Zdjęcie: Agnieszka / Czytelniczka Rzeszów News

– Dezynfekcja całej sieci wodociągów przebiegła zgodnie z planem – poinformował w poniedziałek po południu Urząd Miasta Rzeszowa. 

Jak przekazał Artur Gernand z UM, w punktach pomiaru zanotowano odpowiednio zwiększone dawki chloru. Potwierdził to raport Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, przedstawiony na poniedziałkowym posiedzeniu sztabu kryzysowego.

Dezynfekcja rzeszowskich wodociągów trwała w sobotę i niedzielę (26-27 sierpnia). W sobotę od godz. 5:00 do 23:00 do wody wpuszczono 20-krotnie zwiększoną niż zwykle dawkę chloru, a w niedzielę sieć wodociągowa była płukana. 

– Badanie sieci wykazało, że chlor dotarł do każdej części wodociągowej sieci. Zapach chloru w wodzie może utrzymywać się jeszcze do połowy tego tygodnia, zalecane jest przez najbliższe kilka dni spożywanie wody po przygotowaniu – informuje ratusz.

Jak to rozliczą spółdzielnie?

Dezynfekcja miejskiej sieci wodociągowej, jak przekazywały władze Rzeszowa, była „działaniem prewencyjnym”, gdy w Rzeszowie pojawiły się masowe zakażenia bakterią Legionella, która jest spowodowana wdychaniem skażonej wody. 

Po dezynfekcji sieci wodociągowej (ma 1000 km długości), w poniedziałek zaczęły do nas docierać skargi mieszkańców,  że w ich mieszkaniach płynie żółta woda. – Nikt nie informuje, że taki kolor będziemy mieli – sygnalizuje nam pani Agnieszka z Baranówki.

– Pół wanny brudnej, cieplej wody. Jak spółdzielnie zamierzają to rozliczać, skoro tyle wody idzie w kanał? – zastanawia się kobieta. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!
Zdjęcie: Agnieszka / Czytelniczka Rzeszów News

Sanepid wciąż bada wodę 

W poniedziałek sanepid przedstawił wyniki badań pierwszych dziewięciu próbek wody. – Na dziś wyniki nie dają nam podstaw do stwierdzenia, że źródłem zakażeń są rzeszowskie wodociągi – mówili przedstawiciele podkarpackiego sanepidu. 

W czterech próbkach wykryto legionellę, ale źródło skażenia wody wciąż nie jest znane, mają dać na to odpowiedź badania kolejnych próbek i wywiadów epidemiologicznych. Sanepid dotychczas pobrał 111 próbek wody w Rzeszowie i sąsiednich gminach. 

144 zakażenia, 11 zgonów

W poniedziałek sanepid poinformował, że zakażenie legionellą potwierdzono już u 144 osób, zmarło 11 osób. Wszystkie osoby zmarły w rzeszowskich szpitalach, najwięcej osób zakażonych pochodzi właśnie z Rzeszowa – 96. 

Legionella wywołuje legionellozę, czyli ostre zapalenie płuc. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama