Zdjęcie: Pixabay

Rośnie liczba osób zakażonych legionellą na Podkarpaciu. W niedzielę sanepid poinformował o 16 kolejnych zakażeniach bakterią. 

Jak przekazał Wiesław Kwater, wicedyrektor rzeszowskiego sanepidu, liczba osób zakażonych legionellą wzrosła do 143, a 16 nowych przypadków potwierdzono u pacjentów przebywających w podkarpackich szpitalach. 

Najwięcej chorych w Rzeszowie

Najwięcej osób chorych na legionellozę (wywołuje ją bakteria Legionella, doprowadzająca do ostrego zapalenia płuc spowodowanego wdychaniem skażonej wody) pochodzi z Rzeszowa – 96.

Z powiatu rzeszowskiego jest 31 pacjentów, czterech z powiatu dębickiego, trzech z ropczycko-sędziszowskiego, dwóch z łańcuckiego i po jednym przypadku z powiatów: jasielskiego, przeworskiego, przemyskiego, niżańskiego i stalowowolskiego. 

Jest też jeden przypadek zakażenia mieszkańca z powiatu opolskiego w województwie lubelskim, który przebywał na terenie Podkarpacia.

Osoby zakażone legionellą są hospitalizowane w Rzeszowie, w powiecie rzeszowskim, Dębicy, Przemyślu, Kolbuszowej, Łańcucie, Sędziszowie Małopolskim, Jaśle i Lublinie. 

Nie ma nowych przypadków śmiertelnych. Dotychczas w rzeszowskich szpitalach zmarło osiem osób, u których potwierdzono legionellę

Kolejny chory w USK

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie przebywa aktualnie 28 pacjentów z legionellą  – w szpitalu na ulicy Szopena jest 10 zakażonych pacjentów, w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc przy ul. Rycerskiej – 28. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W sumie USK ma pod opieką 46 osób z zapaleniem płuc. – W sobotę wieczorem przyjęliśmy kolejnego chorego. Wyniku testu jeszcze nie ma – przekazał nam w niedzielę Andrzej Sroka, rzecznik USK w Rzeszowie.

W Szpitalu Miejskim przy ul. Rycerskiej jest obecnie 14 pacjentów chorych na legionellozę, a w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 przy ulicy Lwowskiej – 17. – Dwóch przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej – informuje Tomasz Warchoł, rzecznik KSW nr 2.

Wyniki badań próbek wody będą znane w poniedziałek, 28 sierpnia. Dotychczas nie ustalono źródła zakażeń legionellą. Trwa w tej sprawie dochodzenie epidemiologiczne. W niedziele płukane są miejskie wodociągi, po sobotnim chlorowaniu wody. 

Jak można się zakazić? 

Legionelloza nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody. 

Legionella nie przenosi się drogą pokarmową – nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą.

Większość przypadków legionellozy można wyleczyć za pomocą antybiotyków. Ciężki przebieg choroby najczęściej dotyczy osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekłymi chorobami płuc, a także palaczy.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama