Zdjęcie: Materiały organizatorów
Reklama

Po czterech latach do Rzeszowa wraca jeden z najbardziej pozytywnych festiwali filmowych – “Happy End”! W czwartek, 7 listopada, rusza trzydniowa dawka pozytywnej filmowej energii w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Festiwal Filmów Optymistycznych “Happy End” po czterech latach wraca do Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie! W tzw. międzyczasie wędrował po Częstochowie i Wrocławiu, gdzie odbyło się piętnastolecie “Happy Endu”.

Po raz pierwszy ten filmowy festiwal  przywędrował do stolicy Podkarpacia w 2006 roku z Wrocławia. Wcześniej “Happy End” odbywał się w Jeleniej Górze (pierwsza edycja) i we Wrocławiu (druga i trzecia edycja).

Po czteroletniej przerwie festiwal do Rzeszowa powraca w niezmienionej i sprawdzonej formule. Filmy fabularne i dokumentalne, profesjonalne, studenckie i niezależne, tylko optymistyczne — to produkcje, na które na pewno będziemy mogli liczyć podczas 17. edycji tego wydarzenia, która odbędzie się w dniach 7-9 listopada w Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Okrzei 7.

– Z Rzeszowem musieliśmy się rozstać na jakiś czas, bo straciliśmy sponsora tytularnego [spółka Multimedia Polska], ale szukaliśmy możliwości, aby tu wrócić, bo w Rzeszowie zawsze była najlepsza, najweselsza i najbardziej optymistyczna publiczność – mówi nam Paweł Sarbinowski, dyrektor artystyczny festiwalu.

– Teraz się udało. Jesteśmy w stolicy Podkarpacia i mamy nadzieję, że uda nam się tu pozostać już na długie lata – dodaje.

Do udziału w festiwalu zgłosiło się około 80 twórców. Piotr Paweł Żukowski, dyrektor festiwalu i Paweł Sarbinowski z tej liczby wybrali 32 produkcje, z czego 28 weźmie udział w konkursie festiwalowym. Najdłuższy film, który zobaczymy podczas festiwalu, będzie trwał 80 minut, a najkrótszy – 4 minuty.

Twórcy wydarzenia przekonują, że stosunkowo krótkie filmy to na tym festiwalu nic nadzwyczajnego.

– W poprzednich edycjach zdarzyło nam się puszczać filmy, które trwały mniej niż minutę. W tym wszystkim jednak nie chodzi o długość filmu, ale o to, aby ta produkcja była o czymś. Dlatego dajemy szanse wszystkim tym, którzy mają coś do powiedzenia – tłumaczy Paweł Sarbinowski. – Czasami jest lepiej mówić krótko i treściwie, niż rozwlekać coś i zgubić sens swojej wypowiedzi – dodaje.

Filmy konkursowe będą oceniane w kategoriach: film profesjonalny dokumentalny, profesjonalny fabularny, studencki i niezależny. Ponadto, zostanie przyznana nagroda Grand Prix. Do zwycięzców, których wybierze festiwalowa publiczność, trafią statuetki w postaci Złotej Ryby.

Tradycją „Happy Endu” są Honorowe Złote Ryby, które przyznawane są dla osób i instytucji, które wspierają polskie kino niezależne i młodych twórców. Przez 17 lat na liście laureatów tej nagrody znaleźli się m.in. Jerzy Stuhr, Mirosław Baka, Jan Machulski, Cezary Pazura, Marcin Dorociński, Edward Linde Lubaszenko, Katarzyna Figura, czy Krzysztof Globisz.

W tym roku nagrodę tę otrzyma znakomita aktorka teatralna i filmowa Grażyna Zielińska, która zaskarbiła sobie sympatię tysięcy widzów rolami babki zielarki z serialu „Ranczo”, bufetowej ze szpitala z „Na dobre i na złe” czy mieszkanki Wadlewa z „Pierwszej Miłości”.

Zielińską można także zobaczyć w takich filmach, jak: „Pieniądze to nie wszystko” Juliusza Machulskiego, „Show” Macieja Ślesickiego, „Pornografii” Jana Jakuba Kolskiego, „Pogoda na jutro” Jerzego Stuhra, „Nigdy w życiu” Ryszarda Zatorskiego, „Ranczo Wilkowyje” Wojciecha Adamczyka, „1 000 000 $” Janusza Kondriatuka, „W ukryciu” Jana Kidawa-Błońskiego, czy „Eter” Krzysztofa Zanussiego.

Grażyna Zielińska w swojej obszernej filmografii ma też wiele ról u twórców młodego pokolenia i studentów szkół filmowych. Mogliśmy ją zobaczyć m.in. w takich filmach jak: „Tramwajowi ludzie” Ewy Stankiewicz, „Wszystko według planu” Tadeusza Śliwy, „Dokładnie tam” Cezarego Ibera, „Wypowiedzenie” Ewy Kochańskiej, „Chichot” Macieja Rotowskiego.

– Zaangażować tak rozchwytywaną aktorkę, jak Grażyna Zielińska, to wielkie wyzwanie. Jednak udało nam się ją zaprosić do naszego niezależnego serialu komediowego „Polska Gola!”, którego pierwszą wersję fabularną pt. „Liga Miszczuf” będzie można zobaczyć w ostatni dzień “Happy Endu”, tuż przed galą zakończenia – zdradza Piotr Żukowski, dyrektor Festiwalu.

Festiwal rozpocznie się od projekcji filmu, który w ubiegłym roku zdobył Grand Prix, czyli od „Lata” w reżyserii Aleksandry Mazoń. Na najmłodszych widzów z kolei będzie czekał pokaz specjalny filmu „Za niebieskimi drzwiami” w reżyserii Mariusza Paleja.

Podczas 17. edycji FFO “Happy End”, poza pokazami filmowymi, odbędą się także wystawy, warsztaty i spotkania z twórcami. Na łasuchów z kolei czekać będzie degustacja produktów regionalnych.

(jg)

PROGRAM 17. FESTIWALU FILMÓW OPTYMISTYCZNYCH “HAPPY END”

Czwartek (7 listopada)

 godz. – 17:00 

– Otwarcie Festiwalu

 godz. – 17:15

– “Lato” film fab. 40 min. reż Aleksandra Mazoń

–  “The final call” film fab 8 min. reż. Paweł Cichoński

 godz. 18:00

– “Baśka” film dok. reż. Piotr Paweł Żukowski 18 min. 

– “Szczęście” film fab. 24 min. reż. Maciej Buchwald

– Świat według Łukasza film dok. 25 min. reż. Piotr Socha

– “Jeszcze lecimy” film dok. 34 min. reż. Mirosław Dembiński

godz. 20:00

– “29” film fab. animowany 6 min. reż. Aleksandra Brożyńska

– “Taki trochę szczęśliwy” film dok 15 min. reż. Monika Skrzypczak

– “Wieś pływających krów” film dok. 78 min. reż. Katarzyna Trzaska

Piątek (8 listopada)

godz. 16:00

– “Luksus. Prosta historia” film dok. 67 min. reż. Agnieszka Mazanek

godz. 17:00

– “GPS” film fab. 8 min. reż. Dominik Czech

– “Jednooka wojowniczka” film dok. 13 min. reż. Ilona Ptak

– “Niezła babka” film dok. 9 min. Monika Meleń

– “Pokój studentom, tanio” film fab. 28 min. reż. Rafał Samusik

godz. 18:00

– “3:0” film fab. animowany 5 min. reż. Piotr Ludwik

– “Przystanek” film dok. 15 min reż. Joanna Brodawka-Zygmunt

– “Champion” film fab. 21 min. reż. Grzegorz Porzeziński

– “Jak leci?” film dok. 12 min. reż. Monika Meleń

– “VHS story” film fab. 16 min. reż. Jakub Półtorak

– “Parzymiechy” film dok. 4 min. reż. Daniel Zagórski

– “Gdzie jest dziadek?” film fab 16 min. reż. Adam Uryniak

– “Fascinatrix” film fab. 19 min. reż. Justyna Mytnik

godz. 20:00

– “Bogactwo” film fab. 24 min. reż. Tomasz Jeziorski

– “Maksymiuk. Koncert na dwoje” film dok. 75 min. reż. Tomasz Drozdowicz

Sobota (9 listopada)

godz. 11:00

– Happy End Dzieciom – “Za niebieskimi drzwiami” film fab. 80 min. reż. Mariusz Paleja

godz. 16:00

– “Super Zbieracz” film dok. 5 min. reż. Piotr Flisiuk

– “Spisek film” fab. 10 min. reż. Magdalena Załęcka

– “Moto love story” film dok. 10 min. Monika Meleń

– “Atlas film” fab. 28 min. reż. Maciej Kawalski

godz. 17:00

–  “Łukasiewicz – nafciarz i romantyk film” dok. 58 min. reż. Maciej Wójcik

godz. 18:00

– “Wiosna smoków” film dok. 57 min. reż. Jarosław Wszędybył

godz. 19:00 

– “Polska Gola!!!” film fab. reż. Piotr Paweł Żukowski, Paweł Sarbinowski /pokaz specjalny/

godz. 20:00

– Gala zakończenie festiwalu i koncert zespołu „Grzane wino”

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: