Sala kolumnowa im. Ojców Niepodległości. Tablica w urzędzie odsłonięta

Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Witos, Korfanty i Daszyński obok siebie. Od piątku w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Na tablicy. 

 

Zdjęcia: Podkarpacki Urząd Wojewódzki 

W piątek (11 listopada), po zakończeniu rzeszowskich obchodów Święta Niepodległości, w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim przy ulicy Grunwaldzkiej odsłonięto tablicę „Ojców Niepodległości”. Takie imię nosi teraz sala kolumnowa urzędu, w której odbywają się ważne uroczystości, to tam wojewoda wręcza państwowe medale i odznaczenia.

Jak informuje urząd, nadanie sali kolumnowej nazwy jest odpowiedzią na kierowane do wojewody Ewy Leniart „postulaty obywatelskie dotyczące uhonorowania ważnych dla Niepodległej Polski postaci”. Wiemy o postulatach Młodzieży Wszechpolskiej, która w grudniu ub. r. wystąpiła do wojewody, by salę nazwać imieniem Romana Dmowskiego.

Wszechpolacy wtedy w całym kraju szukali miejsc, by uhonorować swojego idola. To była kontra na wydarzenia w Warszawie, gdy tamtejsza rada przyjęła petycję, by rondo u zbiegu ulicy Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich, nie nosiło już imienia Romana Dmowskiego, a Praw Kobiet. To tam bowiem rozpoczynały się Strajki Kobiet. 

Już w grudniu przedstawiciele Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego sugerowali, że wszechpolacy nie mają co liczyć na to, że sala kolumnowa będzie tylko czciła Romana Dmowskiego. To wtedy, po raz pierwszy, padła sugestia, że sala będzie miała imię Ojców Niepodległości. I tak się właśnie stało. 

Od piątku tablicę pamiątkową w sali kolumnowej zdobią sylwetki: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Tablica ma wyróżniać narodowych bohaterów, którzy „w równym stopniu przyczynili się do umocnienia tożsamości narodowej i budowy wolnej Polski”.

„Sześciu przywódców polskiego państwa, którzy nie bacząc na różnice polityczne mieli na uwadze jedną niezwykle ważną rację – potrzebę przywrócenia niepodległego państwa. To pragnienie wielu milionów Polaków zostało zwieńczone sto lat temu – wielkim aktem zwrócenia państwowości naszemu krajowi” – mówiła podczas uroczystości Ewa Leniart. 

W uroczystym odsłonięciu tablicy „Ojców Niepodległości”, wojewodzie towarzyszył Dariusz Iwaneczko, dyrektor rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, którego Biuro Upamiętnień i Męczeństwa zaprojektowało i ufundowało tablicę. Jest ona opatrzona cytatem „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”, autorstwa Cypriana Kamila Norwida. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama