Protest pracowników prokuratury. „To nie obóz pracy – chcemy godnej płacy” [FOTO]

7
Reklama

„Zapraszam dziś na obiad. Zupa z prestiżu”, „Jesteśmy wkurzeni!”, „Poważna praca, niepoważne wynagrodzenie” – m.in. z takimi transparentami protestowali w czwartek pracownicy rzeszowskich prokuratur. Żądają podwyżki wynagrodzeń o 1000 złotych.

 

W listopadzie protestowali policjanci, w ubiegłym tygodniu pracownicy sądów. W czwartek w samo południe do tej grupy dołączyli także pracownicy prokuratur – asystenci prokuratorów, pracownicy biurowi, sekretariatów, kadrowcy, księgowi i informatycy.

Protest odbył się w całej Polsce, także przed siedzibą rzeszowskiej Prokuratury Okręgowej przy ul. Hetmańskiej. Wzięli w nim udział pracownicy prokuratur regionalnej, okręgowej, rejonowej, podkarpackiego oddziału Prokuratury Krajowej. Do Rzeszowa przyjechali też pracownicy prokuratury z Łańcuta.

Protestujący mieli ze sobą transparenty z napisami: „Zapraszam dziś na obiad. Zupa z prestiżu”, „Jesteśmy wkurzeni!”, „Poważna praca, niepoważne wynagrodzenie”, „Płace godne, a nie głodne”, „Nie taki urzędnik straszny, jak jego pobory”, „Praca stresowa, a na jego konto najniższa krajowa”, „Pracujemy uczciwie, chcemy zarabiać godziwie”, „Ważniejsza statystyka, niż pensja urzędnika”.

Pracownicy żądają podwyżki o 1000 zł netto od 2019 roku. Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wzrost pensji o około 200 zł. Związkowcy mówią, że to propozycja poniżej jakiejkolwiek godności.

Zbierają na opłaty

Pracownicy, którzy protestowali w Rzeszowie, mieli także kartki z napisami: „Koniec naszej cierpliwości”, „To nie obóz pracy – chcemy godnej płacy”, „Pracujemy uczciwie, chcemy zarabiać godziwie!”, „Żądamy podwyżek zauważalnych, a nie symbolicznych”, „ Pracuję w prokuraturze. Zbieram na opłaty”, „Prestiżem nie wykarmimy dzieci”, „Bez szarego urzędnika prokuratura znika”.

To prawda, bez całej administracji działalność prokuratury może zostać sparaliżowana. Widać to choćby na przykładzie pracowników sądów, którzy masowo się “rozchorowali” i w sądach odwoływane są rozprawy. Pracownicy prokuratur na masowe L4 jeszcze nie idą, choć nie jest powiedziane, że tak się nie stanie, gdy forma protestu zostanie zaostrzona, czym grożą związkowcy. 

Podczas rzeszowskiego protestu pojawił się także duży transparent z napisem: „Ciężko pracujemy i godnie żyć chcemy. Prokuratura Rzeszów”. Zarobki pracowników prokuratur są żenujące. Średnia pensja to 1800-2000 zł netto. – Proszę sobie wyobrazić, co to znaczy pracować 30 lat za takie pieniądze – mówi Bernadetta Borkowska-Werelusz, szefowa podkarpackiego Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.

Niewidzialna rzesza urzędników

Oprócz podwyżki wynagrodzeń, związkowcy domagają się też uchwalenia planu modernizacji prokuratury gwarantującego coroczne podwyżki uposażenia. Chcą również, by za wzrostem pensji prokuratorów i sędziów, automatycznie rosły wynagrodzenia pracowników administracji. 

– Minimalna pensja wzrosła, a my od 2008 roku mieliśmy “zamrożone” płace. Mamy dość! Nasza praca to służba ojczyźnie. Praca urzędników prokuratury jest jedną z części składowych systemu bezpieczeństwa państwa i obywateli. Państwo powinno nam za to godnie zapłacić, a państwo o nas zapomniało. Jesteśmy niewidzialną rzeszą urzędników – mówi Renata Wojcieszek, skarbnik podkarpackiego ZZPiPP.

Żaneta Łyszczek od kilku lat jest asystentką prokuratora w Prokuraturze Regionalnej. – Przygotowujemy projekty pism do podpisania przez prokuratorów. Ktoś musi także przygotować akta. Wymaga się od nas dyspozycyjności w sprawach nagłych, poza godzinami pracy, a także w weekendy – podkreśla Żaneta Łyszczek.

Pracownicy prokuratury mówią, że choć muszą nieustannie podnosić swoje kwalifikacje, to potem nie przekłada się to na wysokość zarobków. – Nasza praca jest ciekawa i pewna, ale niedoceniana – twierdzą.

Bez administracji nie istnieją

Postulaty urzędników prokuratur popierają sami prokuratorzy. – Bez pracy tych osób prokuratura nie może istnieć. To właśnie praca tych osób zapewnia prawidłowe wykonywanie ustawowych zadań prokuratury. Bez administracji nie mogą wpływać pisma, nie mogą być one ewidencjonowane, niemożliwe jest także protokołowanie przesłuchania – mówi prokurator Lesław Myrda z Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.

Oprócz niego do protestu przyłączyli się też inni prokuratorzy, m.in. Jerzy Łyszczek, Marta Steciak, Artur Terlecki. Do pracowników wyszedł również Łukasz Harpula, szef rzeszowskiej okręgówki, który protestującym wręczył ciastka.

Czy pracownicy prokuratur planują się “rozchorować”? – Nie mamy takich planów. Nie chcemy paraliżować pracy prokuratury – zapewnia Bernadetta Borkowska-Werelusz. O postulatach związkowców mają być poinformowani parlamentarzyści, a premier RP Mateusz Morawiecki zasypany “czerwonymi kartkami”. 

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

7 KOMENTARZE

  1. coś ci się pomieszało
    soros jest tylko pionkiem
    wytłumacz mi gdzie kończy się kapitalizm a zaczyna bolszewizm i lewactwo oraz jak i kiedy to twoje urojone “lewactwo i bolszewizm” przejęło bankowość i globalne korporacje.

  2. Na złą opinie o pracy rzeszowskiej prokuratury szczególnie na najwyższym szczeblu zapracowali byli szefowie rzeszowskiej apelacji.Jedna kradła markowa bieliznę w hipermarkecie druga zamiast kariery naukowej i zadbać o rodzinę weszła z koleżankami i kolegami w ,,układ podkarpacki. Ale co ciekawe o tym co się dzieje w apelacji już w 2012 roku pisała blogerka w artykule ,,Nietykalni,,. Teraz inni pracownicy prokuratury muszą znosić obelgi i pomówienia za nie zawsze aktywna pracę swoich zwierzchników.

  3. Nowy porządek swiata jasno okresla nowe zasady…..nie zabija się juz ludzi tylko robi sie z nich niewolników, ceny zachodnioeuropejskie, płace rosyjskie, jak chcesz coś mieć to weź kredyt w bankach Rotschildow itd. Polska jest genijalnym eksperymentem współczesnego niewolnictwa wykreowanego przez takich asów jak Soros! Z drugiej strony w urzędach garstka pracuje a reszta siedzi i markuje pracę, nepotyzm, kumoterstwo, przechowalnia dla swoich kolesi ……lewactwo i bolszewizm trzyma sie w tym sektorze mocno. Wprowadzic systemy biznesowe, ktore w ramach tego samego budżetu promują tych którzy na prawdę pracują i dac im podwyzki a tym którzy pracę markuja obnizki i zapewniam wszystko będzie chodzilo jak trzeba. Do tego jednak potrzeba odpowiednich ludzi liderów i chęci.

  4. Innym szarakom odbierze się planowane podwyżki (te o 1,2%) i da policjantom, skarbowcom, pracownikom sądów i prokuratur, co jest już zrobione w projekcie budżetu na 2019 r. Nie strajkujesz, to nie żyjesz, a rząd nie rozumie tych, którzy nie strajkują. Powinna zastrajkować solidarnie cała budżetówka.

  5. godna płaca tylko w obozach pracy – a pijących kawe i pierdolących głupoty urzędników prosi się o zwolnienie i ustąpienie miejsca tym którzy bez protestu będą pracować za ich pieniądze. Lidla macie prawie obok prokuratury, wysyłać tam CV.

Comments are closed.