Podkarpacie będzie współpracowało z Regionem Autonomicznym Kuangsi-Czuang z Chińskiej Republiki Ludowej. Obie strony w czwartek podpisały porozumienie.

[Not a valid template]

 

Pod umową podpisali się m.in. marszałek Władysław Ortyl oraz wicegubernator Regionu Autonomicznego Kuangsi-Czuang – Chen Gang.

– To ważny krok we współpracy z partnerami z Chin. Rozpoczyna ono nowy okres w relacjach z Kuangsi-Czuang – mówił tuż po podpisaniu umowy Ortyl.

Obie strony porozumienia zobowiązały się do wymiany praktyk i współpracy w obszarze gospodarki, handlu, nauki i techniki, kultury, edukacji, sportu, zdrowia, a także „zasobów ludzkich w celu promowania wspólnego dobrobytu i rozwoju”.

– Cieszy nas również to, że Podkarpacie wnosi znaczący wkład w rozwój współpracy z Chinami, gdyż ten kierunek chiński jest priorytetem w skali kraju – mówił marszałek Ortyl.

– Jesteśmy przekonani, że podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Kuangsi-Czuang a Podkarpaciem jest bardzo ważną sprawą nie tylko dla urzędników, ale także dla mieszkańców obu stron – powiedział wicegubernator Chen Gang.

Chińczycy uważają, że z Podkarpaciem mogą współpracować m.in. w zakresie produkcji maszyn, samochodów, motoryzacji, części dla przemysłu lotniczego. – Na pewno dzięki naszej merytorycznej współpracy stworzymy więcej nowych miejsc pracy, z korzyścią dla obu regionów – mówił wicegubernator Kuangsi-Czuang.

Pierwszy krok zrobiony

Władze Podkarpacia twierdzą, że porozumienie z Chińczykami „otwiera nowy rozdział” we współpracy z regionem Kuansi-Czuang. Kolejne spotkanie będzie poświęcone rozwijaniu współpracy zarówno pomiędzy samorządami, jak i przedsiębiorcami.

– Chcemy, aby potencjał Podkarpacia był wykorzystywany przez inwestorów z Chin. Dobre relacje gospodarcze z chińskimi parterami to przyszłość – uważa Władysław Ortyl.

Do Rzeszowa przyjechali również przedstawiciele Liugong Dressta Machinery – firmy należącej do chińskiego koncernu Guanxi Liugong Machinery, który w 2012 roku kupił od Huty Stalowa Wola zakład produkujący maszyny budowlane i rozpoczął tam własną produkcję. Zakład zatrudnia obecnie 1400 pracowników, a jego urządzenia są sprzedawane do krajów na całym świecie.

– Firma LiuGong uczyniła już pierwszy krok do inwestowania na Podkarpaciu. Uważamy, że ta firma będzie się rozwijać, a wraz z jej lepszym rozwojem znajdziemy jeszcze więcej tematów do współpracy – podkreślał wicegubernator Chen Gang.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Zatrudniamy wiele osób z Podkarpacia. Mamy doświadczonych pracowników, ale też przyjmujemy nowe, młode osoby. Te relacje układają się bardzo dobrze – mówił Wu Yindeng, prezes zarządu LiuGong.

Współpraca z Chińczykami ma również obejmować rolnictwo i turystykę.

Historia współpracy

Początek współpracy obu regionów sięga 2011 roku. Delegacja z Kuangsi-Czuang przyjechała wtedy do Rzeszowa. Rok później przedstawiciele z Podkarpacia podpisali w Kuangsi-Czuang list intencyjny pomiędzy Podkarpaciem a regionem Kuangsi-Czuang. Spotkanie było też okazją do rozmów biznesowych z partnerami z Chin oraz pozwoliło zaprezentować ofertę inwestycyjną Podkarpacia.

Kilka miesięcy później, w październiku 2012 r., Politechnika Rzeszowska podpisała porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Kuangsi – jego przedmiotem było nawiązanie współpracy o wymianie studentów, kadry naukowej oraz przeprowadzanie wspólnych projektów badawczych.

W maju 2015 r. sejmik podkarpacki podjął uchwałę w sprawie podjęcia inicjatywy zagranicznej i zawarcia porozumienia o ustanowieniu partnerskich relacji pomiędzy Podkarpaciem, a Kuangsi-Czuang.

Kuangsi-Czuang

Region Autonomiczny Kuangsi-Czuang jest jednym z pięciu etnicznych autonomicznych regionów w Chinach i może poszczycić się najbardziej urokliwymi krajobrazami górskimi, rzecznymi oraz nadmorskimi. Pod jurysdykcją regionu znajduje się 14 prefektur i 109 powiatów zajmujących 236.700 km² powierzchni lądowej oraz 129.300 km² powierzchni wodnej. Stolicą regionu jest miasto Nanning, znane jako „Zielone miasto Chin”. Na koniec 2010 r. liczbę ludności Kuangsi szacowano na około 51 milionów.

Region położony jest w południowej części Chin i sąsiaduje z krajami Azji Południowo-Wschodniej. Kuangsi jest jedynym regionem w Chinach, który łączy ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo – Wschodniej) z Chinami, zarówno drogą lądową jak i morską.

Atutem Kuangsi-Czuang jest bogactwo zasobów naturalnych, wydobywa się tam 10 głównych kolorowych metali nieszlachetnych w Chinach. Znajdują się tu główne chińskie złoża aluminium, manganu, cyny, antymonu i indu.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama