Zdjęcie: materiały Teatru im. Wandy Siemaszkowej
Reklama

Od piątku w Rzeszowie święto teatru – festiwal Trans/Misje – Trójmorze. Pierwszego dnia premiera Teatru im. Wandy Siemaszkowej. “Wiśniowy sad” według Czechowa. 

“Wiśniowy sad” Antoniego Czechowa opowiada o wdowie Raniewskiej, która po wieloletniej nieobecności wraca do rosyjską prowincję. Musi sprzedać dom z przylegającym do niego tytułowym sadem, aby spłacić długi. 

Dla rzeszowskiego teatru dramat wystawi gruziński reżyser Andro Enukidze. Jest on również autorem scenariusza. 

Enukidze urodził się w 1965 roku w Tbilisi. Jest nie tylko reżyserem, lecz także pedagogiem teatralnym i dyrektorem artystycznym Państwowego Teatru im. Ilii Czawczawadzego w Batumi. Wyreżyserował ponad 80 sztuk w teatrach w Gruzji, Polsce, Rosji, Turcji i Rumunii.

Jego praca dla Teatru im. Wandy Siemaszkowej jest efektem podpisanego dwa lata temu porozumienia między ośrodkami w Rzeszowie i Batumi.

– Włożyłem w ten spektakl całe serce. To szansa na spotkanie dwóch różnych kultur, polskiej i gruzińskiej – twierdzi artysta.

– “Wiśniowy sad” jest o przyzwoitych ludziach, którzy cierpią właśnie dlatego, że są przyzwoici. Wydaje mi się, że Czechow nie osądza swoich bohaterów według ich postępków – podkreśla. 

Autorami scenografii i kostiumów do “Wiśniowego sadu” są Gruzini Mirian Shvelidze i Shota Bagalishvili. Za choreografię spektaklu odpowiada Tomasz Dajewski. W obsadzie są  aktorzy “Siemaszki”: Dagny Mikoś, Marek Kępiński, Piotr Mieczysław Napieraj, Karol Kadłubiec, Robert Żurek i Mariola Łabno-Flaumenhaft.

– Pierwszy raz zetknęłam się z twórcami gruzińskimi. Dla nich Czechow jest kimś wielkim, jak dla nas Słowacki czy Norwid, podchodzą do niego z ogromną miłością. Praca była niesamowita. Mnóstwo tutaj ciekawych rozwiązań scenicznych. Kawałek dobrego teatru – zachęca odtwórczyni głównej roli Mariola Łabno-Flaumenhaft 

Premiera w piątek (20 sierpnia) o godz. 19:00 na dużej scenie teatru. – Spektakl zagramy także we wrześniu – zapowiada Jagoda Skowron, pełnomocniczka dyrektora teatru i kuratorka Trans/Misji.

Artyści z 12 krajów

Trans/Misje odbędą się w stolicy Podkarpacia między 20 a 29 sierpnia. Szczegółowy program imprezy prezentowaliśmy TUTAJ

Mimo pandemii do Rzeszowa przyjadą artyści z 12 krajów, m.in. z Litwy, Bułgarii, Słowacji i Estonii. Zaprezentują spektakle takie jak: “Lalki, moje ciche siostry” (Teatr Studio w Wilnie), “Płaszcz” (Teatr Credo w Sofii), “Chaplin” (Teatr Lalkowy w Koszycach) i “Bóg mordu” (Vene Teater w Tallinie). 

Wydarzeniom teatralnym towarzyszyć będą spotkania z twórcami, wystawy i koncerty. W Rzeszowie zagrają kwartet jazzowy pochodzącego z Wileńszczyzny Rafała Jackiewicza oraz światowej sławy pianista Roman Zaslavski z Wiednia.

Przy okazji festiwalu Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie wyda banknot z podobizną swojej patronki

Nowe Trans/Misje

Edycja “Trójmorze” zrodziła się z zespolenia dwóch festiwali organizowanych przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w ostatnich latach.

Festiwal Sztuk Trans/Misje Rzeszów-Koszyce-Ostrawa-Debreczyn-Lwów-Troki , który miał wędrować i co roku toczyć się w innym miejscu, przedwcześnie wrócił do Rzeszowa. Tutaj połączono go z jego mniejszym odpowiednikiem – Międzynarodowym Festiwalem Trans/Misje – Wschód Sztuki. I tak ma zostać na stałe. 

– Czesi nie zdołali podjąć zadania z powodu pandemii – tłumaczy Jan Nowara, dyrektor “Siemaszki”. – Najważniejsze jest dla nas promowanie obszarów kultury pogranicza, tego, gdzie kultury się przenikają, i gdzie powstają takie właśnie ciekawe transmisje, różnych wartości i tradycji – przypomina. 

Bilety w cenie od 5 do 30 zł dostępne na stronie internetowej i w kasach teatru. Festiwalowi patronuje Rzeszów News. 

Zdjęcie: materiały organizatorów

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: