Zdjęcie: Pixabay

Postawi je m.in. PGE Obrót i Nowa Energia oraz PKN Orlen. Już znane są ulice. Od 2020 roku są opłaty dla właścicieli samochodów elektrycznych. 

Pierwsza e-ładowarka PGE w Rzeszowie pojawiła się w grudniu 2018 r. na parkingu przy Podpromiu. Kolejne przy ulicach Słowackiego (parking „Elektromontażu”),  Krzyżanowskiego, Pułaskiego (przy basenach Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji) i ul. 8 Marca. Ładowanie jest darmowe.

Jeszcze wcześniej e-stacja powstała w 2017 roku w Millenium Hall (do 45 minut ładowanie darmowe, potem 40 groszy minuta) oraz przy Centrum Handlowym „Plaza” (darmowe ładowanie). E-pojazdy mogą być ładowane także na terenie WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

Do 2022 roku w Rzeszowie powstaną kolejne 52 stacje, które będą miały 105 punktów, jeśli wyrażą na to zgodę radni podczas najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa (26 maja). To właśnie na wtorkowe obrady trafił projekt uchwały z takim planem.

– Budowa ogólnodostępnych i szybkich stacji ładowania pojazdów w takich miastach jak Rzeszów to jeden z wymogów ustawy o elektromobilności – wyjaśnia Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Kolejne ładowarki mają się pojawić jeszcze w tym roku przy ulicach: Kurpiowskiej, Piłsudskiego, Leskiej, Cieplińskiego, Szopena, Warszawskiej, Popiełuszki, Słowackiego, Podkarpackiej, Krakowskiej, Lubelskiej.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Pozostałe w przeciągu najbliższych 2 lat przy ulicach: Krakowskiej, Okulickiego, Miłocińskiej, Malczewskiego, Wita Stwosza, Cieplińskiego (parking PGE, 3 ładowarki), Gromskiego, Kochanowskiego, Targowej (przy Miejskim Zarządzie Dróg), Podkarpackiej, Osmeckiego, Obrońców Poczty Gdańskiej, Łukasiewicza, Popiełuszki (2), Podwisłocze, Niepodległości, Kustronia (2), Odkrzykońskiej (2), Leskiej, Wyzwolenia (2), Mikołajczyka (3), Dworaka (2), Chmaja (2) i Kurpiowskiej. 

– Stacje będą w dużej mierze realizowane przez PGE Dystrybucja lub Nowa Energia. Po dwie postawi GreenWay Polska i PKN Orlen, 7 Go+Eauto. Stację będą własnością podmiotów, które je postawią, miasto pod inwestycję przekazuje bezpłatnie jedynie działkę – wyjaśnia Siwak-Krzywonos. 

Ile będzie kosztowało ładowanie pojazdów na nowych stacjach? Tego jeszcze nie wiadomo. Czy będzie bezpłatne? – Od 1 stycznia 2020 roku dystrybutor energii może już pobierać opłaty za ładowanie samochodów. Wcześniej nie było to możliwe z uwagi na brak stosownej taryfy – twierdzi Agnieszka Siwak-Krzywonos.  

W Rzeszowie obecnie jest zarejestrowanych 86 pojazdów elektrycznych, w tym 49 samochodów osobowych, 9 ciężarówek, 18 motorowerów, 6 motocykli, a także 650 samochodów hybrydowych. W sumie w Rzeszowie zarejestrowanych samochodów jest 171 424.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama