Wizualizacja: Materiały prasowe.
Reklama

Ścianę budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tyczynie k. Rzeszowa będzie ozdabiać mural z wizerunkiem Katarzyny Sobczyk. Autorami muralu są Rafał Roskowiński i Katarzyna Sykut z R&R Studio Kreatywne.

Urodzona w 1945 roku w Tyczynie Katarzyna Sobczyk wyśpiewała takie przeboje jak „O mnie się nie martw”, „Nie bądź taki szybki bill”, „Mały Książe”, „Trzynastego” czy „Był taki ktoś”. W tym roku mija 10. rocznica śmierci wokalistki, w 2020 r. obchodzone jest także 10-lecie festiwalu piosenek Katarzyny Sobczyk „O złotą różę małego księcia” w Tyczynie.

– Pomimo tego, że w tym roku festiwal nie odbędzie się w tradycyjnej formie postanowiliśmy uczcić nasze 10-letnie starania związane z popularyzacją twórczości artystki oraz uhonorować jej osobę w 10. rocznicę śmierci w formie wielkoformatowego obrazu w przestrzeni tyczyńskiego Rynku – mówi Zakia Cieślicka-Majka, dyrektor M-GOK w Tyczynie.

Autorami muralu są Rafał Roskowiński i Katarzyna Sykut z R&R Studio Kreatywne. Współpracę z artystami tyczyński ośrodek nawiązał dzięki pomocy fundacji Urban Forms z Łodzi, która od lat popularyzuje malarstwo muralowe w Polsce. Rafał Roskowiński jest jednym z pionierów street-artu w Polsce, założycielem Gdańskiej Szkoły Muralu.

– Mamy nadzieję, iż nasz mural w trudnym czasie będzie dodawać optymizmu, tak jak twórczość upamiętnianej artystki i ożywi przestrzeń naszego zabytkowego miasteczka – podkreśla dyrektor Cieślicka-Majka. Prace nad muralem ruszyły w czwartek i potrwają do najbliższej soboty. Mural powinien być gotowy do południa. 

Katarzyna Sobczyk debiutowała w 1961 roku w Koszalinie jako wokalistka amatorskiej grupy Biało-Zieloni, która działała przy Wojewódzkim Domu Kultury. W szkole muzycznej zaczęła występować z chórem Collegium Musicum, koncertując w Polsce i za granicą. Karierę muzyczną zaczęła od występów z gitarą i piosenki „Sekwana zakochana”.

W latach 1964–1972 Sobczyk występowała z zespołem Czerwono-Czarni, następnie śpiewała z mężem Henrykiem Fabianem i zespołem Wiatraki. Wraz z mężem krótko koncertowała w USA na początku lat 80., potem wróciła do Polski. Od 1992 przebywała w Chicago, gdzie nagrała dwie płyty solowe „Ogrzej mi serce” oraz „Niewidzialne”.

W 2008 r. Katarzyna Sobczyk wróciła do Polski na stałe, wtedy wystąpiła podczas święta patronalnego gminy Tyczyn. Zmarła w 2010 r. Z tyczyńską publicznością Sobczyk spotkała się kilka razy. W 2010 roku Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury Tyczynie zostało nadane imię Katarzyny Sobczyk.

Dzięki staraniom ówczesnej dyrektor M-GOK Zofii Matys pierwsza edycja festiwalu „O złotą różę małego księcia” odbyła się w 2011 r. Wzięło w nim udział 16 solistów i 2 zespoły. Z roku na rok liczba uczestników festiwalu rosła, a z czasem stał się on jednym z najważniejszych konkursów wokalnych na Podkarpaciu i zyskał ogólnopolską renomę.  

Przez 9. edycji festiwalu na tyczyńskiej scenie zaprezentowało się wiele młodych talentów wokalnych. Niektórych uczestników festiwalu możemy zobaczyć w telewizji w różnych programach muzycznych, m.in. Arkadiusza Kłusowskiego, Oliwię Skórę, Roksanę Węgiel, Aleksandrę Tocką, Aleksandrę Wajdę, Alicję Regę, Annę Dąbrowską i Żanetę Chełminiak.

Od 2019 roku za sprawą starań nowej dyrektor M-GOK Zakii Cieślickiej-Majka festiwal zmienił swoją formułę, został on poprzedzony warsztatami wokalnymi. W 2019 roku uczestnicy pracowali pod okiem Elżbiety Zapendowskiej. Finałowy koncert festiwalu został wpisany w akcję „Podkarpacka Jesień Jazzowa”.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ: