Zdjęcie: Materiały Muzeum-Zamek w Łańcucie
Reklama

Łaźnie Rzymskie, elegancki gabinet wypoczynkowy, alejki parkowe wyglądające jak w 1930 roku, a do tego sieć wi-fi i klimatyczna kawiarnia. To jedne z wielu elementów, z których będziemy mogli korzystać po dokonaniu prac remontowo-konserwatorskich w łańcuckim zamku.

Ponad 41 mln zł ma kosztować kolejna rewitalizacja Muzeum-Zamku w Łańcucie, która będzie współfinansowana z pieniędzy unijnych (28,5 mln zł). Resztę dołoży samorząd podkarpacki (ponad 5 mln zł) i  zamek z własnego budżetu (prawie 7,5 mln zł). O poprzedniej renowacji zabytkowego obiektu pisaliśmy TUTAJ.

Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum-Zamek w Łańcucie twierdzi, że planowane teraz prace zatrzymają proces degradacji zamku, który jest głównym obiektem muzeum. Zakonserwowana ma zostać elewacja wraz ze stolarką okienną, która była kompleksowo rewitalizowana w latach 50. ubiegłego wieku. Odnowiona ma być również stolarka drzwiowa.

Projekt zakłada także odtworzenie i udostępnienie zwiedzającym historycznych Łaźni Rzymskich, znajdujących się w piwnicach zamku.  Luksusowe Łaźnie powstały w latach 20. XX w. i były wyposażone m.in. w najnowocześniejsze w ówczesnych czasach systemy grzewcze, urządzenia kąpielowe, saunę, urządzenia do elektroterapii, bar i pokój wypoczynkowy.

Ponadto w Łaźni Rzymskiej zostanie odtworzony elegancki gabinet wypoczynkowy wraz z meblami z drewna dębowego, a także jednobiegowe, drewniane dębowe schody, prowadzące z parteru do łaźni.

– Odtworzenie pierwotnego wystroju pomieszczeń łaźni będzie możliwe dzięki zachowanym fotografiom archiwalnym z lat 20. i 30., autorstwa Józefa Piotrowskiego, dostępnym w archiwum Muzeum-Zamku w Łańcucie – wyjaśnia Joanna Garbulińska-Charchut.

Natomiast prace remontowo-konserwatorskie prowadzone na terenie parku obejmą fortyfikacje, alejki parkowe, małą architekturę parkową – wartownię (kordegardę), portiernię, pawilon Elizin, cokół pod figurą Matki Boskiej z 1852 r., most pwołudniowy, pergolę drewnianą oraz ogrodzenie zewnętrzne wraz z bramami.

– Park ma ok. 32 ha, z czego niespełna 3 ha stanowią alejki. Opracujemy stary ich układ, jaki miał miejsce na mapie z około 1930 r. – podkreśla Garbulińska-Charchut.

Ponadto na terenie Parku będzie monitoring, powstanie również sieć wi-fi. W planach jest również stworzenie na dziedzińcu wewnętrznym zamku kawiarni dzięki rozbudowie zadaszenia. Realizacja projektu potrwa do końca 2019 r.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.