Zdjęcie: Szymon Gruchalski
Reklama

W środę światowa czołówka kolarzy biorąca udział w Tour de Pologne pojawi się w Rzeszowie. Kierowcy znów muszą się uzbroić w cierpliwość. 

W poniedziałek (9 sierpnia) rozpoczął się 78. Tour de Pologne. Trasa wyścigu, który potrwa do 15 sierpnia, liczy 1140 km i składa się z siedmiu etapów. Trzeci zakończy się w środę (11 sierpnia) w Rzeszowie.

Peleton najstarszego wyścigu kolarskiego w Polsce wystartuje do trzeciego etapu w Sanoku (godz. 13:00 start honorowy) i w Zahutyniu (start ostry – 13:10).

Po przejechaniu przez Ustrzyki Dolne (14:18), okolice hotelu Arłamów (15:03), Kalwarię Pacławską (15:48), Kańczugę (17:27), Łańcut (17:51), Albigową (17:57), Malawę (18:08) kolarza wjadą do Rzeszowa (ul. Powstańców Wielkopolskich) o godz. 18:17. 

– Dalej kolarze pojadą ulicami: Niemierskiego, Niepodległości, Kopisto. Po przejechaniu przez ostatniego kolarza skrzyżowania Kopisto z ul. Podwisłocze (ok. 18:22) ruch zostanie otwarty – poinformował Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Kolejne ulice, czyli most Zamkowy, plac Śreniawitów, Lisa Kuli, Cieplińskiego, ponownie Lisa Kuli, plac Śreniawitów, Hetmańska, Powstańców Warszawy, Podwisłocze, Kopisto, ponownie most Zamkowy, Lisa Kuli i Cieplińskiego tworzą pętlę finiszową etapu. Metę na al. Cieplińskiego kolarze powinni osiągnąć o godz. 18:33.

Trasa pętli po Rzeszowie będzie zamknięta od 14:20 do 18:40. Obejmuje ona bardzo obciążoną ruchem tranzytowym al. Powstańców Warszawy – od ul. Hetmańskiej do ul. Podwisłocze. Ruch na tym odcinku nie będzie wstrzymany, lecz tylko ograniczony.

– Dla potrzeb kolarzy będą wydzielone dwa pasy ruchu od strony Stadionu Miejskiego, natomiast dwoma pozostałymi (od strony zalewu) będzie się odbywał ruch w dwóch kierunkach – po jednym pasie w każdą stronę – wyjaśnia Artur Gernand. 

Najdłużej, bo w godzinach 6:30-21:00 będą całkowicie wyłączone z ruchu al. Cieplińskiego i Lisa Kuli ze względu na montaż, a następnie demontaż elementów scenografii linii mety. W ograniczonym czasie będzie się tylko odbywał ruch autobusów miejskich.

Wspomniane godziny przejazdów są orientacyjne i zakładają szybkość peletonu –
42 km/h. – Gdyby za względów pogodowych lub innych tempo było wolniejsze, to czasy ulegną korekcie – zastrzegają przedstawiciele rzeszowskiego magistratu. 

Firma Lang Team, wspólnie z Urzędem Miasta Rzeszowa oraz władzami samorządowymi innych miejscowości przez które będzie przebiegać trasa etapu z Sanoka do Rzeszowa, mają zapewnić bezpieczeństwo kolarzy, kibiców oraz wszystkich użytkowników dróg. 

Trasa wyścigu będzie zabezpieczana przez policję przy wsparciu druhów z OSP, żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i wolontariuszy. Należy bezwzględnie przestrzegać ich poleceń. Tour de Pologne można oglądać w TVP Sport i Polsacie Sport oraz na Ipla.tv. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: