Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Poseł Grzegorz Braun, kandydat Konfederacji na prezydenta Rzeszowa, wystąpi do Najwyższej Izby Kontroli, by sprawdziła prawidłowość przeprowadzanych szczepień przeciwko COVID-19 przez rzeszowski Medyk.

W niedzielę Grzegorz Braun wydał kolejne w tej sprawie oświadczenie. W piątek zażądał natychmiastowego odwołania Ewy Leniart (PiS) ze stanowisko wojewody podkarpackiego i Robert Bugaja z funkcji dyrektora podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Według Brauna, oboje ponoszą “polityczno-urzędniczą odpowiedzialność” za szczepionkowy skandal, który wybuchł w drugi dzień Świąt Wielkanocnych. 

Medyk 2 i 3 kwietnia szczepił na COVID-19 osoby nieuprawnione. NFZ zapowiedział kontrolę. Ministerstwo Zdrowia ma sprawdzić, na jakich zasadach Medyk zamierza szczepić preparatem Johnson & Johnson, mimo że szczepionki amerykańskiego koncernu nie ma jeszcze w Polsce. W czwartek Wirtualna Polska ujawniła, że dyrektor Medyka Stanisław Mazur wydał polecenie pracownikom wielokrotnego używania jednorazowych strzykawek. 

Proceder nadal po cichu tolerowany

“Mimo upływu kilku dni od medialnego ujawnienia skandalicznych informacji o okolicznościach szczepień w Rzeszowie, nic się nie wydarzyło” – napisał w niedzielnym oświadczeniu Grzegorz Braun. Jego zdaniem zapowiedź kontroli NFZ “jest kpiną z mieszkańców Podkarpacia”, a sanepid powinien zatrzymać szczepienia w Medyku do czasu wyjaśnienia “afery szczepionkowej” w Rzeszowie.  

Braun uważa, że także organy ścigania powinny natychmiast poinformować o wszczęciu postępowań, podjętych przez nie krokach, by “nie doszło do mataczenia, jakie środki zapobiegawcze zastosowano”. Braun jest zdzwiony, że policja i sanepid stanowczo reagują na przypadki nienoszenia maseczek, a w “zupełnie skandalicznej sprawie szczepień w Rzeszowie niewiele chyba się dzieje”.

“Wygląda na to, iż proceder jest nadal po cichu tolerowany, a wręcz wspierany” – czytamy w dalszej części oświadczenia Grzegorza Brauna. Według niego, służby nie powinny czekać aż ktoś złoży zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, tylko same powinny wszcząć postępowania z urzędu, choćby na podstawie doniesień medialnych o “aferze szczepionkowej”. 

Pilna kontrola służby zdrowia 

Braun w najbliższych dniach wystąpi do prezesa Najwyższej Izby Kontroli z prośbą o włączenie do planu kontroli planowanych przez Izbę, nadzwyczajnej i pilnej kontroli systemu opieki zdrowotnej na Podkarpaciu. NIK miałaby zbadać zachowanie czystości procedur szczepień w Medyku i zaniedbań w tym zakresie rzeszowskiego oddziału NFZ. 

Braun chce również, by NIK sprawdziła przejrzystość procesów konkursowych w Klinicznym Szpitali Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie oraz decyzję sejmiku podkarpackiego (zdominowany przez PiS), który zgodził się na kupna robota medycznego Da Vinci dla KSW nr 1. W tym drugim przypadku chodzi racjonalność decyzji finansowych. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: