Reklama

Rzeszowski szpital Pro-Familia nie będzie już wykonywał zabiegów terminacji ciąży. Wszyscy lekarze placówki podpisali klauzulę sumienia.

Poinformował nas o tym Radosław Skiba, dyrektor Pro-Familii. Skiba twierdzi, że lekarze szpitala podpisali klauzulę sumienia w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 7 października ubiegłego roku.

Od 2014 r. Pro-Familia jest pod ostrzałem obrońców życia. Działacze stowarzyszenia Pro Prawo do życia na czele z Jackiem Kotulą (PiS), obecnym radnym sejmiku podkarpackiego, co chwilę organizowali protesty przed szpitalem, zarzucając mu, że w Pro-Familii „zabijane są dzieci”. Ostatni protest przed rzeszowskim szpitalem odbył się w styczniu br.

Dyrekcja Pro-Familii wytaczała obrońcom życia procesy o zniesławienie. Jeden proces dla szpitala zakończył się pomyślnie, w drugim placówka przegrała.

Wsparcie – tak, zabiegi – nie

Pro-Familia była jedynym szpitalem na Podkarpaciu, w którym wykonywane były zabiegi terminacji ciąży, czyli usuwania płodu, gdy życie dziecka lub matki jest zagrożone. Chodzi o skrajne przypadki, gdy np. płód nie ma głowy. W tamtym roku w Pro-Familii wykonano pięć zabiegów terminacji.

Radosław Skiba poinformował, że w związku z podpisaną przez lekarzy szpitala klauzulą sumienia, zabiegi terminacji ciąży, co do zasady, nie będą już wykonywane.

– Zgodnie z obowiązującą w szpitalu procedurą, każda pacjentka zgłaszająca się do Izby Przyjęć jest o tym informowana.  Jednocześnie każdej pacjentce oferujemy wsparcie naszego zespołu, który składa się z psychologów, lekarzy, położnych, a także duszpasterzy – twierdzi dyrektor Skiba.

Skiba poinformował także, że Pro-Familia nawiązała również „bliską współpracę” z rozpoczynającym działalność Podkarpackim Hospicjum Perinatalnym, gdzie każda kobieta wraz rodziną może również uzyskać profesjonalną pomoc.

Pionierski model w Polsce?

Radosław Skiba podkreśla, że na decyzję szpitala o zrezygnowaniu z wykonywania zabiegów terminacji ciąży „absolutnie nie miały wpływu” żadne działania stowarzyszenia Pro Prawo do życia. Skiba twierdzi, że Pro-Familia nie podpisała z obrońcami życia „żadnego porozumienia” oraz nie prowadzi z nimi rozmów.

Jednocześnie dyrektor rzeszowskiego szpitala poinformował, że Pro-Familia pół roku temu otworzyła bliźniaczą placówkę w Łodzi. Szpital nawiązał współpracę  z Fundacją Gajusz, której głównym celem jest zapewnienie pomocy i wsparcia rodzinom w tak trudnej sytuacji, jaką jest choroba nienarodzonego  dziecka.

– Dzięki zdobytemu doświadczeniu, postanowiliśmy przenieść wypracowany, pionierski w Polsce model współpracy również do naszej placówki w Rzeszowie – twierdzi Radosław Skiba.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama