Fot. Miłosz Pindur. Na zdjęciu rektorzy uczelni po podpisaniu umowy
Reklama

– Polski przemysł stać na konstruowanie i tworzenie oryginalnej i nowoczesnej broni w kraju – twierdzą rektorzy trzech uczelni, którzy stworzyli konsorcjum wspierające Polską Grupę Zbrojeniową. Liderem projektu została Politechnika Rzeszowska.

Konsorcjum naukowe Centralny Okręg Przemysłowy – Tradycja, Obronność tworzą Politechnika Rzeszowska (lider), Politechnika Świętokrzyska oraz Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu. Rektorzy uczelni umowę dotycząca powołania konsorcjum podpisali 1 września w gmachu PŚ. Wszyscy zgodnie twierdzą, że Polski przemysł stać na konstruowanie i tworzenie oryginalnej i nowoczesnej broni w kraju.

– To istotne, abyśmy nie byli uzależnieni od dostawców zewnętrznych i nie poprzestawali wyłącznie na odtwarzaniu zagranicznych technologii i produktów – stwierdził prof. Wiesław Trąmpczyński, rektor PŚ.

– Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania i połączony potencjał trzech uczelni da w konsekwencji możliwość realizacji wielu ciekawych projektów i zadań, dotyczących przemysłu zlokalizowanego w rejonie Kielc, Rzeszowa i Radomia – mówi prof. Tadeusz Markowski, rektor PRz.

Tworzenie elementów stosowanych bezpośrednio w uzbrojeniu i badania związane z techniką wojskową to tylko część współpracy, jaką zakłada umowa. Międzyuczelniany zespół będzie wspólnie starać się o dofinansowanie prowadzonych prac ze źródeł zewnętrznych.

– Jedna uczelnia nie jest w stanie realizować dużych projektów, których oczekuje przemysł zbrojeniowy – uważa prof. Tadeusz Markowski. – Jeśli połączymy nasze potencjały, to mamy wszystkie kierunki rozwoju, które interesują PGZ – podkreślał prof. Zbigniew Łukasik, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.

Dotychczas każda z uczelni miała podpisane z Polską Grupą Zbrojeniową osobne, własne porozumienie. Nowe ma też przynieść korzyści dla studentów uczelni. Najlepsi absolwenci będą mogli liczyć na prace w przemyśle zbrojeniowym.

Konsorcjum COP – Tradycja, Obronność ma otwartą formułę. Będą mogły do niego przystępować inne szkoły wyższe. Nazwa konsorcjum nawiązuje do tego, że wszystkie trzy uczelnie znajdują się na terenach dawnego COP-u, który powstał w latach 1936-1939. Jego celem było zwiększenie ekonomicznego potencjału Polski, rozbudowa przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: