Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciu Robert Choma po lewej stronie
Reklama

Robert Choma stracił stanowisko prezesa rzeszowskiej spółki PGE Obrót. Dymisję wymusili pracownicy i związkowcy. 

Taki scenariusz przewidywaliśmy po wtorkowym proteście pracowników PGE Obrót przed siedzibą spółki przy ulicy 8 Marca. Zakładowa „Solidarność” domagała się od zarządu firmy m.in. wycofania wypowiedzenia zakładowego i ponadzakładowego układu zbiorowego pracy. To dokumenty gwarantujące pracownikom zatrudnienie, wypłatę dodatków i nagród.

„Solidarność” dała zarządowi PGE Obrót ultimatum – postulaty mają być spełnione do środy. Robert Choma, prezes spółki, obiecał, że tego dnia pojedzie do Warszawy, by spotkać się z władzami Grupy Kapitałowej Polskiej Grupy Energetycznej, do której należy rzeszowska spółka. Choma miał tam przedstawić postulaty związkowców. 

Do spotkania doszło i – jak się okazało – Robert Choma podał się do dymisji. – Nie uciekam przed odpowiedzialnością – mówił nam przed wyjazdem do Warszawy prezes Choma. W czwartek dymisję Chomy potwierdził nam Mariusz Majewski, rzecznik PGE Obrót. O powodach dymisji nie chciał jednak mówić, zasłaniając się polityką informacyjną spółki. 

– Zarząd spółki chce jak najszybciej wrócić do rozmów z przedstawicielami strony społecznej – powiedział nam Majewski. Zarząd PGE Obrót jest w tej chwili dwuosobowy: pełniącym obowiązki prezesa spółki jest dotychczasowy członek zarządu Mariusz Rędaszka. Drugim jest Janusz Magoń. W czwartek obaj usiedli do kolejnych rozmów ze związkowcami.

Robert Choma prezesem PGE Obrót w Rzeszowie był od lutego 2019 roku. Nominację zawdzięczał politykom PiS, sam kiedyś był w partii Jarosława Kaczyńskiego. Związkowcy obawiają się, że po wypowiedzeniu dokumentów pracowniczych, w spółce, która zatrudnia ok. 1600 osób, zaczną się zwolnienia pracowników. Choma temu zdecydowanie zaprzeczał.

W czwartek po południu zarząd spółki oświadczył, że „dostrzega postulaty” związkowców i podkreślił swoją „gotowość do kontynuowania dialogu”. Władze PGE Obrót zapewniły, że celem nowego zakładowego układu zbiorowego pracy nie jest redukcja zatrudnienia.

„PGE Obrót poprawiła w 2021 r. sytuację finansową, dzięki czemu możliwe jest zaplanowanie podwyższenia Funduszu Płac dla Pracowników w 2022 r.” – czytamy o oświadczeniu rzeszowskiej spółki. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: