Zdjęcie: Dron Rzeszów
Reklama

“Do biskupów Mikołaj przychodzi jesienią” – uważają działacze lewicowej partii Razem. To reakcja na to, że radni, na wniosek władz Rzeszowa, zgodzili się nazwać jedną z alei w Parku Papieskim „Aleją Biskupów”.

Tadeusz Ferenc (SLD), prezydent Rzeszowa, chcąc uhonorować rzeszowskich biskupów, zaproponował, aby aleja w północnej części Parku Papieskiego, która biegnie obok fontanny, zyskała nazwę „Aleja Biskupów”.

– W ten sposób prezydent chciał uczcić biskupów, którzy mają duży wkład w rozwój Rzeszowa. Wielokrotnie sprzyjali miastu w różnych sytuacjach, pomagali i wspierali – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Radni podczas wtorkowej sesji Rady Miasta uchwałę radni przyjęli, pomimo, że nie precyzowała ona owych zasług biskupów.

Nie od dziś wiadomo, że Tadeusz Ferenc dobrze żyje z wysokiej rangi duchownymi w Rzeszowie. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Wystąpienie biskupa-seniora diecezji rzeszowskiej Kazimierza Górnego, który podczas 664. urodzin miasta życzył, aby „Świlcza, Trzebownisko, Krasne, Tyczyn i Boguchwała stanowiły piękne dzielnice wielkiego Rzeszowa”.

Bp Górny dał tym samym jasno do zrozumienia, że czołowi duchowni popierają politykę Tadeusza Ferenca w poszerzaniu miasta. Bp Górny pojawił się też niedawno w ratuszu na uroczystym wręczeniu Ferencowi tytułu “Samorządowiec 20-lecia”.

Ferenc nie szczędzi ciepłych słów dla duchownych. Uważa, że ustanowienie 25 marca 1992 roku diecezji rzeszowskiej jest jedną z trzech dat w historii Rzeszowa, które zmieniły bieg historii miasta, obok 19 stycznia 1354 roku (nadanie Rzeszowowi praw miejskich) i 18 lipca 1945 r. (Rzeszów stał się wówczas miastem wojewódzkim).

Nazwanie jednej z alei w Parku Papieskim „Aleją Biskupów” nie spodobało się lewicowej partii Razem, która zwróciła uwagę na to, że zasługi biskupów rzeszowskich nie są wymienione. „Być może wyjaśnieniem jest zażyłość prezydenta z rzeszowskimi biskupami oraz zbliżająca się kampania wyborcza?” – dywaguje Razem.

„Czy Aleja Biskupów to tylko wstęp do kolejnej serii prezentów? Niestety, mamy podstawy do takich przypuszczeń. Władze Rzeszowa nie od dziś mają problem ze świeckością państwa. Prezydent Tadeusz Ferenc bez ogródek przyznawał, że najważniejsze dla miasta decyzje omawia z biskupem” – dodają działacze Razem.

Partia przygotowała także grafikę z hasłem: “Do biskupów Mikołaj przychodzi jesienią”, dla którego tłem jest św. Mikołaj w szoku.

Miasto na zarzuty Razem odpowiada krótko. – Każdy może mieć swoje zdanie. Uznaliśmy, że nadanie nazwy „Aleja Biskupów” jednej z alejek w Parku Papieskim jest właściwym pomysłem – mówi Maciej Chłodnicki.

Zdjęcie: Razem Podkarpacie

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

22 KOMENTARZE

 1. W Rzeszowie 99,9% to wierzący? Chyba w twoich własnych, wyimaginowanych statystykach. Ochrzczenie dziecka w okresie niemowlęcym nie wystarczy, aby było “wierzące” gdy dorośnie.

  99,9% to wierzący, ale 66,6% to niepraktykujący. LOL.

 2. Razem? A co to za partia co ma poparcie jak błąd statystyczny ha ha ha.

  W Rzeszowie 99,9% to wierzący to dlaczego takie zdziwienie że w Parku Papieskim aleja Biskupów? Gdyby była Bieruta, Lenina i Wiesława Gomułki pewnie lewactwo by przyklasnęło a jeszcze fontannę nazwać Fontanną Aborcji na Życzenie to Was na rękach będą nosić.

  Po co Wy w ogóle reklamujecie kogoś kto się nie liczy.

 3. a katolicy akceptuja czyjes poglady?? – nie wierze ,nie chodze do kosciola, dlaczego mam placic z moich podatkow na utrzymanie tych darmozjadow (szkoly,administracja,a nawet ku..a panstwowe spolki) – sami sobie ich utrzymujcie i placice ich emerytury i leczenie i pensje – zyj i daj zyc innym a przedewszytkim NIE KRADNIJ !!! – hipokryci ucza moralnosci dzieci juz od malego – a ta ulice moga nazwac Aleja Pedofilow w Sutannach przeciez to synonim Biskupow

 4. To się nazywa ksenofobia i antyklerykalizm, nazywacie się demokratami a akceptujecie tylko własne poglądy i przekonania, jak coś nie jest po waszej myśli to jest ,,atak na demokrację, dyktatura i nacjonalizm”, jesteście obrzydliwie obłudni, to właśnie takie podejście zniszczyło scenę centrum i stworzyło radykalne podziały w narodzie, jesteście bardziej konserwatywni i radykalni w swoich poglądach niż proboszcz nie jednej parafii na Podkarpaciu. Faktycznie, dajecie ludziom wiele argumentów by wybierać ,,mniejsze zło”, tylko pytanie – czy aby na pewno macie świadomość co jest dzisiaj dla przeciętnego Kowalskiego tym mniejszym złem?

 5. Współczuję, współczuję… póki są jeszcze resztki sprawiedliwych, PełOwskich sądów, domagaj się zadośćuczynienia, koniecznie

 6. Nie sympatyzuję, ale na 100% byłaby to pikieta, pod sądem z dziesięciu pikietujących osiem to znicze, jest też cygański król i Rzeszów-News, ale ich nie liczę ;D

 7. Aleja to nazwa dla głównych, szerokich, ulic w mieście, przy których znajdują się budynki – nie na dróżkę w parku. Mógłby tam być np. skwer lub plac Biskupów. Aleja to nietrafiony pomysł.

 8. Ulica Tęczowa już jest w Rzeszowie i co z tego? Przyjdziesz pikietować pod ratusz z kolegami wszechpolakami czy z kółkiem różańcowym?

 9. Jakby partia Razem nazwała cokolwiek to byśmy mieli ulicę tęczową, gejową, bohaterów LTBG, obrońców demokracji, męczenników walki o wolne sądy i ulicę zasłużonego znicza, niech lepiej zostanie pomysł prezydenta. Z poparciem jakie ma Razem, czyli zerowym, ich głos można traktować jedynie w kategoriach humorystycznych.

 10. W Krakowie budują trasę Łagiewnicka która ma dopiąć trzecią obwodnice miasta w Rzeszowie nawet pierwszej od 30 lat towarzysz nie dokończył od północy bo nie wygrała ta co miała wygrac przetarg na koncepcje i budowę drogo od ul.Warszawskiej do ul.Krakowskiej min przez strefę ekonomiczna Dworzysko.Nie wygrała znajoma firma Promost c to padła decyzja unieważnić wygrany przetarg a uzasadnienie było takie że za mało zaproponowała i jest chyba mało wiarygodna.Ale ta sama spółka projeketoąa z Rzeszowa wygrała inny przetarg na projekt obwodnicy Krosna i na dodatek dostała nagrodę za najlepsze rozwiązanie i koncepcje projektowe.Inni docenili spółkę projekektową a w Rzeszowie zle sie zaprezentowała ale prezesi stwierdzili ,,przecież nie będziemy się ,,kopać z koniem,,

 11. Panoszą się na tyle, na ile ludzie im pozwalają, a że pozwalają na wiele, więc korzystają i jest jak jest. Jakbyś miała takie możliwości, to tez byś korzystała.

 12. Mi probosz jasno powiedział “ja nie mogę być politykiem bo to jest zabronione dla księży, ale ty możesz być, a ja mogę tobie przekazywać polecenia boga” . Przynajmniej placki miał dobre na zakrystii, a brakowało jeszcze wina.

Comments are closed.