Tylko jedna firma zgłosiła się do trzeciego już przetargu na przygotowanie dokumentacji przebudowy rzeszowskich deptaków. Oferta jest o 100 tys. zł większa od kwoty, jaką ratusz planował wydać.

Ofertę na ok. 460 tys. zł złożyła firma Andrzeja Gomuły AG Doradztwo i Projektowanie. – Obecnie trwa weryfikacja złożonych dokumentów pod względem formalnym. Jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z procedurami, to w przyszłym tygodniu podpiszemy umowę z wykonawcą – mówi Piotr Magdoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

Przebudowa za 6 mln zł

To oznacza, że miasto dołożyłoby 100 tys. zł do przygotowania dokumentacji przebudowy deptaków, bo ratusz zakładał, że wyda na ten cel ok. 360 tys. zł. Miastu zależy na czasie, bo chciałoby inwestycję rozpocząć w przyszłym roku. Teraz były problemy z przetargiem zaledwie na przygotowanie dokumentacji. Do dwóch poprzednich nie zgłosiły się żadne firmy.

Jeżeli miasto podpisze umowę z firmą AG Doradztwo i Projektowanie, dokumentacja ma być wykonana do końca kwietnia przyszłego roku. Potem miasto ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawcy. Przebudowa deptaków szacowana jest na ok. 6 mln zł. Ma się zacząć od ul. 3 Maja, potem ul. Kościuszki i Grunwaldzkiej.

Deptaki zostaną przebudowane w oparciu o zwycięską koncepcję pracowni architektonicznej z Jasła – Pikul Architekci, która wygrała konkurs zorganizowany przez rzeszowski odział Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Piesi i rowerzyści bez podziału

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Projektanci wzorowali się na przedwojennych zdjęciach. Szczególnie ul. 3 Maja. Zamiast kostki pojawią się granitowe płyty. Po obu stronach ulicy zostaną też posadzone drzewa. Zwycięski projekt zakładał również wydzielenie pasa rowerowego, który miał się zaczynać od ulicy Sobieskiego do ulicy Zamkowej.

– Nie planujemy na razie wydzielać pasa rowerowego – twierdzi tymczasem Piotr Magdoń. Wydzielenie pasów dla pieszych i rowerzystów budziło najwięcej kontrowersji. Zdaniem wielu mieszkańców deptaki są zbyt wąskie, by zagwarantować oddzielne miejsca dla pieszych i rowerzystów.

Miasto zrezygnowało także z podwyższenia placu przy Narodowym Banku Polskim przy ul. 3 Maja.

Koncepcja jasielskiej firmy zakłada też ustawienie nowych kamiennych ławek z drewnianymi siedziskami, na których będą znajdować się tablice informacyjne o historii Rzeszowa. Podobne tablice mają być umieszczone w granitowych płytach chodnikowych.

WALDEMAR BIENIEK

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama