Będzie preambuła Konstytucji RP w rzeszowskich szkołach. Przeciwko tylko PiS

10
Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News
Reklama

Zaskakująca decyzja rzeszowskich radnych. Zgodzili się na to, by w szkołach umieszczono preambułę Konstytucji RP. Radni PiS ostentacyjnie nie wzięli udziału w głosowaniu, ale to właśnie oni przyczynili się, że preambuła zostanie wywieszona.

Jeszcze w poniedziałek Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, miał poważne wątpliwości, czy umieszczać preambułę Konstytucji RP w rzeszowskich szkołach. – To działanie, które podpada pod politykę, a ja nie chcę się włączać w polityczne spory, mnie interesują sprawy gospodarcze, rozwój Rzeszowa – mówił nam dzień przed sesją prezydent Ferenc.

Pomysł na umieszczenie preambuły Konstytucji RP w szkołach zrodził się w głowach radnych koalicji Rozwoju Rzeszowa i Platformy Obywatelskiej. – Konstytucja jest szargana, dobrze byłoby, aby młodzi ludzie znali jej treść – tłumaczył nam Andrzej Dec (PO), przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Kto i gdzie, kogo wciąga?

Było pewne, że projekt uchwały na wtorkowej sesji Rady Miasta przejdzie tylko wtedy, gdy „zielone światło” koalicji da Tadeusz Ferenc. Jeszcze w trakcie sesji wydawało się, że uchwała nie ma szans na przeforsowanie. Wszystko zmieniło się za sprawą wystąpienia na ten temat Grażyny Szaramy, radnej opozycyjnego PiS. Szarama na co dzień jest również dyrektorem Zespołu Szkół Społecznych nr 2 w Rzeszowie.

– Znam placówki, w których umieszczona jest preambuła Konstytucji RP. Takim przykładem jest moja szkoła – oświadczyła Szarama.

To wywołało konsternację, na tyle dużą, że Tadeusz Ferenc zmienił zdanie. Ale zanim to zrobił, on i cała koalicja wysłuchali PiS-owskich połajanek na temat pomysłu wywieszenia w szkołach preambuły Konstytucji RP. Zaczął Waldemar Szumny, który cytował z internetu tytuły publikacji dotyczących identycznej inicjatywy wprowadzonej wcześniej w Warszawie.

„Pomysłem oburzony kurator oświaty”, „Tym razem do osiągnięcia partyjnych celów, PO postanowiła wykorzystać dzieci w wieku szkolnych”, „To jedynie pretekst do przeniesienia się toczącego sporu politycznego na teren szkoły” – rzucał cytatami Szumny.

– Mam wątpliwość, czy dobrze jest brać przykład z Warszawy. Dajecie się wciągać trzyosobowemu klubowi [Platformy Obywatelskiej – przyp. red.] w rozgrywki polityczne – mówił Waldemar Szumny do radnych Rozwoju Rzeszowa.

„Przez osiem ostatnich lat…”

Swoje trzy grosze dorzucił jeszcze kolejny radny PiS – Robert Kultys.  Najpierw pochwalił szefów klubów PO i Rozwoju Rzeszowa, że chcą uczyć dzieci Konstytucji.  – Bo trzeba – zaznaczył.

Ale… – Proponując Konstytucję w takiej atmosferze, czego chcecie ich uczyć? Dzieci i dorośli będą patrzyli nie tylko na sam fakt, że Konstytucja będzie wisiała, ale kto tę Konstytucję zaproponował, by ją powiesić, w jakim stylu, jak się zachowywał i będą brać z tego przykład – uderzył w mocne tony Kultys.

I znalazł okazję, by krytykować poprzednie rządy PO-PSL. – Jeżeli dzisiaj proponujecie obronę Konstytucji, rzeczywiście świętej wartości, to gdzie byliście, gdy rząd robił skok na OFE? Nie broniliście wtedy Konstytucji? Gdzie byliście wtedy, gdy politycy instrumentalnie traktowali wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego? – pytał Robert Kultys.

Radny PO Marcin Deręgowski dogryzł Kultysowi. – „Przez osiem ostatnich lat…” – Deręgowski zacytował znane powiedzenie premier Beaty Szydło z serialu satyrycznego „Ucho prezesa”.

Na Kultysie nie zrobiło to żadnego wrażenia. Poskarżył się jeszcze, że jednemu z radnych PiS aż 16 razy przerywano głos, co miało być dowodem na cenzurę. – Dajecie ohydny przykład dzieciom, jak nie należy traktować polityki – podsumował.

Ferenc: Panie Kultys…

Tadeusz Ferenc ze spokojem mówił do radnych PiS: – Po co te nerwy? Wszyscy chcemy przestrzegać Konstytucji? Jaki problem, że preambuła będzie w szkole? Żaden. Dlaczego się sprzeciwiacie? Dyrektor Szarama mówi, że w jej szkole jest preambuła. I tak powinno być. Miałem wątpliwości, ale wypowiedzi pani Szaramy mnie przekonały – powiedział Ferenc.

I jeszcze zwrócił się do Roberta Kultysa. – Chce pan przestrzegać prawa, chce pan przestrzegać Konstytucji. Chyba, że pan nie chce? Informacja o Konstytucji powinna być w szkole.

Takim sposobem radna z PiS skutecznie się przyłożyła się do tego, że Tadeusz Ferenc poparł umieszczenie preambuły Konstytucji RP w szkołach, a radni Rozwoju Rzeszowa i PO tylko to przegłosowali. Projekt poparło 14 radnych koalicji. Radni PiS ostentacyjnie nie wzięli udziału w głosowaniu, choć siedzieli na sali.

– Szarama chyba wyleci z PiS – komentowano w kuluarach wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa.

Do radnych PiS zwrócił się jeszcze Sławomir Gołąb z Rozwoju Rzeszowa, który jest też nauczycielem wiedzy o kulturze.

– Nie protestujcie. Czyżby jakiś wyrzut sumienia? Chcemy, by nasza młodzież miała szanse wychowywać się zgodnie z ideą praworządności, bez względu na to, kto Konstytucję uchwalił i kiedy. Ona na razie jest, a my musimy uczyć młodzież przestrzegania prawa – powiedział Gołąb.

marcin.kobialka@rzeszow-news.pl

Reklama

10 KOMENTARZE

 1. Panie Dec, niech Pan się zastanowi kto szarga konstytucję. Jako człowiek urodzony w ’83 roku, wychowany w Wolnej Polsce i nie mający żadnych sentymentów politycznych, a tym bardziej dla czasów PRL(komunizmu), obiektywnie stwierdzam, że każdy, dosłownie każdy może interpretować treść Konstytucji RP z 1997 roku jak uważa i każdy na swój sposób ma rację. Właśnie dlatego obecne Konstytucja jest najzwyczajniej do zmiany, aby była bezdyskusyjnie konkretna w swoich zapisach i nie dawała możliwości do dowolności interpretacji. Jak w obecnej Konstytucji pisze, że sposób działania organu determinuje ustawa (przyjęta przez Parlament RP) to tak ma być, a nie jak jest teraz, że Parlament przyjmuje ustawę, a urzędnicy różnego szczebla, łącznie w Prezydentem Ferencem, uznają, że wybiórczo będą stosować wprost zapisy Konstytucji, czyli łamać zapisy USTAWY!
  Dla mnie i mojego pokolenia jest to niedopuszczalne! Po to były wolne wybory do parlamentu, żeby wybrani ludzie sprawowali władzę, nie ważne z jakiej są opcji politycznej.

  Pozdrawiam,
  Pan Paweł

  • Dec ty sobie ryja nie wycieraj konstytucją bo to twoja PO skazała ludzi na pracę do śmierci!

   Bo tylko tak można nazwać pomysł 67 lat dla pracujących fizycznie. To nie PO zabrała ludziom ich prywatne pieniądze jakie sobie odkładali w OFE?

   I co dała ta Konstytucja? Czy uchroniła mnie czy kogokolwiek przed PO?

   ___________________________
   Dec kończ Waść wstydu oszczędź!
   ___________________________

 2. „… Konstytucja jest szargana, dobrze byłoby, aby młodzi ludzie znali jej treść – tłumaczył nam Andrzej Dec (PO) …”

  A w co gra kolega partyjny Deca z PO pan tusk(celowo pisane z małej)?
  Przedwczoraj Polska powiedziała że kupuje system antyrakietowy Patriot a chwilę po tusk pluje na kraj i mówi że skręcamy w stronę Rosji! Tak zachowuje się zdrajca. Co myślą sobie teraz sojusznicy z USA i NATO? Takie wrzutki w twittera pokazują jak to opisały rosyjskojęzyczne media że Tusk to „Nasz czeławiek w Warszawie”.

  Niedawno 6 europosłów podniosło rękę na swój kraj dopuszczając się zdrady i głosując za sankcjami które uderzą w Polaków!

  Dec(PO) Kończ Waść wstydu oszczędź!

 3. I tu każdy rzeszowianin powinien uderzyć się w czoło, a plaśnięcie ma być słychać w ratuszu!
  Na trzy, cztery:
  Trzy, cztee ryyyy …!

 4. Ja bym na miejscu tego faceta na zdjęciu tak bardzo sie nie cieszył.Bo jak mówią ,,ten się śmieje kto się śmieje ostatni,,

  • właśnie dzisiaj kończy się wolna Polska, dyktatura pisbolszewicka się zaczęła. Wyborczy PIS! – po was też przyjdą, w drugiej kolejności, ale przyjdą!

Comments are closed.