Reklama

– To ważny dzień dla Polaków i Żydów – mówił w Muzeum-Zamek w Łańcucie Andrzej Duda, prezydent RP, podczas uroczystości wręczenia państwowych odznaczeń potomkom Polaków, którzy podczas drugiej wojny światowej ratowali Żydów. 

[Not a valid template]

 

W uroczystości bierze udział kilkadziesiąt osób. Andrzej Duda do Łańcuta przyjechał wraz z żoną. W Łańcucie są także marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński  i Stanisław Karczewski oraz Piotr Gliński, minister kultury. Uroczystość rozpoczął marszałek podkarpacki Władysław Ortyl.

Państwowe odznaczenia wręczył prezydent RP. Otrzymali je Polacy, którzy ratowali Żydów podczas okupacji hitlerowskiej. Władysław Ortyl mówił, że ci, którzy otrzymali odznaczenia to osoby, które „w trudnych czasach nie bały się podjąć ryzyka, które w poczuciu więzi z bliźnimi walczyły o godność człowieka”.

– To godne miejsce, aby przypomnieć i uhonorować bohaterską postawę Polaków, którzy nieśli pomoc ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej – mówił marszałek podkarpacki.

Przemówienie wygłosił Andrzej Duda, który wspominał Polaków ratujących Żydów. – To ważny dzień dla Polaków i Żydów. Te odznaczenia to świadectwo tego, jakimi ludźmi jesteście  – to godność i bohaterstwo – mówił prezydent RP.

Wręczenie odznaczeń było częścią uroczystego otwarcia Muzeum Polaków Ratowania Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej koło Łańcuta. Uroczystość rozpocznie się o godz. 17:30. Muzeum symbolicznie upamiętnia wszystkich Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.

Dom Ulmów mieścił się w Markowej. To tutaj w marcu 1944 roku niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię. Zabili też szóstkę dzieci Ulmów.

Uroczystość otwarcia Muzeum uświetni niezwykły występ artystyczny, w ramach którego pod wspólnym muzycznym mianownikiem wystąpią: Stanisław Soyka, chór Cracow Singers, Altra Volta oraz Osorno. Otwarciu będzie towarzyszyła refleksja nad historią relacji polsko-żydowskich na Podkarpaciu, którą wzbogaci wykonanie biblijnych psalmów.

Część wizualną uzupełni scenografia oraz mapping, do którego wyświetlenia posłuży cały gmach budynku muzeum. Całość wydarzenia będzie transmitowana na żywo w TVP Info oraz na antenie polskiego Radia Rzeszów.  Producentem wykonawczym wydarzenia jest firma Concept Music Art.

W wydarzeniu weźmie udział także abp Józef Michalik, ambasador Izraela w Polsce Anna Azari oraz przedstawiciele rodzin ratujących Żydów, a także potomkowie uratowanych. O uroczystościach możecie także przeczytać TUTAJ.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: