Zdjęcie: Namysław Tomaka / Rzeszów News
Reklama

Absolwent Politechniki Rzeszowski to najbardziej pożądany pracownik przez pracodawców z Podkarpacia – tak wynika z tegorocznego Rankingu Szkół Wyższych przygotowanego przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Politechnika zajęła pierwsze miejsce.

Badanie preferencji pracodawców zatrudniających absolwentów uczelni wyższych zostało zrealizowane po raz kolejny przez Centrum Badań Marketingowych Indicator. Badanie przeprowadzono w dniach 28 kwietnia – 22 maja br. wśród 1800 firm, które zatrudniają więcej niż 20 osób.

Wśród pracodawców z województwa podkarpackiego 100 proc. ankietowanych zadeklarowało, że najbardziej pożądanym pracownikiem jest dla nich absolwent Politechniki Rzeszowskiej.

Politechnika bardzo dobrze wypadła również w Ogólnopolskim Systemie Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów Szkół Wyższych. System wdraża Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Podstawowym źródłem informacji są dane z ZUS oraz systemu POL-on (system informacji o szkolnictwie wyższym).

Przeprowadzono badanie losów absolwentów, którzy w 2014 r. ukończyli studia na PRz.

Z badań wynika, że na rynku pracy najlepiej radzą sobie absolwenci kierunków: lotnictwo i kosmonautyka (prawie 97 proc. znalazło zatrudnienie), mechanika i budowa maszyn oraz zarządzanie i inżynieria produkcji (prawie 96 proc. znalazło zatrudnienie), budownictwo, inżynieria środowiska, informatyka, logistyka i matematyka (powyżej 90 proc. znalazło zatrudnienie).

Dane odnoszą się do absolwentów studiów II stopnia stacjonarnych i niestacjonarnych.

– Równie dobrze przedstawiają się losy absolwentów studiów I stopnia kierunku mechanika i budowa maszyn (97 proc. znalazło zatrudnienie) oraz kierunków: logistyka, transport, elektronika i telekomunikacja (90 proc. znalazło zatrudnienie) – poinformowała Anna Worosz, rzecznik Politechniki Rzeszowskiej.

W pierwszej dziesiątce rankingu preferencji podkarpackich pracodawców, zatrudniających absolwentów szkół wyższych, za PRz znalazły się: Uniwersytet Rzeszowski (71,23 proc.), AGH w Krakowie (54,19 proc.), Uniwersytet Jagielloński (35,44 proc.), Uniwersytet Warszawski (34,18 proc.), Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu (25,18 proc.), Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska (24,33 proc.), Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie (23,22 proc.), Politechnika Koszalińska (19,58 proc.) i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (19,58 proc.).

W pierwszej dziesiątce rankingu ogólnopolskiego uczelni cieszących się największym prestiżem pracodawców zaszły liczne zmiany. Politechnika Warszawska straciła pierwsze miejsce (spadek na drugie) na korzyść Uniwersytetu Warszawskiego (awans z 3). Trzecie i czwarte miejsce zajęły Uniwersytet Jagielloński oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (poprzednio zajmowane przez nie miejsca to odpowiednio 5 i 6).

W zestawieniu ogólnopolskim Politechnika Rzeszowska zajęła 22 miejsce, a Uniwersytet Rzeszowski – 49.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

10 KOMENTARZE

  1. od razu widać, że nie miałeś do czynienia z uczelnią prywatną. być może z uczelnią w ogóle. studiuję akurat na wsiz i nie znam nikogo, kto by zapłacił, nic nie robił i otrzymał dyplom

  2. Tylko ktoś, kto nie studiował na WSIiZ może napisać, że to uczelnia dla leniwych i niezaradnych! Tak się składa, że skończyłam WSIiZ i żeby zdać egzaminy, zaliczyć praktyki i zdobyć dyplom musiałam przykładać się całe 5 lat.Nie ma, że płacisz i masz! Słabe są te głupie opinie o prywatnych uczelniach…
    Aha, a pracę znalazłam już pod koniec studiów także pozdrawiam!!! 😉

  3. Niestety reav rozczaruję Cię. Ranking pracodawców (absolwentów) jest jeden. WSIIZ się po prostu nie zakwalifikował w skali. Rankingi uczelni są dwa, bo ciężko byłoby porównywać uczelnię dla leniwych i niezaradnych typu “płacę – mam” (WSIiZ ) do uczelni wyższych.

  4. Ciekawe według jakich informacji zostały stworzone te wyniki badań… Absolwentka inżynierii środowiska 2015 r. Ciekawe kto i jak dostał to zatrudnienie po zakończeniu studiów… banda ludzi którzy mają wujka/ciocię/matkę/ojca/sponsora w skrócie OGROMNE PLECY… Normalny człowiek nie ma szans nawet na staż, bo co? Bo urząd pracy pożal się Boże nie daje pieniążków na staż bez deklaracji zatrudnienia minimalnego na 3 miesiące po odbyciu stażu. A jaki urząd zatrudni biednego studencine, jak ma wszystkie stołki obsadzone, bądź zarezerwowane dzięki plecom…

  5. Pozdrawiam absolwentów kierunków humanistycznych URZ!
    Archeologia , politologia, muzealnictwo. Z naszych pieniążków kształci się bandy przyszłych bezrobotnych!

Comments are closed.