Zdjęcie: Materiały prasowe

Firmy z sektora pozabankowego mają coraz lepszy wizerunek. W dużej mierze jest to wynikiem tego, że wielu pożyczkodawców w swojej działalności kieruje się zasadami responsible lending.

Powszechny wizerunek firm działających w sektorze pozabankowym nie jest w Polsce najlepszy. Część z nas wciąż utożsamia je z lichwiarskimi pożyczkami, które na przełomie wieków były często zaciągane przez klientów bez zdolności kredytowej. Wysokie oprocentowanie i nieustabilizowana sytuacja finansowa pożyczkobiorców często sprawiały, że pożyczki pozostawały niespłacone, a klienci popadali w spiralę zadłużenia.

Tymczasem dziś branża pożyczek pozabankowych wygląda zupełnie inaczej. Działalność firm reguluje bowiem znowelizowana ustawa antylichwiarska, a sami pożyczkobiorcy coraz większą wagę przykładają do zapewnienia wysokich standardów swoich usług. Wyrazem tego jest trend responsible lending. Na czym on polega? Które działające w Polsce firmy stosują się do jego zasad?

Responsible lending – co to jest?

Ta anglojęzyczna nazwa oznacza po prostu odpowiedzialne pożyczanie. Odpowiedzialne, a więc przede wszystkim zgodne z obowiązującym w danym kraju prawem. W Polsce działalność firmy pożyczkowych (a także banków oferujących kredyty konsumenckie) regulują dwie ustawy: Kodeks Cywilny, Ustawa o Kredycie Konsumenckim oraz Ustawa o Nadzorze nad Rynkiem Finansowym wraz z jej nowelizacją 2015, nazywana też „ustawą antylichwiarską”.

Responsible lending zakłada pełną transparentność działania pożyczkodawców. Firmy, które zdecydują się na ten model, powinny informować swoich klientów o wszystkich oraz warunkach spłaty pożyczki i upewnić się, że ten zrozumiał do czego zobowiązuje się podpisując umowę. Wszystkie dane dotyczące kosztów pożyczki (zwłaszcza RRSO) muszą ponadto znaleźć się w materiałach reklamowych.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Klient jest najważniejszy

Na tym obowiązki odpowiedzialnie pożyczających firm się jednak nie kończą. Zasady responsible lending zakładają bowiem, że odpowiedzialność za ewentualne problemy finansowe spada również na pożyczkodawcę. By ich uniknąć, firmy pożyczkowe powinny starannie sprawdzić zdolność kredytową swoich klientów. Nie muszą wprawdzie być w tym tak rygorystyczne jak banki, ale dobrą firmę cechuje troska o swoich klientów i nieudzielanie im pożyczek, których ci nie będą w stanie spłacić.

Jeśli jednak do tego dojdzie, firma działająca w duchu responsible lending powinna prowadzić windykację długu zgodnie z prawem. Negocjacje z pożyczkobiorcą, który nie poradził sobie ze spłatą długu muszą zaś odbywać się przy poszanowaniu jego praw i prowadzić do znalezienia rozwiązania satysfakcjonującego obie strony.

Którym firmom można zaufać?

Coraz więcej polskich firm pożyczkowych deklaruje działanie w duchu responsible lending. Listę takich firm znajdziesz tutaj: http://www.finanovacash.pl/.

Pamiętajmy jednak, że wybór odpowiedzialnej firmy pożyczkowej nie zagwarantuje nam bezproblemowej spłaty zobowiązania. W dalszym ciągu najważniejsza jest bowiem nasza odpowiedzialność. Dlatego przed skorzystaniem z oferty któregoś z wymienionych pożyczkodawców przeanalizujmy swoją sytuację finansową i upewnijmy się, że oddanie pieniędzy na czas nie okaże się dla naszego budżetu obciążeniem.

Artykuł partnera

Reklama