Fot. Polskie Towarzystwo Radiologiczne. Na zdjęciu prof. Andrzej Urbanik

Pełna zgoda radnych miejskich. Tytuł „Zasłużony dla miasta Rzeszowa” otrzyma prof. Andrzej Urbanik, współtwórca rzeszowskiej radiologii. 

Decyzja o przyznaniu tego tytułu prof. Urbanikowi zapadła w czwartek (28 grudnia) na sesji Rady Miasta Rzeszowa. Radni byli jednogłośni. Uchwałę poparło 24 radnych Rozwoju Rzeszowa, Koalicji Obywatelskiej oraz opozycyjnego PiS. 

Prof. Andrzej Urbanik tytuł „Zasłużony dla miasta Rzeszowa” odbierze 18 stycznia 2024 roku podczas corocznej gali związanej z urodzinami Rzeszowa. W przyszłym roku Rzeszów będzie obchodził je już po raz 670.  Gala odbędzie się w Filharmonii Podkarpackiej.

Na dwa tygodnie przed wydarzeniem, miasto będzie rozdawało bezpłatne zaproszenia. Jeszcze nie wiadomo, gdzie będzie można je odbierać. 

Święto przez cały rok

Wręczenie tytułu „Zasłużony dla miasta Rzeszowa” prof. Andrzejowi Urbanikowi będzie jedną z atrakcji styczniowej gali. Na jej zakończenie wystąpi gwiazda muzyczna. Miasto na razie nie zdradza jej nazwiska, bo dopina umowę handlową. 

Prezydent Konrad Fijołek zapowiedział, że 670. urodziny Rzeszowa będą obchodzone przez cały rok. W planach jest m.in. konferencja o historii i wyzwaniach Rzeszowa. Konferencję ma poprowadzić prof. Włodzimierz Bonusiak, były rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. 

– Do roku jubileuszowego zapraszamy także restauratorów, którzy przygotują specjalne menu. Wydarzeń będzie sporo, oznaczonych unowocześnionym logo z wykorzystaniem chabra rzeszowskiego – mówił w czwartek na sesji prezydent Fijołek. 

Kim jest prof. Urbanik? 

Andrzej Urbanik jest profesorem nauk medycznych, od lat współpracuje z rzeszowskim środowiskiem radiologicznym. W 2013 r. na zaproszenie ówczesnego rektora UR, utworzył na uniwersytecie nowy kierunek studiów na Wydziale Medycznym – elektroradiologia.

Z inicjatywy profesora Urbanika utworzono trzy pracownie radiologiczne, a także pracownie densytometrii oraz modelowania medycznego. To jedyny w Polsce taki zespół dydaktyczno-uniwersytecki dla elektroradiologii, unikatowy nawet w skali europejskiej.

Prof. Urbanik był też promotorem czterech doktoratów na Uniwersytecie Rzeszowskim, nadzoruje Studenckie Koło Naukowe „Młoda Elektroradiologia”, które corocznie od 2017 roku Polskie Towarzystwo Elektroradiologii uznaje za najlepsze w Polsce. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Andrzej Urbanik jest też twórcą najważniejszych, corocznych imprez naukowo-szkoleniowych dla studentów i techników elektroradiologii i inżynierów medycznych.

Na UR zainicjował projekty naukowe z zakresu diagnostyki obrazowej. Na podstawie wyników jego badań UR podpisał umowę z elitarną jednostką Grom na kompleksową diagnostykę żołnierzy, jako pierwsze tego rodzaju badania w Polsce.

Dzięki staraniom profesora, w Rzeszowie zapoczątkowano coroczne obchody
Światowego Tygodnia Mózgu. Rozpoczął on również organizowanie w Rzeszowie corocznej akcji „Promienna laurka dla babci”, która zachęca do badań mammograficznych.

Prof. Urbanik zadeklarował przekazanie unikalnego zbioru sprzętu radiologicznego na potrzeby stworzenia w Rzeszowie centrum multimedialnego, zadeklarował również przekazanie kolekcji aparatów fotograficznych dla Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.

Profesor Urbanik to wybitny specjalista w dziedzinie radiologii, jest autorem ponad 350 prac naukowych, promotorem 24 prac doktorskich i opiekun pięciu przewodów habilitacyjnych. Czterech jego habilitantów uzyskało już tytuł profesora.

Andrzej Urbanik urodził się 4 września 1953 r. Studia ukończył w 1978 r. na
Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie, potem rozpoczął pracę w Katedrze Radiologii AM w Krakowie, a także Zakładzie Radiologii Szpitala Klinicznego w Krakowie.

W roku 1998 prof. Urbanik został kierownikiem Katedry Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz kierownikiem Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Pomimo pracy w innym mieście, cały czas utrzymywał kontakty z Rzeszowem – zaangażował się w szkolenie kadry lekarskiej w dziedzinie radiologii oraz nadzór naukowy.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama