Wiedźmin, Funky Koval i Ais w Rzeszowie. Wystawa rysunków Bogusława Polcha

Rzeszowskie BWA gości wyjątkową wystawę prac Bogusława Polcha. To jeden z najbardziej znanych rysowników komiksów w Polsce. Na wystawie można zobaczyć m.in. szkice plansz i okładek do kultowych serii „Kapitan Żbik”, „Ekspedycja”, „Funky Koval” i „Wiedźmin”.

 

W odpowiedzi na pytanie o najbardziej znanych polskich twórców komiksów na świecie padają praktycznie tylko dwa nazwiska: Bogusław Polch i Grzegorz Rosiński (autor m.in. serii o Thorgalu). Obaj uczyli się rysunku w tym samym liceum plastycznym i siedzieli nawet w jednej ławce.

Kapitan Żbik

Talent, nieżyjącego już Polcha, rozbłysnął na początku lat 70. ubiegłego wieku, kiedy narysował komiks z cyklu „Kapitan Żbik” pod tytułem „Złoty Mauritius”. Już w tej kryminalnej opowieści o przygodach peerelowskiego milicjanta można dostrzec – dziś powszechnie rozpoznawalny – hiperrealistyczny styl Polcha. Kreska tego typu idealnie pasowała do opowieści science-fiction, z których autor jest najbardziej znany na świecie.   

Bogowie z gwiazd

Właśnie za sprawą fantastyki Polch stał się pierwszym polskim rysownikiem, którego prace przekroczyły „żelazną kurtynę”. Zachodnioniemiecki wydawca zamówił u niego serię opartą na popularno-naukowych książkach Ericha von Dänikena. Cykl znany pod tytułami „Bogowie z gwiazd” lub „Ekspedycja” (scenariusz Alfred Górny i Arnold Mostowicz) ukazał się 13 krajach, zaś łączny publikacji nakład przekroczył milion egzemplarzy.

Funky Koval

Jednak najbardziej lubianym komiksem Polcha jest seria „Funky Koval” (scenariusz Jacek Rodek i Maciej Parowski), którą zna większość dorosłych Polaków. Ukazujący się w odcinkach w „Fantastyce” i „Nowej Fantastyce” w latach 80. i 90. komiks o prywatnym detektywie z przyszłości, miał do tej pory już kilka wydań zbiorczych. „Funky Koval” to szczyt możliwości Polcha w zakresie posługiwania się tzw. hiperrealistyczną kreską. Wystawa w rzeszowskim BWA przedstawia wiele oryginalnych plansz ukazujących absolutną maestrię autora w tym zakresie.  

Wiedźmin

W latach 90. Polch, za sprawą współpracy z Maciejem Parowskim i Andrzejem Sapkowskim, narysował sześć albumów o Wiedźminie. Twórca, za co był wielokrotnie krytykowany, aby dopasować się do stylu opowieści, porzucił swój dotychczasowy styl rysowania. Powstało już wiele nowych albumów komiksowych o przygodach Białego Wilka, ale do dziś albumy, które wyszły spod ręki Polcha, są klasą samą dla siebie.  

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Poza oryginalnymi planszami i okładkami komiksów rzeszowskie BWA prezentuje także szkice i końcowe wersje okładek do książek Andrzeja Sapkowskiego. Wątek twórczości Sapkowskiego kontynuowany jest na wystawie w postaci serii rysunków do opowiadań z serii wiedźmińskiej.

Gdzie i kiedy można obejrzeć wystawę?

Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, ul. Jana III Sobieskiego 18, tel.: 17 853 38 11. Wystawę można obejrzeć od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00. W godzinach 10:00-12:00 wymagane wcześniejsze umówienie.

Ceny biletów: 7 zł (normalny) i 4 zł (ulgowy). Wystawa potrwa tylko do 21 maja.

(mo)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama