Zdjęcie: GDDKiA Rzeszów

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie wybrała firmę Strabag na wykonawcę rozbudowy drogi ekspresowej S19 na odcinku węzeł Sokołów Małopolski Północ – węzeł Jasionka.

Jak poinformowała w poniedziałek Joanna Rarus z rzeszowskiego oddziału GDDKiA, teraz pozostali uczestnicy przetargu, którzy walczyli o kontrakt (łącznie było ich ośmiu), będą mieli 10 dni na odwołanie się od rozstrzygnięcia wyłonienia wykonawcy rozbudowy S19. Potem GDDKiA przekaże dokumentację do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. 

Oferta Strabagu była najkorzystniejsza. Firma zadeklarowała, że blisko 14-kilometrowy odcinek S19 Sokołów Młp. Północ – węzeł Jasionka rozbuduje za ponad 272 mln zł. Chodzi o dobudowę drugiej jezdni. Obecnie na tym odcinku S19 są trzy pasy. Po rozbudowie, będą dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu, pas awaryjny o szerokości 2,5 m i pobocza.

Dziś „wąskie gardło” S19 utrudnia ruch ciężarówek, dojazd do strefy ekonomicznej i lotniska w Jasionce. Ten problem ma się skończyć po dobudowie drugiej jezdni. – Poprawi się komfort jazdy oraz zwiększy bezpieczeństwo ruchu, co przełoży się na mniejszą ilość wypadków – twierdzi Joanna Rarus. 

Strabag będzie musiał nie tylko wybudować drogę, ale również ją zaprojektować. Rozbudowa S19 będzie prowadzona na terenie powiatów rzeszowskiego (gm. Sokołów Młp. i gm. Trzebownisko) i łańcuckiego (gm. Czarna), w sąsiedztwie już istniejącej, pierwszej jezdni drogi ekspresowej. Budowa ma ruszyć w 2024 roku i trwać do połowy 2026 r.

Plan przewiduje, że na trasie rozbudowanego odcinka S19 w Nienadówce powstaną m.in. estakada o długości 157,5 m, dwa wiadukty, 13 przejść dla zwierząt, przejazd gospodarczy i dwa przepusty, 8 przejść dla płazów, ponad 3 km ekranów akustycznych oraz zbiorniki retencyjne (13 otwartych i cztery zamknięte).

W Nienadówce S19 poprowadzona zostanie estakadą ok. 30 m od kościoła pw. św. Bartłomieja Apostoła. Droga ma nie psuć walorów historycznych i zabytkowych świątyni. Ponadto istniejący MOP Stobierna (na Lublin) zostanie rozbudowany do kategorii II, by w przyszłości mogła tam powstać stacja paliw i obiekty gastronomiczno-handlowe.

Zdjęcie: GDDKiA Rzeszów

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama