Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Od wtorku (4 lipca) mieszkańcy Rzeszowa mogą składać projekty do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2024 rok. Do podziału jest 9,4 mln zł. 

Rzeszowski Budżet Obywatelski istnieje od 2014 roku. Mieszkańcy w głosowaniu wybierają projekty, które miasto musi wykonać. W tym czasie kwota RBO wzrosła z 5 mln zł, do ponad 9,4 mln zł na 2024 rok. Na czerwcowej sesji rady pulę RBO zwiększono o 400 tys. zł.

O tyle zwiększy się pula na projekty osiedlowe – z 6 mln do 6,4 mln zł. Pozostałe – ogólnomiejskie oraz kulturalne, sportowe i rekreacyjne – utrzymano. Na ogólnomiejskie projekty przeznaczono 2 mln zł, na trzecią kategorię przewidziano 1 mln zł.

W projektach ogólnomiejskich wartość jednego projektu nie może przekraczać 2 mln zł, w projektach osiedlowych maksymalna kwota wynosi 400 tys. zł, kulturalnych – 50 tys. zł.

Nowością „cenniki działań”

RBO 2024 wystartował we wtorek (4 lipca). Od przyjmowania projektów, które w kolejnym etapie zostaną zweryfikowane i dopuszczone do finalnego głosowania. Projekty można zgłaszać do 21 lipca, weryfikację przewidziano od 24 lipca do 18 sierpnia.

21 sierpnia poznamy listę projektów dopuszczonych do głosowania, na skargi będzie czas do 28 sierpnia, a głosowanie potrwa od 8 września do 8 października. Wyniki zostaną opublikowane 13 października.

Jednocześnie miasto uruchomiło nową stronę internetową (adres taki jak w ubiegłym roku): www.rbo.erzeszow.pl, na której znajdziecie wszystkie informacje na temat RBO 2024. Urzędnicy zachwalają jej czytelność, przejrzystość i wygodę w obsłudze. 

– Jest na niej „cennik działań”. Teraz osoby zgłaszające projekt są w stanie sprawdzić, ile te działania rzeczywiście będą kosztowały, np. posadzenie drzewa, postawienie ławki, wiaty, kosza na śmieci itp. – mówi Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

„Cennik” się przyda, bo do tej pory zgłaszane projekty do RBO często przewyższały założony budżet. W konsekwencji – były odkładane. – Cennik pozwoli urealnić koszty zadań – dodaje rzecznik Kłeczek-Krawiec. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Dla mieszkańców, którzy potrzebują pomocy w przygotowaniu wniosku, lub mają inne pytania dotyczące RBO zaplanowano dwa dyżury: 10 i 17 lipca, od godz. 16:00 do 18:00. W Urban Labie (ul. 3 Maja 13) dyżurować będą członkowie komisji ds. RBO. 

Oznaczają inwestycje z RBO 

W ciągu ostatnich 7 lat z RBO wykonano 262 inwestycje, a miasto właśnie zaczęło je  oznaczać specjalnymi tabliczkami. Władze Rzeszowa uważają, że RBO zachęca mieszkańców do prac w rozwoju miasta. 

– Sami mieszkańcy proponują, czego im potrzeba najbardziej – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Nasz park to najlepszy dowód – uważa Waldemar Wilk z Rady Osiedla Kotuli, gdzie w rejonie SP nr 18 przy ul. Bł. Karoliny urządzono park miejski. 

Tam w pierwszym etapie powstały alejki, które łączą ulice Bł. Karoliny i Czudecką, skracają drogę pomiędzy żłobkiem Karolinka a szkołą. Potem wybudowano place zabaw, oświetlenie, odwodnienie, nasadzono zieleń, ustawiono ławki i kosze na śmieci. 

– Wykonano klasę terenową oraz zagajnik z kostkami wiedzy, a w części rekreacyjnej plac zabaw przy klasie terenowej, ścieżkę zdrowia oraz dwuosobową tyrolkę – wylicza Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.

W tym roku plac zabaw na ul. Czudeckiej będzie ogrodzony, zostanie w nim zamontowany żagiel zacieniający, ławki, zaplanowano również posadzenie 25 drzew, 22 krzewów i ponad 1000 bylin i traw ozdobnych.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama