Zdjęcie: Halina Sikora

„Choć jestem tylko drzewem, na którym biały kwiat świeci, jestem też pomnikiem, świętą magią Słowian, świadectwem stuleci. Więc niech dziś zapłonie iskra w twym oku i wybierz mnie proszę na „Drzewo 2019 Roku” – tak rzeszowski bez czarny „prosi” o głosy w ogólnopolskim konkursie „Drzewo Roku 2019”.

1 czerwca ruszyło głosowanie na „Drzewo Roku 2019”, którego organizatorem jest ekologiczny „Klub Gaja”. Rzeszowianie swoje głosy mogą oddawać na swojego „zielonego mieszkańca” – bez czarny, który rośnie na skwerze między blokami w samym sercu miasta.

Do konkursu zgłosiła go rzeszowianka Halina Sikora. Dzięki jej determinacji, rzeszowski bez czarny znalazł się w gronie 16 finalistów, którzy do końca czerwca będą walczyć o miano „Drzewa Roku”.

Aby tym tytułem mógł szczyć się nasz bez, trzeba oddać na niego głosy, o które w imieniu drzewa prosi Halina Sikora. – To piękne, niezwykłe drzewo, bo bez czarny to najczęściej krzew – wyjaśnia Halina Sikora.

– Gdyby drzewo mogło mówić, to poprosiłoby o głosy mówiąc: „Choć jestem tylko drzewem, na którym biały kwiat świeci, jestem też pomnikiem, świętą magią Słowian, świadectwem stuleci. Więc niech dziś zapłonie iskra w twym oku i wybierz mnie proszę na „Drzewo 2019 Roku” – opowiada pani Halina. 

Zdjęcie: Halina Sikora

Rzeszowski bez czarny ma ponad 200 lat około 6 metrów wysokości i 125 cm w obwodzie. Drzewo bzu czarnego rośnie otoczone niższymi krzewami i drzewami. Jest prawdopodobnie pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich. Jego wyjątkowość polega na tym, że też bez jest drzewem, a to niespotykane u tej rośliny.

– Pospolicie bez czarny występuje w formie krzewiastej – tłumaczy Halina Sikora.

Rzeszowski bez zachwyca także urodą, szczególnie w okresie kwitnienia i owocowania. Kiedy kwitnie, cała korona pokryta jest białymi kwiatami – wygląda jak gigantyczny bukiet białych kwiatów. W okresie owocowania bez pokryty jest masą kiści czarnych jagód, które w jesieni dla ptaków stanowią bogatą stołówkę.

– Wiele osób nie wyobraża sobie, że tego drzewa mogłoby nie być. Przetrwało ono wiele w swoim życiu – powstanie narodowe, dwie wojny, okupację, przemiany społeczne i gospodarcze. W ostatnich latach drzewo przetrwało roboty budowlane prowadzone w jego pobliżu – zauważa Halina Sikora.

Konkurs na „Drzewo Roku” będzie trwał do końca czerwca. Aby zagłosować na rzeszowski bez czarny należy wejść na stronę www.drzeworoku.pl, odszukać naszego „zielonego mieszkańca” i oddać głos. Informacje o tym, komu w tym roku przypadnie tytuł „Drzewa Roku” pojawią się na stronie 1 lipca.

Konkurs promuje postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukuje przykłady trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Ambasadorami konkursu są: podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, polski językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim – profesor Jan Miodek.

Zdjęcie: Halina Sikora

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama