To już 21. Ranking Szkół Wyższych Perspektywy. Na jego czele znalazł się Uniwersytet Jagielloński. Rzeszowskie uczelnie znów daleko.
Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2020 składa się z czterech rankingów, które mają odzwierciedlać różne misje pełnione przez polskie uczelnie: rankingu uczelni akademickich, rankingu uczelni niepublicznych, rankingu publicznych uczelni zawodowych, rankingu kierunków studiów.
Uczelnie ze stolicy Podkarpacia nie mają powodów do dumy. W rankingu uczelni akademickich 2020 Uniwersytet Rzeszowski zajmuje miejsce 53-60, a Politechnika Rzeszowska ex aequo z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania dopiero 71-80.
W zestawieniu znalazła się również Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie. – Uczelnia została sklasyfikowana, mimo że od wielu lat nie uczestniczy w Rankingach Fundacji Edukacyjnej Perspektywy – przekonuje Przemysław Pawlak, rzecznik WSPiA.
– Autorzy rankingu postanowili uwzględnić WSPiA mimo braku danych z ankiety rankingowej. To powoduje, że jej pozycja jest zafałszowana i nieprawdziwa. Uczelnia zażądała od fundacji usunięcia jej z tegorocznego rankingu – dodaje Pawlak.
Prywatne i zawodowe mają się lepiej
Nieco lepiej wypada Rzeszów w rankingu szkół niepublicznych. WSIiZ osiąga w nim stosunkowo wysokie 25. miejsce. Stosunkowo, bo w rankingu szkół niepublicznych figuruje tylko 50 placówek.
Podkarpackie akcenty pojawiły się w rankingu publicznych szkół zawodowych. Na 7. miejscu jest w nim Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, na 9 – Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu, a na 11 – Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku
Odległe miejsca zajęły Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie (19) i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu (33).
W ostatnim rankingu – rankingu kierunków studiów, przewodzą Uniwersytety Warszawski i Jagielloński. Dla przykładu astronomię najlepiej studiować na tym pierwszym, a archeologię na drugim. Uczelnie z Rzeszowa są poza stawką.
Ranking Perspektyw uwzględnia siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, potencjał naukowy, innowacyjność i umiędzynarodowienie.
„Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie” – czytamy.
Metodologię rankingu opracowuje kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk.
(cm)
redakcja@rzeszow-news.pl