Fot. Kamil Pudełko / Rzeszów News. Na zdjęciu uczestnicy Marszu Równości w Rzeszowie - 2018 rok
Reklama

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, jest jednym z 11 wojewodów w całym kraju, do których Wielka Koalicja za Równością i Wyborem apeluje, by unieważnili dyskryminujące uchwały, rezolucje i stanowiska – tzw. Deklaracje anty-LGBT.

Wielką Koalicję za Równością i Wyborem tworzy blisko 100 organizacji pozarządowych działających w obszarze praw kobiet i praw mniejszości. To właśnie one interweniują do wojewodów, by natychmiast unieważnili homofobiczne rezolucje, uchwały, stanowiska, które w ostatnim czasie podejmowały i podejmują poszczególne samorządy. 

Twórcy apelu do 11 wojewodów, w tym Ewy Leniart, wojewody podkarpackiego, twierdzą, że „haniebne deklaracje anty-LGBT” zostały podpisane w 88 jednostkach samorządu terytorialnego – zarówno na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie atlasnienawiści.pl. Podkarpacie rzuca się tam w oczy. 

Wielka Koalicja za Równością i Wyborem uważa, że homofobiczne rezolucje „uderzają w bezpieczeństwo osób i godność osób LGBT”, co jest sprzeczne z Konstytucją RP. – Każda osoba zasługuje na spokojne życie bez strachu przed przemocą, bez względu na to, czy jest osobą hetero-, homo- i biseksualną, czy może transpłciową – uważa Wielka Koalicja.

– „Deklaracje anty-LGBT” zawierają niezgodne z prawdą insynuacje, jakoby osoby LGBT deprawowały czy demoralizowały dzieci, młodzież i dorosłych – mówi Aleksandra Magryta, koordynatorka Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Zdaniem Wielkiej Koalicji, „Deklaracje anty-LGBT” są także sprzeczne z aktami prawa międzynarodowego, których Polska jest sygnatariuszem i Europejską Konwencją Praw Człowieka i Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Wielka Koalicja przypomina, że komisarz ds. równości UE Helena Dalli skrytykowała rezolucje „anty-LGBT” w Polsce. 

„My, organizacje członkowskie Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem, jesteśmy zaniepokojone falą dyskryminacji, która wychodzi spod ramienia władz lokalnych. Żądamy zastosowania przez wojewodów kroków w celu unieważnienia dyskryminujących uchwał i stanowisk” – czytamy w stanowisku Wielkiej Koalicji. 

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama