Zdjęcie Pixabay

Sąd Okręgowy w Rzeszowie był znacznie surowszy dla znanego rzeszowskiego lekarza Jacka Huka niż sąd pierwszej instancji. Za śmiertelne potrącenie Andrzeja Lutaka wymierzył mu karę dwóch lat więzienia. Bez zawieszenia. 

Drugi w tej głośnej sprawie wyrok zapadł w czwartek (29 września). Tym razem oskarżony lekarz zgodził się na podawanie imienia i nazwiska. Przed sądem odpowiadał za nieumyślne spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym. 

61-letni Jacek Huk jest byłym ordynatorem gastroentorologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2. W styczniu br. Sąd Rejonowy w Rzeszowie skazał go na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata za spowodowanie wypadku, w którym zginął Andrzej Lutak.

27-latek zginął 3 grudnia 2018 roku, gdy przechodził przez przejście dla pieszych przy ulicy Krakowskiej w Rzeszowie, na wysokości galerii handlowej „Nowy Świat”. Andrzeja Lutaka potrącił Jacek Huk, który kierował volvo. Po wypadku, nie udzielił mu pomocy. 

– Są też pewne granice interwencji – tłumaczył się podczas pierwszego procesu Jacek Huk.

Dymisje w prokuraturze 

Styczniowy wyrok zaskarżyli pełnomocnicy rodziny zmarłego 27-latka oraz Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów. Prokuratura zrobiła to na polecenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro, który był zbulwersowany pierwszym wyrokiem. 

Niedługo później funkcję szefa miejskiej prokuratury stracił Wojciech Przybyło i szefa działu śledztw Piotr Winiarz, który dla Huka zażądał kary więzienia w zawieszeniu, do której potem przychylił się sąd. Zbigniew Ziobro uznał, że wyrok jest „rażąco łagodny”.

Sąd I instancji uznał, że Jacek Huk umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale nieumyślnie doprowadził do śmierci 27-latka. – Kara w zawieszeniu, w odczuciu społecznym, to żadna kara – oceniała Dorota Misior-Simoni, pełnomocnik rodziny. 

Skoro było tak źle…

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Drugi proces ruszył w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Rodzina Andrzeja Lutaka dla Huka domagała się 5 lat bezwzględnego więzienia, o karę bez zawieszenia dla lekarza wystąpiła też prokuratura. W czwartek zapadł wyrok: 2 lata więzienia dla Huka. Bez zawiasów.

W trakcie procesu, lekarz bronił się tym, że Andrzeja Lutaka zobaczył w ostatniej chwili, sugerował, że 27-latek mógł celowo wejść pod koła samochodu, by popełnić samobójstwo. Ponadto Jacek Huk tłumaczył się trudnymi warunkami na drodze – była mżawka. 

–  Mgła znacząco ograniczała widoczność – bronił w czwartek Jacka Huka jego obrońca Andrzej Rakowski. – Zobaczyłem tego biednego człowieka w ostatniej chwili na szybie, nawet nie widziałem, z której strony krawężnika idzie – mówił w sądzie sam oskarżony lekarz.

– Jechałem lewym pasem, on – okazało się – szedł z prawej strony. Jakby [Andrzej Lutak –  przyp. red.] był świadomy co robi, to by się zatrzymał. Mówili o tym świadkowie – przekonywał sąd Jacek Huk tuż przed wydaniem wyroku.

Sędzia Grażyna Artymiak, przewodnicząca składu orzekającego, skazując lekarza na dwa lata bezwzględnego więzienia, mówiła, że o celowym wtargnięciu Andrzeja Lutaka na przejście dla pieszych nie ma mowy.

– Skoro warunki drogowe były tak złe, dlaczego [oskarżony] poruszał się z prędkością powyżej 70 km/h, gdy dopuszczalna prędkość administracyjna była 50 km/h? – pytała sędzia Artymiuk.

Jacek Huk czwartkowy wyrok przyjął z kamienną twarzą.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama