Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” coraz bliżej! Podpisano umowy z wykonawcami czterech z sześciu interaktywnych wystaw. Są warte 21 mln zł. 

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”, tzw. podkarpacki „Kopernik”, to jedna z najważniejszych inwestycji samorządu Podkarpacia. Ma ono powstać w sąsiedztwie Centrum Kongresowo-Wystawienniczego i lotniska w Jasionce. 

Budowa „Łukasiewicza” rozpoczęła się 5 sierpnia 2020 roku. Centrum ma zostać ukończone na początku 2022. Następne miesiące zostaną przeznaczone na jego wyposażenie i urządzenie. Planowana data otwarcia dla zwiedzających to czwarty kwartał 2022 roku. Inwestycja pochłonie ogółem ponad 90 mln zł, z czego aż 72 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej.

213 eksponatów

Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Centrum nauki ma mieć cztery kondygnacje – trzy nadziemne i jedną podziemną. W budynku znajdzie się strefa wystawiennicza (ponad 3 tys. m kw.), zespół laboratoriów i pracowni edukacyjnych (540 m kw.), warsztaty serwisowe (945 m kw.) oraz pomieszczenia biurowe (210 m kw.). Pozostałe 2 tys. m kw. zajmą hol, szatnie i zaplecze gastronomiczne. 

W strefie wystawienniczej przewidziano 213 eksponatów o wartości 28 mln zł. Eksponaty trafią na trzy wystawy: „Lotnictwo”, „Żyję” i „Przyroda”. Dodatkowo powstaną wystawy uzupełniająca, mobilna i dla dzieci – „Zabawki edukacyjne”.

Pierwsze wystawy 

Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

11 marca zarząd województwa podkarpackiego podpisał umowy z wykonawcami czterech z sześciu wystaw „Łukasiewicza”. Kontrakty zobowiązują ich do zaprojektowania, wykonania i zamontowania w budynku PCN trzech wystaw stacjonarnych: interdyscyplinarnej wystawy głównej „Żyję”, wystawy specjalistycznej „Lotnictwo”, wystawy dla najmłodszych „Zabawki edukacyjne”, a także zaprojektowanie, wykonanie i dostarczenie wystawy mobilnej.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wystawę „Żyję” przygotuje konsorcjum krakowskich firm, Fabryka Dekoracji i New Amsterdam, wystawę „Lotnictwo” – gdańska spółka MAE Multimedia Art. & Education, a „Zabawki edukacyjne” – polsko-estońskie konsorcjum firm TMD Exhibitions i TM Development. Za wystawę mobilną odpowiada konsorcjum firm z Warszawy, Logic Gate i FRB Chata.

Kwota zakontraktowanych wystaw wynosi ponad 21 mln zł i obejmuje wykonanie 153 eksponatów z zaplanowanych 213. Dostawa pierwszych eksponatów wystawy mobilnej jest planowana już pod koniec tego półrocza. Montaż wystaw stałych w centrum nauki ma rozpocząć się w kwietniu przyszłego roku i zakończyć w ciągu sześciu miesięcy.

„Duch w teatrze”

Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Największą spośród zakontraktowanych wystaw jest wystawa interdyscyplinarna „Żyję”, która zawiera 90 eksponatów. Punktem wyjścia dla jej edukacyjnej narracji jest człowiek, jego zmysły i fizjologia. Przy pomocy eksponatów będzie można odnaleźć „Ducha w teatrze” i przekonać się, jak działa ludzkie „Oko”.

„Lotnictwo” liczy 30 eksponatów. Są tam m.in. „Powietrzna koszykówka”, „Echa natury” i „Przeglądu maszyny”. Wśród 18 eksponatów, jakie znajdą się na wystawie „Zabawki Edukacyjne”, znajdą się z kolei: „Chmurkowa fabryka” i „Ptasie radio”. Po Podkarpaciu od 2022 roku wędrować będzie składająca się z 15 eksponatów wystawa mobilna z „Energią wiatru”. 

Do zakontraktowania pozostały wystawy „Przyroda” oraz uzupełniająca, która ma być łącznikiem między wystawami tematycznymi. 

Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama