228. rocznica Konstytucji 3 Maja. Wojewoda: słowa o równości i tolerancji omamiają społeczeństwo [FOTO]

0
Reklama

Konfrontacyjne wystąpienie wojewody podkarpackiego Ewy Leniart (PiS) podczas rzeszowskich uroczystości 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

 

Uroczystości rozpoczęły się w kościele farnym mszą świętą, a po niej uczestnicy za Kompanią Honorową 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i pocztów sztandarowych przeszli na Rynek, gdzie przed pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki odbyła się oficjalna część uroczystości.

Uczestniczyli w nich mieszkańcy, władze miasta, województwa, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych. Odśpiewano również hymn państwowy i podniesiono na maszt biało-czerwoną flagę. Odczytano także preambułę Konstytucji 3 Maja. 

Przetrwaliśmy trudne lata zaborów

Rzeszowski poseł Wojciech Buczak (PiS) odczytał list marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, a potem głos zabrała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. Uchwaloną 3 maja 1791 roku konstytucję nazwała aktem prawnym, który “wprowadził nasz kraj do grona nowoczesnych państw”. – Państw dążących do suwerenności, niezależności i prawa do samodecydowania – mówiła Leniart. 

Podkreślała, że choć Konstytucja 3 Maja została uchwalona w czasie, gdy “obce wpływy w naszym kraju były bardzo silne, gdy o naszym losie decydowały mocarstwa ościenne”, to “dawała nadzieję na odbudowę silnego i wolnego państwa, gruntownie zmieniała ustrój Rzeczypospolitej, wzmacniała suwerenność, znosiła godzące w bezpieczeństwo kraju liberum veto i wolną elekcję”.

– Choć obowiązywała krótko a większość postulatów nie udało się zrealizować, to przesłanie, które ze sobą niosła przez lata podtrzymywało ducha narodowej jedności, ducha polskości, który pozwolił Polakom przetrwać trudne lata zaborów i pomógł doczekać upragnionej niepodległości – mówiła Ewa Leniart.

Wojewoda: używa się plotki 

Dodała, że ustrój to “tylko sposób na organizację społeczeństwa”, a współcześnie Polacy muszą się też troszczyć o “tożsamość kulturalną narodu”. Wojewoda Leniart mówiła też o “niebezpieczeństwie, które może nam zagrozić”. Co nim jest? – Dobieranie nieprawdziwych uzasadnień do podejmowanych działań, wymierzonych także w społeczeństwo polskie – stwierdziła Ewa Leniart. 

– Aby omamić społeczeństwo używa się wielkich słów, mówiących o wartościach, równości czy tolerancji, używa się plotki, czy przeinaczenia. Dlatego trzeba nam zachować wstrzemięźliwość w formułowaniu sądów i trzeba reagować na nieprawdę – mówiła Leniart. Jaką nieprawdę? Jakie działania są wymierzone w społeczeństwo polskie? Przez kogo? Tego już się nie dowiedzieliśmy. 

– Państwo polskie zasługuje na to, aby zbudować je poprzez porozumienie narodowe – mówiła dalej wojewoda Leniart.

Dowiedzieliśmy się za to, że Rzeczpospolita jest “wreszcie na drodze do stworzenia ojczyzny odpowiadającej aspiracjom Polaków, z dobrze prosperującą gospodarką, zabezpieczeniem interesu narodowego, dobrze funkcjonującym samorządem, uznaniem dla ideowego życia Polaków i właściwym miejscem Kościoła”. 

– Dzisiaj mamy wielką szansę, którą możemy wykorzystać tylko poprzez twórczą pracę. Każdy z nas ma prawo czuć się współgospodarzem swego kraju, ale jest także za ten kraj współodpowiedzialny, dlatego tak potrzeba nam współdziałania – mówiła Ewa Leniart, dodając, że codzienną pracą i zaangażowaniem powinnyśmy “dążyć do umacniania pozycji naszego regionu i kraju”.

– To właśnie dbałość o kultywowanie historii, tradycji i kultury, o patriotyczne wychowanie młodego pokolenia i poszanowanie prawa jest naszym obowiązkiem – stwierdziła Ewa Leniart. Szczególnie poszanowanie prawa to rząd PiS powinien sobie wziąć do serca, a dopiero potem politycy tej partii powinni pouczać innych.

Marszałek: 15 lat w UE, to wielki skok

Dużo łagodniejsze wystąpienie podczas uroczystości miał Władysław Ortyl (PiS), który, oprócz historii, nawiązał także do czasów współczesnych i obecności Polski w Unii Europejskiej (1 maja br. minęło 15 lat od wejścia naszego kraju do UE). Marszałek Ortyl nazwał ten okres “niezwykle ważnym”. – Udało nam się dokonać wielkiego skoku cywilizacyjnego – podkreślił.

I zaapelował, by 228. rocznicę Konstytucji 3 Maja obchodzić radośnie. – Niech biało-czerwona flaga powiewająca na kamienicach naszych domów przypomina nam o naszej historii, o tym, kim jesteśmy i motywuje nas do wspólnej pracy na rzecz przyszłych pokoleń – powiedział marszałek Ortyl.

Po wystąpieniach odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową, a przed pomnikiem gen. Kościuszki złożono wieńce i kwiaty, odśpiewano też Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Uroczystości zakończyła defilada oddziałów wojska i innych służb mundurowych.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: