Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Trzech obywateli Ukrainy nielegalnie pracowało w firmie remontującej budynek byłego klubu studenckiego Plus, należący do Politechniki Rzeszowskiej.  

Jak udało nam się dowiedzieć, funkcjonariusze Grupy ds. Cudzoziemców Placówki Straży Granicznej w Rzeszowie – Jasionce pod koniec września skontrowali teren remontowanego budynku w Rzeszowie przy ul. Poznańskiej 1, gdzie trwa przebudowa pomieszczeń po klubie studenckim Plus. Politechnika Rzeszowska przeniesie tam gabinet usprawnienia ruchowego.

Kontrola pograniczników wykazała, że wśród pracowników, którzy wykańczali na zewnątrz elewację budynku, a w środku układali płytki, jest pięciu obywateli Ukrainy. Trzech z nich pracowało “na czarno”. Komendant Placówki SG w Rzeszowie – Jasionce wydał im decyzję o zobowiązaniu do powrotu na Ukrainę. Ukraińcy dostali także pouczenie. 

Wobec firmy, która nielegalnie zatrudniała obywateli Ukrainy, wszczęto postępowanie wyjaśniające. – Na pracodawcę został nałożony mandat karny kredytowany – poinformowała nas mjr Elżbieta Pikor, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

To nie jedyny przypadek w ostatnich dniach, gdy pogranicznicy ujawnili cudzoziemców pracujących bez pozwolenia. W środę funkcjonariusze SG odkryli, że trzech Ukraińców nielegalnie pracowało przy modernizacji elewacji budynku jednorodzinnego w Hyżnem niedaleko Rzeszowa. Oni też dostali nakaz powrotu na Ukrainę. 

Straż Graniczna przypomina, że nieuczciwi pracodawcy, którzy “na czarno” zatrudniają cudzoziemców, muszą się liczyć z konsekwencjami finansowymi. Kary wynoszą od 1000 zł do 30 tys. zł. 

Od początku 2019 roku funkcjonariusze BOSG przeprowadzili ponad 200 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Łącznie skontrolowano ponad 3400 osób. Okazało się, że prawie 350 obcokrajowców pracowało nielegalnie. Byli to głównie obywatele Ukrainy.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: