– Park jest wielkim hołdem społeczeństwa Rzeszowa dla największego syna polskiej ziemi, który dał się poznał światu jako człowiek ogarnięty misterią świętości – mówił prezydent Tadeusz Ferenc na otwarciu rozbudowanego Parku Papieskiego w Rzeszowie.

[Not a valid template]

 

Żar lał z nieba, gdy robotnicy budowali Park Papieski. – W spiekocie kładli np. dach sceny. Temperatury były bardzo wysokie. Ci pracownicy pracowali doskonale. Bardzo im dziękuję. To bezpośredni ich trud – mówił Tadeusz Ferenc.

Niedzielne otwarcie zaś nastąpiło przy mroźnym wietrze. Jednak mimo fatalnej pogody, nie zabrakło rzeszowian na inauguracji „zielonego pomnika” polskiego papieża oraz licznie zebranych przedstawicieli miasta i duchowieństwa z biskupem seniorem diecezji rzeszowskiej Kazimierzem Górnym na czele.

Park na setki lat

Prezydent, otwierając rozbudowany Park Papieski, który znajduje się między rzeszowską katedrą, al. Armii Krajowej i al. Sikorskiego, kładł nacisk na przyrodnicze walory placu. Jakże by miało być inaczej, skoro park liczy 17 ha krótko przystrzyżonej trawki, kwiatków, krzewów, drzew.

Jeszcze nieokazała, bo młoda roślinność parku poprzecinana jest alejkami z kostki brukowej i ozdobiona elementami małej architektury, w tym fontanną, mostkami, pergolami i estradą w kształcie muszli. Dla dzieci przygotowano tu największy plac zabaw z parkingami. Za kilka lat, gdy urosną drzewa, będzie to miejsce doskonałe do wypoczynku także podczas letnich upałów.

– Ten park jest nas wszystkich. Mam nadzieję, że będzie służył dziesiątki i setki lat. W ten czas życzę wam, aby to szczególne miejsce służyło wypoczynkowi i refleksji o wartości, o znaczeniu nauczania Jana Pawła II – mówił prezydent.

Nauki na wszystkie strony Rzeszowa

Refleksji religijnej, ale pewnie nie tylko takiej, służyć ma 14 tablic z wyrytymi na nich słowami homilii polskiego papieża z 2 czerwca 1991 roku. Kazania wygłoszonego podczas mszy, która odbyła się tamtego roku w miejscu dzisiejszego Parku Papieskiego. Na terenie parku znajduje się też obelisk-kamień upamiętniający tamto wydarzenie. Zaraz po śmierci Jana Pawła II został tam szybko przetransportowany.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Od tego obelisku idą promienie kostki brukowej, alejki, które symbolizują rozchodzenie się nauki papieża na wszystkie strony Rzeszowa, kraju i całego świata – mówił Ferenc.

Zapowiedział powiększanie parku poprzez odkupywanie ziem od osób prywatnych i budowania kolejnych alejek z nasadzeniami. Stwierdził też, że teren liczący prawie 2 ha powierzchni, który zajęty jest przez chronioną roślinę zimowit nie zostanie tknięty. – Jest to roślina, która jest unikalna – stwierdził.

Pomysłodawcą Parku Papieskiego jest biskup Kazimierz Górny. Autorem projektu jest zakład Adama Wojtana, zaś wykonawcą zakład remontowo-budowlany Jana Fary i Sylwii Sikory. Koszt całego parku to 18 mln 520 tys. 20 gr. – podawał ze skrupulatną dokładnością prezydent.

Pospieszalscy na finał

Pomimo wyjątkowych zalet tego miejsca, nie wszyscy w radzie miasta popierali utworzenie oazy zieleni i rekreacji dla rzeszowian. Park Papieski w tej chwili jest realizowanym 8 parkiem w Rzeszowie.

Uroczystego przecięcia wstęgi otwierającej park dokonali władze miasta, województwa, duchowni oraz dwójka dzieci z fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, które tworzą żywy pomnik JPII. Po oficjalnych uroczystościach przypomniano odwiedziny Jana Pawła II w Rzeszowie w 1991 r. A na koniec inauguracji parku i XV Dnia Papieskiego koncert zagrała rodzina Pospieszalskich.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama