Zdjęcie: Pixabay

Zrozumienie kryzysu klimatycznego i wypracowanie najbardziej sensownych działań służących Ziemi – to cel TEDxRzeszow, który odbędzie się we wtorek (24 stycznia).

Nazwa TED pochodzi od angielskich słów: Technology, Entertainment, Design, czyli technologia, rozrywka, projektowanie. Na program składają się prelekcje, wywiady, debaty, warsztaty, wystawy oraz przyjęcia odbywające się w ciągu trzech do nawet siedmiu dni.

TED to przedsięwzięcie organizowane co roku przez amerykańską fundację Sapling. Jej uczestnikami byli wybitni politycy, naukowcy, przedsiębiorcy, działacze społeczni, m.in. Bill Clinton, Richard Dawkins, Bill Gates, Naomi Klein, czy Edward Snowden. 

TEDx to spotkanie podobne do TED. W Rzeszowie zagości po raz pierwszy. Pod hasłem „Klimat to ludzie”, TEDx organizuje Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania – we wtorek, 24 stycznia, w Teatrze im. W. Siemaszkowej. Liczba miejsc jest ograniczona (100).

TEDxRzeszów jest płatny, bilet kosztuje 50 zł – TUTAJ. Podczas wydarzenia, od godz. 10:00 do 15:00, wystąpi 11 prelegentów. Głównym tematem będzie kryzys klimatyczny – jeden z najbardziej palących problemów współczesnego świata.

Przez cztery godziny prelegenci będą podpowiadali, jak walczyć z kryzysem klimatycznym. – Wierzymy w to, że jesteśmy w stanie zmieniać świat nawet przez działania jednostki – mówi Łukasz Bis, dyrektor Centrum Innowacji i Wzornictwa Praktycznego WSIiZ.

To właśnie on zdobył licencję na TEDx w Rzeszowie. Temat klimatu jest bliski WSIiZ. – Powinniśmy kształtować świadomość młodych ludzi i podejmować z nimi wspólne działania – podkreśla dr Małgorzata Gosek, prorektorka ds. nauczania WSIiZ.

TEDx jest idealnym sposobem na to, by mocno wybrzmiało przekonanie o konieczności wspólnego i szybkiego działania na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych – dodaje.

Prelegentami TEDxRzeszów będą:

– Błażej Miernikiewicz – współzałożyciel Eko Broker, firmy, która wspiera firmy i instytucje w oszczędzaniu energii, a tym samym redukcji emisji gazów cieplarnianych. Aktywista klimatyczny w ruchu Fota4Climate. Współzałożyciel Fundacji Aktywizmu Klimatycznego. 

Temat: Potrzebujemy działać szybko. Efektywność jest najszybsza

– Dominika Lasota – 21-letnia aktywistka z Bydgoszczy. Jedna z założycielek Inicjatywy WSCHÓD oraz członkini globalnego ruchu młodzieżowego Fridays For Future. Działa na rzecz sprawiedliwości klimatycznej.

Temat: “Nie czekam już na koniec świata”

– Ilona Biedroń – prowadzi badania doktorskie z zakresu suszy w Instytucie Technologiczno-Przyrodniczym w Falentach, wiceprezes Fundacji Hektary Dla Natur-y, koordynatorka projektu WaterLANDS w Stowarzyszeniu Centrum Ochrony Mokradeł.

Temat: “Zdrowe rzeki receptą na walkę z powodziami i suszami”

– Krzysztof Sornek – pracownik AGH w Krakowie zajmujący się zagadnieniami odnawialnych źródeł energii, mikrokogeneracji oraz efektywności energetycznej w budynkach. Autor i współautor ponad 100 publikacji naukowych i popularno-naukowych.

Temat: ”Efektywność energetyczna i wykorzystanie OZE – podstawowe założenie nowoczesnych budynków”

– Maciej Ryś – wiceprezes Proidea, jednej z największej agencji Europy Środkowo-Wschodniej, specjalizujących się w budowaniu społeczności i wydarzenia IT. Założyciel Smogathonu, zwalczającej zanieczyszczenie powietrza za pomocą technologii i innowacji.

Temat: „Wszyscy umrzemy, ale jak zrobić to z klasą?”

– Martyna Łuszczek – koordynatorka analiz potrzeb uczniów w edukacji w Instytucie Badań Edukacyjnych, tegoroczna maturzystka, naukowczyni z duszą społecznika, zafascynowana światem IT oraz ekonomii, analizuje potrzeby uczniów w Polsce.

Temat: “Mikroplastikmakrozagrożenie

– Paweł Januszewicz – profesor w Katedrze Chorób Cywilizacyjnych i Medycyny Regeneracyjnej. WSIiZ w Rzeszowie, autor ponad 130 publikacji w dziedzinach takich jak: medycyna, fizjologia człowieka, zdrowie publiczne czy zarządzanie w służbie zdrowia.

Temat: “Czy klimat zabije nasze wnuki?”

– Piotr Pietras – przedsiębiorca i manager wywodzący się z branży technologicznej, twórca i członek Leadershipu oddziału Edge One Solutions, które w tym czasie rozwinęło się od 0 do blisko 150 zatrudnionych i ok. 38 mln zł przychodu.

Temat: “Efekt cieplarniany tylko odwrotnie!”

– Joanna Remiszewska-Michalak – fizyk atmosfery, doktor nauk geofizycznych, badania realizowała we współpracy z Uniwersytetem Kalifornijskim w San Diego, Laboratorium Marynarki Wojennej w Monterey, Departamentem Zasobów Wodnych w Abu Dhabi.

Temat: “Edukacja klimatyczna – ale po co?”

– John Doerr – prelegent główny w rozmowie z Hal’em Harvey’em. Doerr, legendarny inwestor, pomógł gigantom technologicznym takim jak Intel czy Google w osiągnięciu dynamicznego wzrostu.

– Nemonte Nenquimo – jest rdzennym działaczem i członkiem Narodu Waorani z regionu Amazonii w Ekwadorze. Jest pierwszą kobietą przewodniczącą Waorani of Pastaza i współzałożycielką organizacji Ceibo Alliance prowadzonej przez Indian.

Zaproszenia

Mieliśmy dla Was trzy zaproszenia na TEDxRzeszów. Aby je otrzymać, należało prawidłowo odpowiedzieć na pytanie: kto był pierwszym Polakiem uczestniczącym w konferencji TED?  Na odpowiedzi czekaliśmy do poniedziałku, 23 stycznia, do godz. 9:00. 

Prawidłowa odpowiedź to Jacek Utko. Trzy osoby, których dane pozostają do wiadomości redakcji, zostały poinformowane o wygranych. Gratulujemy! 

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama