Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

– To gest cenzorski, który cofnie nas do mrocznych lat drugiej połowy XX wieku – tak Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych komentuje decyzję ratusza, który zablokował prace nad spektaklem „#Chybanieja”. W szoku są też politycy. 

O tym, że Teatr Maska w Rzeszowie na polecenie prezydenta Tadeusza Ferenca w czwartek wycofał się ze współpracy z Pawłem Passinim przy spektaklu „#Chybanieja” jest już głośno w całej w Polsce. Passini twierdzi, że stało się to po “telefonie z kurii”, ale przedstawiciele kurii diecezji rzeszowskiej temu zdecydowanie zaprzeczają.

W #Chybanieja” poruszane są m.in. wątki pedofilii w Kościele katolickim. Tym tematem, po filmie “Kler” Wojciecha Smarzowskiego”, a ostatnio raporcie Fundacji “Nie lękajcie się” o przestępstwach seksualnych polskich duchownych, od wielu miesięcy żyją media. 

Ratusz przerwał prace nad spektaklem, bo rzekomo #Chybanieja może mieć “szokujący wydźwięk”. Spektakl nie miał jeszcze premiery. Wciąż jednak nie wiadomo, kto prezydentowi Ferencowi doniósł o spektaklu, ratusz nie chce się do tego przyznać. Decyzję o odwołaniu sztuki twórcom #Chybanieja ogłosił Jacek Popławski, wicedyrektor “Maski”. 

STOP CENZURZE!!!Po „telefonach z kurii” prezydent miasta prewencyjnie nie dopuści do rzeszowskiej premiery #chybanieja!!!

Opublikowany przez Pawel Passini Piątek, 22 lutego 2019

Pogwałcona wolność artystyczna

Decyzja na dwa tygodnie przez przedpremierowym pokazem w Warszawie szokuje. Dlatego w obronie twórców „#Chybanieja” stanął zarząd Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych, którego można nazwać związkiem zawodowym polskich reżyserów. W oświadczeniu Gildii stanowczo sprzeciwia się decyzji dyrekcji “Maski” o nagłej rezygnacji ze spektaklu.

„Zagwarantowana w Konstytucji RP wolność działalności twórczej i artystycznej (…) –  podkreślona zamówieniem przez rzeszowski teatr przedstawienia u twórców, zaakceptowaniem jego tematu i koncepcji przez dyrekcję rzeszowskiej „Maski”  – zostaje w ten sposób pogwałcona” – czytamy w oświadczeniu Gildia, opublikowanym na Facebooku.

Decyzję ratusza Gildia ocenia, jako „gest cenzorski”, na który nie można się zgodzić, bo oznaczałoby to przyzwolenie na kneblowanie twórczości oraz dawanie zielonego światła na to, by ręcznie sterować tematami, które mogą podejmować artyści, a są niewygodne dla władzy. 

„Cofnie nas to do mrocznych lat drugiej połowy XX wieku, kiedy o zaistnieniu dzieła sztuki decydowali, (choć przynajmniej z imienia i nazwiska) urzędnicy Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk” – uważa Gildia. Organizacja zrzeszająca polskich reżyserów i reżyserki teatralne ma nadzieje, że ratusz zmieni decyzję i “Maska” prace nad spektaklem wznowi.

Głos zabrał m.in. Robert Biedroń 

Zablokowanie “Chybanieja” komentują już politycy. Zaczął Robert Biedroń, lider Wiosny, który cytując słowa Macieja Chłodnickiego, rzecznika prezydenta Rzeszowa, na Twitterze napisał: „I właśnie dlatego będziemy bronić niezależności kultury. Robiłem tak w Słupsku, zrobię w całej Polsce!”.

https://twitter.com/RobertBiedron/status/1098959448809312256

„Jeśli to prawda, to to jest poważna rysa na wizerunku „lewicowego” prezydenta Rzeszowa… cenzura w teatrze to cenzura wolności słowa i ekspresji…” – napisał z kolei Krzysztof Śmiszek, partner Roberta Biedronia, który także działa we Wiośnie. 

Tadeuszowi Ferencowi (SLD) dostaje się od lewicowego środowiska. „Kościółkowy prezydent Rzeszowa blokuje sztukę, poruszającą m.in. temat pedofilii w kościele. Pewnie kolega prezydenta Ferenca, obrońca pedofilów, bp Wątroba, poczuł się urażony” – napisał Paweł Preneta z podkarpackich struktur Razem. 

Do dyskusji włączył się także radny miejski Platformy Obywatelskiej Marcin Deręgowski. „Kolejny raz, kiedy ratusz stosuje cenzurę prewencyjną pod wpływem środowisk kościelnych, tylko, dlatego by biskupi byli zadowoleni. Zaczęło się od koncertu Marduka w Life House, teraz sztuka teatralna, która porusza milczący przez hierarchów problem. Skandal!” – napisał Deręgowski na Facebooku. 

„Trudno uwierzyć, że nasz lewicowy Prezydent zawiesił spektakl teatralny z tego powodu. Dzieje się…” – napisała z kolei Marta Niewczas, była rzeszowska radna, należąca do obozu prezydenta Tadeusza Ferenca. Niewczas w 2018 roku z list SLD starowała w wyborach samorządowych do sejmiku podkarpackiego. 

Wiosna: ręczne sterowanie teatrem

W piątek wieczorem w tej sprawie otrzymaliśmy oświadczenie podkarpackich struktur Wiosny Roberta Biedronia. Jej liderzy – Robert Smucz i Piotr Zych – “stanowczo” sprzeciwili się “bulwersującej” decyzji Tadeusza Ferenca o odwołaniu prac nad #Chybanieja. Wiosna apeluje do prezydenta, by pozwolił twórcom dokończyć spektakl.     

“Władza nie może ograniczać konstytucyjnego prawa do wolności twórczej i swobody wypowiedzi. Uznajemy te działania za cenzurę prewencyjną wobec spektaklu, którego widzowie jeszcze nie mieli okazji widzieć. Decyzja władz miasta to niespotykana próba ręcznego sterowania teatrem pod płaszczykiem ochrony widza” – czytamy w oświadczeniu.

“Kultura jest jednym z najważniejszych aspektów życia społecznego wspólnoty, jest kluczowa dla jej tożsamości i zasad jakimi się kieruje, dlatego mieszkańcy Rzeszowa i okolic powinni mieć do niej nieograniczony dostęp” – dodała podkarpacka Wiosna. 

Alina Czyżewska: jak w Rosji 

Zablokowanie prac nad spektaklem skomentowała także Alina Czyżewska, aktorka Teatru Miejskiego w Gliwicach. Odniosła się ona do wypowiedzi Macieja Chłodnickiego, który w rozmowie z naTemat.pl powiedział, że od decyzji ratusza nie ma odwołania. 

“Ręczne sterowanie to w Rosji. Wyjdźmy z piaskownicy i zacznijmy szanować prawo, autonomię instytucji kultury oraz twórców i twórczynie. Czasy “Państwo to ja” już minęły. Władzą są mieszkańcy. Wiem, rzadko o tym wiedzą, ale tak jest. Jednak z uwagi na ten niuans proszę wyhamować w carskich zapędach” – napisała Alina Czyżewska. 

Panie prezydencie Tadeusz Ferenc – Prezydent Miasta Rzeszowa. Chyba musimy sobie wyjaśnić kilka rzeczy. — (dwa…

Opublikowany przez Alina Czyżewska Piątek, 22 lutego 2019

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

50 KOMENTARZE

 1. LUDZIEEEEEEEEEEE! Co tam chwast polskiego półświatka antykulturowego. Mam w rzeczonej sprawie stanowisko samego BIBIEGO NETANJAHU: “joasiu הִסתַלֵק”

 2. Nienawiść! Już nawet nie można spektaklu zakazać bo brunatne hufce będą chciały cię poniżyć, zwyzywać, rozszarpać. Zapachniało latami 30-tymi u zach. sąsiada….

 3. Dziękuję za życzenia! Takie fajne, humanistyczne, z cyku zdechnij ch*ju. Ale dopalczy nie biorę, szlugów nie palę, za to biegam, chodzę na siłownię i od 20 lat nie chorowałem, więc nic z tego! Cmoksy, hehehe.

 4. A ty oddaj swoje dziecko tym twoim czarnym ulubieńcom Polu… . Gratulacje hipokrytko. Już nie nadążacie z zamiataniem pod dywan wszystkich waszych przestępstw, co?

 5. Do Rajfur –

  Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.
  Mark Twain

 6. Coś na temat kryminalistów w czarnych sukienkach ? Ja bym z głupim wolał zgubić wszystko co mam niż z takim “tuzem intelektu” znaleźć cokolwiek !!! Wymyśl coś własnego “geniuszu” a nie posługuj się cudzym umysłowa miernoto !

 7. Rajfur czytając twoje komentarze śmiało można stwierdzić że jesteś dzieciakiem chorym umysłowo. Umysłowa nędza ? Pisząc w taki obrzydliwy sposób ukazujesz ja idealnie.

 8. “…. Człowiek mądry broni swej racji spokojnie i bez gniewu, głupiec broni jej wrzaskiem, gdy jej nie ma, sypie obelgami…”

 9. Ty pisząc te swoje wypociny dajesz wyraz tego , że niemasz pojęcia co to jest elementarna przyzwoitość ! Intelektualne zero zaczadzone dymem kadzidła ! Broń przestępców , handlarki dziećmi i kryminalistów w sutannach . System wartości ? Każdy ma taki na jakiego go stać (ciebie nie jest umysłowo stać na wiele , bo czasem nawet zadawanie sobie pytań jest czymś … ambitnym !) . Popatrz tu na te zimne suki w habitach i ich promotorów (uprawianie tzw. prostytucji przy procederze handlu dziećmi jest niczym jako , że prostytutka daje swoje i nic nikomu nie ukradła) . Wrzucanie dzieci do szamba ? KRK to moralne szambo !!! Jak myślisz (jeżeli w ogóle myślisz) w którym to “niebie” znajdą się te suki i biskupi którzy ten system stworzyli ? Instytucja która chciała być “krynicą moralności” zasłania się innymi ? Co mi tu chcesz dalej ciemnotę cisnąć ? To co piszesz w “obronie” tych sukienkowych kryminalistów jest niegodne człowieka inteligentnego !
  https://n-2-5.dcs.redcdn.pl/file/o2/tvn/web-content/m/p1/v/77369e37b2aa1404f416275183ab055f/76238614-82c7-405b-8444-da9464a3102e-720p.mp4

 10. A skąd wiesz, że nie oburza? Oburza tak samo jak kutas każdego homosia i pedofila, który dobiera się do dziecka, oburza też że wszystkich księży mierzy się tą miarą. To, że jesteś homo mnie nie oburza, w końcu nic na to nie poradzisz.

 11. Katolików oburza byle teatrzyk a nie oburza kutas biskupa w dupie dziecka. Fajna ta katolicka wrażliwość, taka nie za obiektywna xD

 12. Już się żygać chce na te twoje żałosne antykościelne wypociny. Jak masz potrzebę się wygadać, to idź na spotkanie aa. Nikogo nie obchodzi, to czy jesteś wierzący czy nie, czy jesteś homo czy hetero. Zachowaj to dla siebie. Wkurza mnie to szczekanie tylko na księży w tym temacie, jakby wśród innych środowisk nie było tej patologii. No ale teraz jest moda na obszczekiwanie Kościoła i katolików. Nie bronię księży, absolutnie, ale rozejrzyj się szerzej wokół siebie, nie skupiaj tylko na jednych.

 13. Panie reżyserzu czy w teatrze pani dyrektorki w Warszawie nie można tej sztuki wystawić? Wszyscy będą zachwyceni, może nawet przyjedzie sam król LGBT z nominacją prezydencką dla obrońcy wiosennej aury, może nawet sam Elton przyjedzie bronić sztuki i demokracji w Polsce, Warszawa to jednak Warszawa.

 14. Praktycznie codziennie do szamba pn. KRK wrzucany jest granat . Następnie widzimy występy darmozjadów w czarnych sukienkach którzy wierzą , że nie zostali obryzgani gównem (złudna to nadzieja) . Ich celem nie jest troska o pokrzywdzone dzieci przez księży pedofilów lecz próba zachowania status quo (pasożytnicze życie w pałacach i plebaniach) . Kto jeszcze uwierzy notorycznym kłamcom ? Chyba tylko “katolicki beton” odporny na porażające przestępstwa ! Panowie katabasy w czarnych sukienkach : “Prawda was wyzwoli” ! Czas najwyższy rozpocząć dewojtylizację Polski . Mit o JP nr 2 (Och Karol !) już runął czego zdaje się nie chcecie przyjąć do wiadomości . Główny obrońca pedofilów powinien zniknąć z przestrzeni publicznej (szkoły , szpitale , place pomniki itp. itd) . Wiele pomników postawionych temu panu to kwintesencja złego gustu i smaku szpecących krajobraz . Ja wam życzę takiego “sukcesu” jaki ostatnio odnieśliście w IRLANDII (suki i arcys……..y) . Dla mnie jesteście szarańczą i zarazą tego świata .

 15. Ciemnota to LGBT – wylęgarnia zboczeńców, nierobów i pseudointelektualistów. Homoseksualizm to choroba, zaburzenie orientacji seksualnej, podobnie jak niepełnosprawność fizyczna, umysłowa itp. Można z tym żyć, ale nigdy nie będzie to normalne. Ferenc to zrobił w trosce o głosy umiarkowanego lektoratu.

 16. Jak widać ciemnota i zabobon na podkarpaciu ma się dobrze.Komuna powraca.Nawet papież z którym naszym nie po drodze rozpoczął walkę z pedofilami ale u nas cicho sza zamiatanie pod dywan trwa o kościele tylko dobrze albo wcale.Rozdział państwa od kościoła to mit.

 17. Jedyna decyzja tego dziadka z którą chyba się zgadzam w pełni…
  ,,Zagwarantowana w Konstytucji RP wolność działalności twórczej i artystycznej” – twórcy mogą sobie tworzyć i nikt im tego nie zabrania więc konstytucyjna wolność nie została w żaden sposób naruszona ale chyba teatr maska nie jest ich prywatnym teatrem więc o co pretensje? że nie chcą tam tej ,,sztuki” wystawić? Mają chyba wolność wyboru co chcą mieć na swoich deskach 😉 niech sobie lewackie śmiecie i chłoptasie lubiący dławić się parówą – oglądają sobie te głupoty u siebie na gejowskich orgiach rodem z dworu Kaliguli gdzieś w garażu czy innych szemranych miejscach.
  I żeby nie było… nie bronie przestępców w sutannach tak jak nie bronie żadnych innych zwyrodnialców… Tylko nie można skupiać się na księżach podczas gdy to jest tylko składowa wielkiego problemu krzywdy jaka w całym świecie spotyka dzieci .. nie każdy ksiądz to pedofil – ale każdy pedofil niezależnie kim jest powinien zostac wyeliminowany ze społeczeństwa w sposób permanentny

 18. “Najniżej upadło państwo , którego rząd w milczeniu musi wysłuchiwać , jak jawni dranie prawią mu kazania o moralności .”
  baronessa Marie von Ebner-Eschenbach

 19. i tak na ferenca i ekipe zaglosujecie, za 100ojro+
  a teraz juz drugi raz wymienia to samo beznadziejne w naszym klimacie drewno na swoim pomniku, aureoli ferenca
  na dokladnie takie samo, zeby przy nastepnych wyborach tez byly osiagniecia remontowe
  niech jeden z drugim policzy ile z tego co wypracowal oddaje na panstwamiasta
  i ile moglby normalnie

  NIECH KAZDY DANINY PLACI SAMODZIELNIE WTEDY ZOBACZYCIE

 20. O kościół Katolicki to najbardziej troszczą się ostatnio wyznawcy Judaizmu,ateiści i organizacje LGTB,tylko że problem molestowania seksualnego w KK ,to w ponad 90% przypadków czyny aktywnych homoseksualnie księży,dopiero na tym tle można właściwie zrozumieć istotę tego problemu i znaleźć właściwe rozwiązanie,co mam głębokie przekonanie w niedługim czasie się dokona.

 21. KRK to nowotwór i zaraza która toczy instytucje wszystkich państw świata . Bolszewicy mogliby pobierać od KRK lekcję ! Swój lgnie do swego .

 22. Brawo Ferenc! Brawo Rzeszów! Ani grosza z naszych podatków dla tych pseudoartystów i darmozjadów. Niech za swoje sobie wystawiają.

 23. Ta cała Alina to myśli, że może bezkarnie mówić wszystko co jej ślina na język przyniesie. I ten ton jakby Prezydent był jej kolegą z podwórka. Wystarczy zrozumieć, że treści opluwające religię są niedopuszczalne, i nieważne, czy to jest wypowiedź, czy teatr. Pora spoważnieć i zająć się ciekawszymi rzeczami, niż infantylne naskakiwanie na kościół.

 24. Ratusz nie chce się przyznać kto im doniósł, a ja na was tchorzliwe kurczaki głosowałem, oby bóg to Wam docenił, bo ja już na Was głosu nie oddam Panie Ferenc i wszyscy znajomi, sąsiedzi tak samo, komuna wróciła tylko że w katolickim wydaniu.

 25. “Kultura jest jednym z najważniejszych aspektów życia społecznego wspólnoty, jest kluczowa dla jej tożsamości i zasad jakimi się kieruje, dlatego mieszkańcy Rzeszowa i okolic powinni mieć do niej nieograniczony dostęp” – dodała podkarpacka Wiosna.

  Taaaa i pięć marszów równości w miesiącu…

Comments are closed.