Blisko 50 wydarzeń, ponad 15 lokalizacji i 9 dni, podczas których tematem przewodnim będzie kultura lasowiacka. Już 21 sierpnia br. rozpocznie się nowy FESTIWAL na imprezowej mapie Podkarpacia. Marszałek Województwa Podkarpackiego i Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna serdecznie zapraszają na podkarpacki Festiwal spod znaku serca! Wstęp na wydarzenia i imprezy festiwalowe jest nieodpłatny. 

Jeśli jeszcze nie zaplanowaliście końcówki wakacji, przyjedźcie na Podkarpacie, by poczuć zew puszczy, unieść się na fali lasowiackiej muzyki i zasmakować kultury „Lesioków”. W trakcie festiwalowego święta spod znaku lasowiackiego serca znajdzie się coś i dla ciała i dla ducha.

Tygodniowy cykl imprez
Ponad tygodniowy cykl imprez rozpoczniemy hucznie i z lasowiackim przytupem w MUZEUM KULTURY LUDOWEJ W KOLBUSZOWEJ już w najbliższą sobotę (21 sierpnia, godz. 14.00). Na uczestników czekać będą liczne wydarzenia i atrakcje. Jak wyglądały zajęcia, obyczaje i stroje podkarpackich Lasowiaków dowiecie się podczas lasowiackich warsztatów. Poznacie też przyśpiewki, tańce oraz inne lasowiackie sztuki.
Zabierzemy Was do lasowiackiej pasieki, gdzie poczujecie się „Jak w ulu”, zaglądniemy do malowanej skrzyni w poszukiwaniu lasowiackich kiecek, przystroimy całą izbę kwiatami z bibuły i poznamy tajemną sztukę ziołolecznictwa i ziołową magię. Później oddamy się wierzeniom dawnych mieszkańców Puszczy Sandomierskiej i posłuchamy fantastycznych opowieści o zjawach, demonach i duchach.
Las – nasz Duch
W ramach bloku tematycznego „LAS – NASZ DUCH” zapraszamy Was do lasu – miejsca nieodłącznie związanego z kulturą lasowiacką. W kolbuszowskich, głogowskich i rudnickich lasach odbędą się wycieczki z leśnikiem oraz zabawa dla dzieci „Ekolas”. To nie jedyne atrakcje dla ciała przygotowane w ramach imprezy! Zapraszamy także na bieg na orientację przez kolbuszowskie lasy, rodzinny spływ rzeką Łęg, flisackie spływy z Bractwem Flisackim pw. św. Barbary w Ulanowie i rajd rowerowy.
Kuchnia z sercem
Jak na prawdziwy lasowiacki festiwal przystało, nie zabraknie także motywu serca. Nad Jeziorem Tarnobrzeskim uczestnicząc w grach i zabawach powalczyć będzie można o „Lasowiackie Serce”. Spróbować też będzie można nawet „kuchni z sercem”! Miejscem, gdzie na pewno zagości motyw serca, będzie MUZEUM REGIONALNE W STALOWEJ WOLI. Odbędą się tam warsztaty florystyczne, plastyczne i ceramiczne. „Lasowiackie serce” zagości też w ETNOSTREFIE NA PLACU PIŁSUDSKIEGO PRZY MDK W STALOWEJ WOLI, gdzie m.in. znajdzie się kącik dla miłośników haftu oraz będzie można podziwiać wystawę plenerową  „Wzór Podkarpacki. #PoLasowiacku. Od tradycji do nowoczesności”  i garderobę z kolekcji Justyny Gamoń-Wesołowskiej.
Na błonia zapraszamy też na FINAŁ FESTIWALU – WIDOWISKO PLENEROWE „LAS — DOM NASZ” (28 SIERPNIA) pod dyrekcją artystyczną Pawła Steczkowskiego! Wystąpi m.in. Nadsańska Orkiestra Kameralna wraz z Chórem Dworskim, Lasowiaczki, Górnicy. Gwiazdą wieczoru będzie PAWEŁ STECZKOWSKI & TEUTA PROJECT wraz z KAPELĄ KAZIMIERZA MARCINKA. Zagrają koncert „Władysław Pogoda w JAZZIE”, na którym będzie można posłuchać tradycyjnych lasowiackich melodii w nowoczesnych jazzowych aranżacjach.
Program wydarzeń na Nadsańskich Błoniach 
NA NADSAŃSKICH BŁONIACH W STALOWEJ WOLI przygotowaliśmy dla Was liczne atrakcje w pięciu tematycznych STREFACH:
STREFA LEŚNYCH DZIECI
14.00—19.00 | #TerazLasowiacy — legendy w sieci — gry, animacje, warsztaty |  Lasowiackie zakładki do książek,  Lasowiackie kartki pocztowe — warsztaty plastyczne | Zagadkownia Lasowiacka– gra rodzinna | Las — ojciec nas  — warsztaty i konkursy fotograficzno-przyrodnicze | Lasowiacka fotobudka
15.00—16.00 | Warsztaty przyrodnicze z Piotrem Horzelą

APISTREFA
14.00—19.00 | Prezentacja tradycji pszczelarskich
14.30 | Miodowy alfabet — wszystko co musisz o nim wiedzieć
16.30 | Na ratunek pszczołom — łąki kwiatowe w przydomowym ogródku

LASSTREFA
14.00—19.00 | Spotkanie z lasem — leśne zagadki i łamigłówki — nauka i dobra zabawa  |  Krzewmy krzewy — akcja sadzenia krzewów |  Warsztaty ekologiczne, quizy wiedzy o ekologii, pokazy recyklingu
15.00—19.00 | Zielnik lasowiacki — warsztaty zielarskie
16.00—18.00 | Las w słoiku — warsztaty
17.00—19.00 | O lesie — Horzela opowiada

ETNOSTREFA | FOLK I DESIGN
14.00—19.00 | #PoLasowiacku. Od tradycji do nowoczesności  — wystawa plenerowa, prezentacja elementów garderoby z kolekcji Justyny Gamoń-Wesołowskiej
15.00—19.00 | Warsztaty wikliniarskie
14.00—15.00 | Mazurzenie po lasowiacku — warsztaty gwary | Kącik haftu lasowiackiego 
15.00—16.00 | #PoLasowiacku. Od tradycji do nowoczesności — prelekcja
16.00—19.00 | Haft lasowiacki we współczesnej modzie — warsztaty hafciarskie

SAN STREFA
14.00—20.00 | Spływy flisackie rzeką San z Bractwem flisackim pw. św . Barbary z Ulanowa | Pokazy ratownictwa wodnego

Koncerty na Zamku
Koncertowo będzie także na ZAMKU W BARANOWIE SANDOMIERSKIM, który w ramach lasowiackiego święta … przejmą dzieci! Zagra Nadsańska Orkiestra Kameralna i zaśpiewa Chór Dworski. A na dzieciaki czekać będzie moc atrakcji (warsztaty wokalne i gwary lasowiackiej oraz gry, animacje i zabawy). Na „spotkanie oko w oko z trutniem i z motylem” zapraszamy do Poręb Dymarskich.

Bądźcie z nami też w ostatnim dniu Festiwalu w Ulanowie n. Sanem na XXI DOŻYNKACH WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO! Na zakończenie święta plonów zagra zespół KOMBII.

Wstęp na wydarzenia i imprezy festiwalowe jest nieodpłatny
Zapisy na wydarzenia festiwalowe (warsztaty, spacery po lesie) przyjmujemy pod nr tel. +48 17 852 00 09 oraz adresem e-mail: cit@podkarpackie.travel

Zapisy na Rajd Rowerowy „LAS — NASZ DUCH” (28 sierpnia) będą możliwe w dniach 18-20 sierpnia (godz. 8.00-15.00) w siedzibie Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej: Grunwaldzka 2 (wejście od ul. Matejki), 35-068 Rzeszów.

* By uczestniczyć w wydarzeniach na terenie Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej należy wykupić bilet wstępu do Muzeum.

Więcej informacji oraz szczegółowy harmonogram wydarzeń znajduje się w programie oraz na stronie: https://podkarpackie.travel/pl/etnolas-i-festiwal-kultury-lasowiackiej, zapraszamy też na profil wydarzenia na FB https://www.facebook.com/events/357809815870503

Partnerami wydarzenia są:

Powiat Stalowowolski, Gmina Stalowa Wola, Miasto Tarnobrzeg,  Zespół Zamkowo-Parkowy w Baranowie Sandomierskim, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum Ziemi Leżajskiej, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Bractwo Flisackie pw. św. Barbary w Ulanowie, MOK Rudnik nad Sanem, Fundacja Rzeszowska, Fundacja Artystyczna GA MON, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej, MDK Kolbuszowa, MDK

Stalowa Wola, Stowarzyszenie Ekoskop, LGD Siedlisko, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie, Browar Rzemieślniczy „Lasowiak”.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Patronatami Medialnymi: TVP KULTURA, TVP3 RZESZÓW, Polskie Radio RZESZÓW, Radio Leliwa, Pismo Folkowe.

Wyświetl program w pełnym rozmiarze

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama