Drzwi do Zakładu Nauk o Człowieku ozdobione są łacińską maksymą „Tu zmarli uczą żywych”. W poniedziałek prosektorium Uniwersytetu Rzeszowskiego zostało oficjalnie otwarte.

[Not a valid template]

 

W tym roku został uruchomiony nowy kierunek lekarski na Uniwersytecie Rzeszowskim. Na potrzeby nowego kierunku wybudowano Przyrodniczo-Medyczne Centrum Badań Innowacyjnych za ok. 100 mln zł oraz Zakład Nauk o Człowieku za 23 mln zł, który powstał u zbiegu ulic Zenitowej i Leszka Czarnego, w okolicy Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.

Najnowocześniejszy Zakład w Europie

Budynek tętni życiem uczelnianym już od początku roku akademickiego. Rozpoczęły się w nim zajęcia z anatomii i histologii. Zajęcia dydaktyczne w Zakładzie Patomorfologii rozpoczynają się od 3. roku studiów, a w Zakładzie Medycyny Sądowej od 5.

Jednak to w poniedziałek Zakład Nauk o Człowieku został oficjalnie otwarty. To budynek z dwom kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną. Jego powierzchnia użytkowa wynosi ponad 2,3 tys. m kw.

Zakład Nauk o Człowieku to najnowocześniejsze w Europie prosektorium oraz baza naukowo-dydaktyczna dla studentów kierunku medycznego. Dostępny jest także dla kadry Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie oraz innych zainteresowanych współpracą szpitalami z całego Podkarpacia.

Nad drzwiami wejściowymi do zakładu widnieje łacińska maksyma „HIC MORTUI DOCENT VIVOS” („Tu zmarli uczą żywych”), która podkreśla, że źródłem wiedzy anatomicznej jest przede wszystkim ciało ludzkie.

Oficjalnie otwierany zakład jest częścią Katedry Nauk Morfologicznych, która składa się z zakładów: Anatomii Prawidłowej Człowieka, Histologii i Embriologii, Patomorfologii i Zakładu Medycyny Sądowej.

– Po raz pierwszy obiekt, który powstaje na Podkarpaciu będzie pełnił bardzo ważną funkcję badawczą, dydaktyczną – mówi prof. Czesław Puchalski, prorektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Wirtualny stół anatomiczny

Budynek wyposażony jest w bardzo realistyczne modele całej sylwetki, jak również poszczególnych narządów składających się na układy organizmu człowieka. Duże wrażenie robi wirtualny stół anatomiczny.

Na ekranie wyświetlany jest obraz ludzkiego ciała w rozmiarach rzeczywistych i z rozróżnieniem modelu na płeć męską i żeńską. Za pomocą dotykowego sterowania, jak na telefonach, możliwe jest wykonanie wirtualnych zabiegów medycznych, a także wirtualne przycinanie w dowolnej płaszczyźnie, wyodrębnianie warstw i struktur ludzkiego ciała oraz obracanie i powiększanie poszczególnych organów.

Zakład Nauk o Człowieku wyposażony jest w sale ćwiczeń dla histologii i patomorfologii, w których znajdują się wysokiej klasy mikroskopy oraz ekrany komputerowe umożliwiające kadrze naukowej przesłanie widoku z własnego mikroskopu na monitory studentów.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama