Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uhonorował w niedzielę Rzeszów tytułem „miasta-ratownika”. – To ogromny zaszczyt i wyróżnienie przede wszystkim dla naszych mieszkańców – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Tytuł „miasta-ratownika” został stworzony dla miast partnerskich, które niosą pomoc Ukrainie i jej obywatelom. Rzeszów jest pierwszym miastem, który otrzymał to szczególne, ważne wyróżnienie.

Przemawiając w niedzielę w Radzie Najwyższej, podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy na Ukrainie, Wołodymyr Zełenski powiedział, że tuż przed wystąpieniem podpisał „dekret, który jest podkreśleniem szczególnej roli polskiego miasta Rzeszów”.

„W imieniu całego narodu ukraińskiego wyrażam wdzięczność Rzeszowowi – pierwszemu miastu-ratownikowi” – powiedział Zełenski, którego cytuje Polska Agencja Prasowa.

To podziękowanie mieszkańcom

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, powiedział, że przyznane wyróżnienie jest przed wszystkim dla mieszkańców Rzeszowa, którzy od pierwszego dnia wojny pomagali uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.

– Zbierali dary, które transportowaliśmy za naszą wschodnią granicę. Ta pomoc do dzisiaj jest udzielana w różnych wymiarach przez rzeszowian – powiedział prezydent.

– W szczycie fali uchodźców w Rzeszowie, mieście liczącym ok. 200 tys. mieszkańców, było ok. 100 tys. uchodźców. To liczba, która symbolizują, jak duży był to wysiłek i jak duża była pomoc mieszkańców – dodał Konrad Fijołek, dziękując w imieniu rzeszowian za wyróżnienie.

Na Twitterze napisał jeszcze: „Koniecznie chcę też podkreślić, że nasza pomoc nie miałaby sensu, gdyby nie współpraca z takimi miastami jak Przemyśl i Ustrzyki Dolne. To Wy jako pierwsi przyjmowaliście na siebie ciężar związany z uchodźcami”. 

Przemyśl był pierwszy, nie Rzeszów 

Przyznanie Rzeszowowi tytułu „miasta-ratownika” budzi jednak mieszane uczucia wśród podkarpackich polityków.

„Z całym szacunkiem i dla Prezydenta Zełenskiego i Rzeszowa chciałbym zauważyć, że to PRZEMYŚL był PIERWSZYM miastem Unii Europejskiej, które wzięło na siebie największy ciężar pomocy, zwłaszcza w kilku pierwszych dniach wojny na Ukrainie” – napisał wieczorem na Facebooku Marek Rząsa, poseł Platformy Obywatelskiej z Przemyśla. 

I przypomniał, że to Przemyśl, jako pierwszy, uruchomił punkty noclegowe i pierwszej pomocy dla uchodźców z Ukrainy. „To mieszkańcy naszego miasta przez całą dobę opiekowali się uchodźcami głównie kobietami i dziećmi. Warto o tym pamiętać, jeśli nie dziś to jutro. O co proszę i apeluję!! – dodał Rząsa. 

 

 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama