Dlaczego 40-latek podpalił się przed sądem? Policja: Względy osobiste [ZDJĘCIA]

21
Reklama

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie samopodpalenia się 40-letniego mężczyzny przed budynkiem Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Lekarze walczą o życie mężczyzny.

 

 

– Śledztwo zostało wszczęte pod kątem nakłonienia mężczyzny do samobójstwa. Mężczyzna nie miał przy sobie dowodu osobistego, ale dokument też mógł się spalić – mówi Rzeszów News Łukasz Harpula, szef Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.

Na ulicy Kustronia w Rzeszowie w pobliżu Sądu Rejonowego, gdzie doszło do zdarzenia, pracowali policjanci i prokurator. – Przeprowadzane są oględziny, zabezpieczamy również okoliczny monitoring – dodawał Harpula. 

Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że do zdarzenia doszło we wtorek po godz. 12:00. Po tym, jak mężczyzna podpalił się, z budynku sądu wybiegli policjanci i ochroniarze. Przy użyciu gaśnic ugasili płonące na mężczyźnie ubranie.

Obrażenia mężczyzny były tak rozległe, że początkowo policjanci nie byli w stanie nawet wskazać ani płci ofiary ani jej wieku. Mężczyzna w ciężkim stanie został przewieziony do Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Ma poparzone ok. 80 proc. ciała. 

Tożsamość mężczyzny ustalona

Po południu Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik podkarpackiej policji poinformowała nas, że funkcjonariusze ustalili tożsamość mężczyzny. To 40-latek, który mieszkał w Rzeszowie. Z policyjnych ustaleń wynika, że mężczyzna chciał odebrać sobie życie.  

Policjanci dotarli do rodziny 40-latka. – Dotychczasowe ustalenia wskazują, że powodem podjętej próby samobójczej były wyłącznie względy osobiste – przekazała nam we wtorek wieczorem Marta Tabasz-Rygiel.

– Na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie wskazać konkretnej przyczyny, dla której mężczyzna dopuścił się tego czynu – powiedział Dominik Miś, szef Prokuratury Rejonowej w Rzeszowie, która prowadzi śledztwo w tej sprawie. 

– Na razie nic nie wskazuje na to, by poszkodowany przed zdarzeniem był w sądzie i np. chodził po budynku z łatwopalną cieczą. Przy mężczyźnie znaleziono nadpalony pojemnik i telefon komórkowy. Nie znaleźliśmy żadnego listu, czy zapisków mogących wyjaśnić, dlaczego mężczyzna podpalił się – twierdzi prokurator Łukasz Harpula. 

– Z dotychczasowych ustaleń nie wynika, by 40-latek miał konflikt z prawem. Sprawdzamy, jakiej substancji użył do podpalenia się. Prawdopodobnie to była benzyna, ale nie wykluczamy, że mógł być to także lakier – mówią nam nieoficjalnie funkcjonariusze. 

– To, że zdarzenie miało miejsce niedaleko sądu, to czysty przypadek. Nie ma ono również żadnego politycznego tła, tak jak to było z tym mężczyzną, który w październiku podpalił się w Warszawie – słyszymy od śledczych. 

Policja poszukuje świadków zdarzenia. Można się kontaktować z dyżurnym Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, tel. (17) 858 33 10 lub 997.  

AKTUALIZACJA: W środę przed godz. 10:00 w szpitalu przy ul. Lwowskiej mężczyzna, niestety, zmarł. Więcej TUTAJ

Politycy w akcji

Wtorkowy dramat zaczęli już, niestety, wykorzystywać politycy. „Tak właśnie kończy się wykorzystywanie tragedii śmierci Pana Piotra S. przez totalnych i ich medialnych pomagierów” – napisał na Twitterze poseł PiS Joachim Brudziński, jeden z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego.

Piotr S., w proteście przeciwko rządom PiS, 19 października podpalił się przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Po 10 dniach mężczyzna zmarł w szpitalu.

Na komentarz Brudzińskiego odpowiedział m.in. Robert Biedroń, prezydent Słupska. „Przed sądami płonęły już znicze, teraz płoną ludzie” – napisał. 

Na reakcję internautów nie trzeba było długo czekać. „Wyhamuj Robert”, „Bardzo proszę o chwilę refleksji… Ten wpis jest nie na miejscu”, „Chyba posunął się Pan za daleko” – to tylko część komentarzy. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

21 KOMENTARZE

 1. Na 100% Czyn tego Pana miał coś wspólnego z sądem. nikt nie odbiera sobie życia w ten sposób i w takim miejscu jeśli nie chce zwrócić uwagi na jawną niesprawiedliwość. Dzisiaj sądy są dla bogatych, masz pieniądze na dobrego adwokata to wygrywasz. Szkoda tylko, że nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności i starają się zatuszować sprawę.

 2. Do wszystkich komentujących:
  głupio o paleniu smieci, o polityce, kulturze itp…..
  wczoraj ktos napisał na tym portalu ze to najgorsza smierc…..
  Mydlenie ze to wzgledy osobiste – powisiłby sie, najadl, podcial. Dla mnie to jest akt desperacji, na ktory mało kto ma odwage (nie mowie ze to wlasciwe). Ale moze nie podpalił sie przed samym sadem dlatego ze odrazu by go ugasili. Moze jak zwykle sady sprawiedliwe mialy w 4 lit. jego zycie i jego rodziny.
  To co nam pisza…. to chca napisac czy powiedziec.

   • Kultura, klaustofobia i co qrwa jeszcze? A za chwile się okaże że to wypadek był bo za szybko kmentolowego zapalił po łyku śliwowicy

    • I jeszcze smog jak cholera. Ulice niedrożne, komunikacja miejska niedostosowana do potrzeb. Kanały wentylacyjne miasta zatykają wieżowcami. Ludzie zaczynają się dusić w RZ.

 3. Źle zrobił, szczerze współczuję, coś tego człowieka musiało zmusić do takiej decyzji. Całe szczęście, jak widać, nie porwał się na swoje życie przez poglądy polityczne. Oddać życie za obecną opozycję to hańba gorsza od śmierci.

 4. Tyle że manipulacja szyta za grubymi nićmi. „40-latek podpalił się przed sądem?”

  Przed jakim sądem? Jeśli już to na działce bazaru na Dołowej.
  Może od razu trzeba było napisać że podpalił się w pisowskim Rzeszowie i jak skwierczał na ogniu to w jednej ręce miał konstytucje a w drugiej zdjęcie tuska umęczonego na przesłuchaniami w prokuraturze.

  • Prawiczki intelektualne nie wiedzą, że wszystkie pismaki z wszystkiego chcą zrobić sensacje – wiadomo, że tytuł „podpalił się przed sądem” będzie lepszy niż „spłonął na miejskich nieużytkach”. Teraz na forum będzie burzliwe naginanie faktów pod dany światopogląd.
   Na nagraniu wyraźnie widać milicjantów „pracujących” na łące, a nie na terenie byłego bazaru. Oszołomstwo pisiorskie chciałoby nagłówka „podpalił się na bazarze”, kodziarze chcieliby „spłonął w walce o wolność i demokrację” – idźcie się leczyć żałosne ofiary propagandy

  • Oj, człowieku, myślisz , że ludzie tylko z biedy popełniają samobójstwa ?! Może popatrz dookoła, otwórz szerzej oczy i poszerz horyzonty myślowe, to zrozumiesz, że akurat bieda i polityka,to nie największe z ludzkich nieszczęść w naszym kraju.

Comments are closed.