Zdjęcie: Yotube.com / Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego

„Paradoksy ochrony zabytków w Polsce” – to tytuł wykładu, który 17 listopada Rzeszowie wygłosi prof. Stanisław Waltoś. To część projektu „Przybij piątkę nauce” rzeszowskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. 

Prof. Stanisław Waltoś to polski prawnik i nauczyciel akademicki, profesor nauk prawnych, wieloletni członek PAN i PAU, pracownik UJ, a w latach 1977-2011 dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prof. Stanisław Waltoś w latach 1997-2019 był pracownikiem WSIiZ w Rzeszowie, posiada tytuł profesora honorowego tej uczelni. 

Zdaniem prof. Stanisława Waltosia system ochrony zabytków w Polsce jest pełen paradoksów i właśnie o nich będzie mowa w ramach kolejnego wykładu w cyklu „Przybij piątkę nauce”. Według prof. Waltosia, w Polsce po 1918 roku w obszarze ochrony zabytków pojawiło się bardzo wiele paradoksów i nic nie zapowiada, że nie będzie następnych.

Podczas wykładu mowa będzie o „nieprawym łożu” – pierwszych polskich przepisach o ochronie zabytków, o paradoksie zabytku nie będącego zabytkiem, paradoksie hasła „Cała Polska odbudowuje swą stolicę” oraz o paradoksie jasnych stron w odstępowaniu od rygorów „Karty Ateńskiej” podczas odbudowy zabytków w powojennej Polsce.

Prof. Stanisław Waltoś poruszy także problemy związane z przechowywanymi w Krakowie zbiorami Preussische Staatsbibliothek w Berlinie oraz berlińską kolekcją zabytkowych samolotów, wspomni ponadto o paradoksie historycznej konkurencji Pałacu Kultury i Nauki i Pałacu Saskiego w Warszawie i kłopotach z niechcianymi pomnikami.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

To nie wszystko. – Poruszę także ideę odbudowy zamków kazimierzowskich, jak również paradoks zasadności pielęgnowania hitlerowskich poczynań architektonicznych w Krakowie – zapowiada prof. Waltoś. – Osobnym problemem jest kwestia zasadności pomijania zasług w odbudowie zabytków osób z współczesnymi „hakami” w życiorysach – dodaje. 

Wykład „Paradoksy ochrony zabytków w Polsce” odbędzie się 17 listopada br. o godz. 12:00 w auli im. prof. J. Chłopeckiego w siedzibie WSIiZ przy ul. Sucharskiego 2 w Rzeszowie. Forma wykładu będzie miała charakter hybrydowy: część uczestników będzie mogła wziąć udział w wydarzeniu stacjonarnie, dla pozostałych przewidziana jest transmisja online.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Aby uczestniczyć w spotkaniu stacjonarnym organizatorzy proszą o pobranie biletu – TUTAJ. Bilet można wydrukować lub okazać na nośniku elektronicznym – na tablecie lub w telefonie.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama