Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

We Wszystkich Świętych (1 listopada) po raz kolejny odbędzie się kwesta na rzecz ratowania Starego Cmentarza w Rzeszowie. 

Zbiórkę pieniędzy organizuje Stowarzyszenie Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie. Kwesta będzie prowadzona w poniedziałek (1 listopada) na Starym Cmentarzu i cmentarzu Pobitno od godz. 10:00 aż do zmroku. Pieniądze można też wpłacać na konto stowarzyszenia, nr rachunku bankowego: 59 1240 1792 1111 0000 1974  0423.

Stary Cmentarz w Rzeszowie przy ulicy Targowej powstał przed 1792 r. po wydaniu przez władze austriackie zakazu grzebania zmarłych przy kościołach. Oficjalnie do celów grzebalnych został zamknięty 1 stycznia 1910 r., jednak chowano tu zmarłych jeszcze w czasie II wojny światowej. W 1968 r. został uznany za obiekt zabytkowy.

Ze względu na datę założenia rzeszowski cmentarz wpisuje się w szereg znanych polskich nekropolii takich, jak: Cmentarz na Łyczakowie (Lwów), Powązki (Warszawa), 1803 r. Rakowice (Kraków) czy wileńska Rossa.

Stary Cmentarz jest nekropolią, która jest skarbnicą wiedzy o XIX-wiecznym Rzeszowie i jego mieszkańcach. Przez ponad 117 lat służył mieszkańcom Rzeszowa i okolicznych gmin przynależnych do parafii rzeszowskiej.

Choć nigdy nie był to cmentarz zasłużonych, to zostali na nim pochowani ludzie, którzy swoją działalnością dla miasta i regionu trwale wpisali się na karty historii, jak choćby 9 burmistrzów, 3 ich zastępców, 19 radnych i urzędnicy magistratu. Spoczywa tu także 32 żołnierzy i uczestników powstań narodowych z lat 1794, 1831, 1848 i 1863.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Na Starym Cmentarzu pochowanych zostało około 40 tys. osób, ale do dzisiaj zachowało się zaledwie ok. 620 grobów, z których odnowiono około 180, 40 proc. dzięki kwestom. Wśród zachowanych ponad 620 mogił blisko jedna czwarta jest bezimiennych. Na cmentarzu zachowało się jeszcze ok. 200 nagrobków, z których najstarsze sięgają końca XVIII w.

Przy alei głównej stoi pomnik Powstańców 1863 r. postawiony w 1886 r., a tuż za nim Grób Ofiar II Wojny Światowej. Pochowani tu zostali też m.in. Józef Łukasiewicz (ojciec Ignacego – konstruktora lampy naftowej); powstaniec kościuszkowski, bohater wiosny ludów na Węgrzech, a także powstańcy styczniowi i listopadowi.

Na tym cmentarzu powstała finałowa scena filmu Jerzego Hoffmana „Trędowata” z 1976 roku. Cmentarz był wielokrotnie niszczony przez Niemców w czasie okupacji i powojenne komunistyczne władze oraz dewastowany przez chuliganów. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama