Zdjęcie: DWOT

Podkarpaccy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają policjantów, którzy sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną są w domach.

W patrolach uczestniczy minimum jeden policjant i żołnierz. Mają oni listę osób i adresów, pod które muszą pojechać, by nawiązać kontakt z izolowaną osobą. W miarę możliwości do wsparcia policji kierowani są żołnierze posiadający przeszkolenie medyczne i wyposażeni w plecaki medyczne.

Na Podkarpaciu kwarantannie poddano już 7365 osób. Tylko w poniedziałek policjanci w ponad 20 przypadkach ujawnili, że osoby zobligowane do 14-dniowej izolacji złamały zasady domowej kwarantanny. Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej od wtorku wspierają patrole policji w monitorowaniu osób przebywających na kwarantannie.

– Nasza pomoc polega na wspólnym patrolowaniu miejsc kwarantanny, zebraniu informacji o samopoczuciu i potrzebach mieszkańców objętych kwarantanną, jak również nawigacji miejsc, do których pomoc ma dotrzeć – mówi płk Dariusz Słota, dowódca podkarpackich „terytorialsów”.

Do osób objętych kwarantanną policjanci i żołnierzy WOT głównie dzwonią przez telefon, nie wchodzą do domów i mieszkań. Osoby na kwarantannie mają się pokazać w oknie. Mundurowi rozmawiają z taki osobami także przed domofon. 

Zdjęcie: DWOT

W całym kraju w walką z koronawirusem zaangażowano 2100 „terytorialsów”. Od kilku dni Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna wiosna”. Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.

Od blisko tygodnia w WOT funkcjonuje punkt bezpłatnej, całodobowej infolinii wsparcia psychologicznego. Pod numerem telefonu 800 100 102 każda osoba samotna, starsza, czy źle znosząca izolację lub odczuwająca stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa – może otrzymać fachową pomoc psychologiczną.

Zdjęcie: DWOT

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama