okulary” i „Przysługa” z serii „Miś Uszatek”.

Muzealną kolekcję powiększą również darowizny samych autorów, ponieważ  Halina Filek-Marszałek, reżyserka i animatorka związana ze Studiem Filmów Rysunkowych na rzecz muzeum przekazała kilkanaście celuloidów z dekoracjami z różnych odcinków Reksia oraz scenopisy – obrazowy i opisowy – z animacji „Reksio terapeuta” oraz „Reksio i jamnik”.

Tadeusz Wilkosz, znany twórca filmów lalkowych, związany ze Studia Se-Ma-For w Łodzi, natomiast podarował muzeum cenny eksponat w postaci scenopisu obrazowego do serialu „Miś Colargol” pt. „Powrót misia”.

– Scenopis nie jest w najlepszym stanie, dlatego nim trafi na wystawę musi zostać oddany w ręce konserwatorów. Gdy ich prace zostaną zakończone, to wówczas podarowany eksponat wróci do muzeum – podkreśla Jakub Czaja.

Bohaterzy z dzieciństwa

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie jest jedynym tego rodzaju panoptikum w Polsce. Powstało w 2009 roku dzięki Wojciechowi Jamie, który rok wcześniej przekazał miastu kolekcję pamiątek i przedmiotów związanych z dobranockami prezentowanymi w polskiej telewizji w latach 60. i 80. XX wieku. To właśnie Jama stworzył muzeum i został jego pierwszy dyrektorem. Kolekcja wówczas liczyła 2 tys. eksponatów.

Wśród nich znalazły się oryginalne lalki ze Studia Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi, które były używane przy produkcji filmów kukiełkowych. Oprócz tego w gablotach muzeum można zobaczyć takich bohaterów jak: „Miś Uszatek”, „Przygody Misia Colargola”, „Mały Pingwin Pik-Pok”, „Maurycy i Hawranek”, „Trzy Misie”, „Kolorowy świat Pacyka”, „Plastusiowy pamiętnik”.

Muzeum Dobranocek również dysponuje jedynym rękopisem i maszynopisem bajki „Jacek i Agatka”  – pierwszej polskiej dobranocki, której premiera odbyła się 2 października 1962 roku w Telewizji Polskiej.

Oprócz filmowych eksponatów, w muzeum znajdują się także zabawki, puzzle, figurki, bombki na choinkę, przytulanki, a także kalendarze i czasopisma poświęcone bajkowym bohaterom, wśród których są takie kultowe postaci jak: Bolek i Lolek, pomysłowy Dobromir czy Pszczółka Maja.

Wieczorne pokazy

W muzeum znajduje się również sala projekcyjna, gdzie można uczestniczyć w pokazach filmowych najstarszych polskich dobranocek. Ponadto organizowane są również pokazy przezroczy lub slajdów na starych projektorach, a z myślą o dorosłych przygotowywane są wieczorne pokazy filmowe: Dobranocki dla Dorosłych czy Dobranocka Nocą.

Muzeum Dobranocek znajduje się przy ul. Mickiewicza 12, jest czynne od wtorku do piątku od 9:00 do 17:00, w soboty i niedziele od 10:00 do 18:00. W poniedziałki Muzeum jest zamknięte. Bilety kosztują 4 zł (ulgowy) i 7 zł (normalny).

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama