Czym jest „Skucha” Jacka Hugo-Badera? To jego najnowsza książka, w której autor kolegom z „Firmy” zadaje pytania o to, co czuli w latach 70. i 80. opozycjoniści. Czy potrafili odnaleźć się w wolnej Polsce? Jakie były ich losy? O tym wszystkim opowie również  we wtorek (7 czerwca) w Rzeszowie.

Jacek Hugo-Bader to reportażysta związany z „Gazetą Wyborczą” od 1990 r. Na swoim literackim koncie ma już takie pozycje jak: „Dzienniki kołymskie”, „Biała gorączka”, „W rajskiej dolinie wśród zielska” czy „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”. Jest również współautorem filmu dokumentalnego „Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy”.

Praca na następny dzień

Hugo-Bader z wykształcenia jest psychologiem. Kiedyś pracował nawet w poradni małżeńskiej. Zdarzyło mu się również być wagowym w punkcie skupu trzody chlewnej i ładowniczym na kolei.

O tym, że został dziennikarzem zadecydował przypadek. Kiedyś przeczytał ogłoszenie, że „Gazeta” poszukuje nowych pracowników. Przyszedł na przesłuchanie, gdzie Roman Kurkiewicz polecił napisać mu tekst o tym, co widzi w pokoju, w którym się znajdują. Na drugi dzień otrzymał telefon z informacją, że dostał pracę.

Jacek Hugo-Bader ma żonę i dwójkę dzieci. Uwielbia spacerować z psem po lesie oraz jeździć na nartach, a do tego jest jednym z najbardziej cenionych reporterów, którzy zajmują się krajami dawnego Związku Radzieckiego.

O Polsce i Polakach

Choć jego najnowsza książka  – „Skucha” –  nie jest o Rosji, to jednak w „Gazecie Wyborczej” możemy przeczytać, że jest to najważniejsze dzieło w jego życiu. Ma to związek z jego osobistymi doświadczeniami, ponieważ Hugo-Bader w latach 80. był ostatnim szefem kolportażu Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej, podziemnej struktury działającej na terenie Warszawy i okolic, którą razem ze swoimi współpracownikami nazywał „Firmą”. MKK składała się wówczas z ponad 100 podziemnych komisji „Solidarności”. Wydawali oni gazetę „Wola” i „Tygodnik Mazowsze”.

Dlatego w „Skusze” Hugo-Bader pisze właśnie o swoich kolegach – ludziach, którzy pracowali dla „Firmy”, kolporterach, drukarzach… O ludziach, którzy starali się walczyć z ustrojem. O ludziach, którzy dziś czują się wykorzystani.

Gdzie i kiedy?

Wszyscy, którzy chcieliby porozmawiać z Polakiem o Polsce i naszych rodakach, powinni pojawić się we wtorek (7 czerwca) o godz. 18:00 w księgarni Libra (ul. Jagiellońska 14). To właśnie wtedy w ramach cyklu „Wyborcza na żywo” odbędzie się spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem”, laureatem nagrody im. Arkadego Fiedlera Bursztynowy Motyl w 2010 r za „Białą gorączkę”, dwukrotnym zdobywcą Grand Press oraz nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama