Politechnika rozpoczęła nowy rok akademicki. Rektor upomina się o pieniądze [FOTO]

Reklama

– Szkolnictwo wyższe i nauka potrzebują natychmiastowego dofinansowania, zanim będzie za późno – mówił prof. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej, podczas inauguracji nowego roku akademickiego.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Inauguracja 72. roku akademickiego Politechniki Rzeszowskiej rozpoczęła się w piątek, 7 października, w auli budynku rektoratu przy al. Powstańców Warszawy. Byli rektorzy uczelni i firm, z którymi współpracuje politechnika, b. rektorzy uczelni, studenci, wykładowcy, posłowie, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych i duchowieństwo. 

Prof. Piotr Koszelnik, rektor PRz, rozpoczął swoje przemówienie od słowa „niepewność”, która tym razem nie jest spowodowana pandemią, ale wojną za wschodnią granicą i trudną sytuacją ekonomiczną, co wpływa na funkcjonowanie uczelni.

Ale nie narzekał, tylko biorąc za wzór Ignacego Łukasiewicza – patrona uczelni, który miał poglądy pozytywistyczne, mówił o tym, co udało się zrobić dla uczelni w trudnych czasach covidowych. Prof. Koszelnik został rektorem politechniki po wybuchu pandemii.

15-procentowy wzrost 

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Jednym z problemów uczelni była wtedy zmniejszająca się liczba kandydatów na studia. Tymczasem na Podkarpaciu jest olbrzymie zapotrzebowanie na inżynierów. – Nie ma tygodnia, aby do uczelni nie spływały zapytania o naszych absolwentów – mówił rektor.

Prof. Koszelnik uważa, że pracodawcy chętnie ich zatrudniają, bo PRz dobrze przygotowuje studentów do wejścia na rynek pracy. Ma infrastrukturę, dobrych nauczycieli, ciągle modernizuje kierunki studiów dostosowując je do potrzeb pracodawców i postępu technologicznego. 

Wiedzą to również absolwenci szkół średnich, dlatego od października studia na PRz rozpoczęło 4100 osób – o ponad 15 procent studentów więcej niż w zeszłym roku. W sumie w roku 2022/2023, na politechnice studiuje ok. 11 tysięcy osób. Uczelnia uruchomiła 37 kierunków, najmłodszym jest elektromobilność. 

Najpopularniejszymi kierunkami w tym roku były automatyka i robotyka (5 osób na jedno miejsce), podobnie na informatyce, geodezji planowaniu przestrzennym, logistyce, finansach i rachunkowości oraz zarządzaniu. Na wizytówkowym kierunku PRz, czyli lotnictwie i kosmonautyce, były 3-4 osoby na jedno miejsce. 

Szybko i z nawiązką

Do studentów rektor Koszelnik mówił, że na PRz zdobędą wiedzę, ale też przyjaźnie i kontakty, które zostaną z nimi na całe życie. Uczelnia, poza wyjątkami, nie planuje zajęć zdalnych, ani z uwagi na sytuację pandemiczną, ani ekonomiczną. 

Prof. Koszelnik pochwalił się też pięcioma nowymi uprawnieniami do nadawania stopni naukowych w trzech dziedzinach nauki. Uczelnia odzyskała pełnię praw uniwersyteckich. Biorąc pod uwagę liczbę przyznanych patentów, znalazła się na 10. miejscu wśród uczelni krajowych, w 2021 roku zdobyła też prawie 24 mln zł z grantów krajowych i międzynarodowych. 

Rektor mówił też o inwestycjach. O planowanej budowie farmy fotowoltaicznej, hali badawczej dla inżynierii lądowej, czy Centrum Informatyki i Cyberbezpieczeństwa. PRz wspólnie z Exatelem i Gaz Systemem ma stworzyć nową polską technologię cyberbezpieczeństwa systemów przemysłowych. 

– Inwestycja w Politechnikę Rzeszowską w tym zakresie zwróci się Rzeczpospolitej szybko i z nawiązką – mówił Koszelnik.

Kto te drogi wybuduje? 

Zwrócił też uwagę na niskie wynagrodzenia profesorów, którzy zarabiają mniej niż ich magistranci dwa lata po studiach w przeciętnej wielkości firmie. – Szkolnictwo wyższe i nauka potrzebują natychmiastowego dofinansowania, zanim będzie za późno – apelował rektor. 

– Wiem, że ważne są nowe szpitale, lotniska, drogi, obwodnice, mosty czy tory kolejowe. Ale kto będzie pracował w tych szpitalach, budował te drogi, mosty, tory, samochody, które po drogach jeżdżą, jeżeli nie będzie absolwentów szkół wyższych, bo tych szkół nie będzie? – pytał retorycznie prof. Koszelnik.

Na koniec życzył cierpliwości. – Bez względu na zewnętrzne okoliczności, my nauczyciele mamy przekazywać wiedzę, a wy studenci ją pozyskiwać.

Politechnika, jak szwedzki stół

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Pochodząca z Podkarpacia Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy, absolwentka PRz, swoją Alma Mater porównała do szwedzkiego stołu, z którego trzeba brać to, co najlepsze. – Próbować wszystkiego, ale rozsmakowywać się w tym czego sami potrzebujemy. Tak, aby poszerzać horyzonty, kształcić i kreować swoją osobowość.

Jarosińska-Jedynak mówiła też o popełnianiu błędów. Życzyła, aby było ich jak najwięcej. – Bo one nas uczą. Ale wyciągajmy z tych błędów konstruktywne wnioski. 

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, najpierw odczytała list od premiera RP Mateusza Morawieckiego. W swoim wystąpieniu odniosła się do sytuacji zza wschodnią granicą. – Nie wiemy co agresor uczyni, aby zdestabilizować nie tylko kraj objęty działaniami wojennymi, ale także sąsiadów i całą Europe – mówiła wojewoda.

Ale mimo niepewnych czasów, nie należy ulegać nadmiernemu fatalizmowi. – Trudne czasy rodzą silnych ludzi – zaznaczała wojewoda. 

Leniart uważa też, że otwierają się przed nami nowe możliwości. – Kto jeszcze pięć lat temu umiał bezbłędnie wypowiedzieć nazwę Rzeszów. Kto wiedział, gdzie leży Podkarpacie? – pytała. – Wykorzystajmy ten czas, jako czas dobrych szans – zachęcała. 

Licencje pilota wręczone

Tradycyjnie już rektor uczelni wręczył certyfikat ukończenia szkolenia do licencji pilota komunikacyjnego. Odebrało je 23 absolwentów, wśród nich była jedna kobieta.  

Podczas uroczystości prof. Koszelnik wręczył również odznaczenia państwowe. Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, medale za Długoletnią Służbę, Komisji Edukacji Narodowej oraz Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej.

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama