Zdjęcie: Materiały gminy Boguchwała

– W Rzeszowie będzie nam lepiej – uważa część mieszkańców Kielanówki. Prezydenta Tadeusza Ferenca proszą, by starał się włączenie ich sołectwa do granic miasta.

Od czterech dni w Kielanówce, która leży na terenie gminy Boguchwała, trwa zbiórka podpisów przeciwko ubiegłotygodniowej decyzji Rady Miasta Boguchwała, która uchwaliła, że sołectwa Kielanówka i Racławówka mają się stać boguchwalskimi osiedlami. Stało się to dwa dni po tym, jak Rada Miasta Rzeszowa zgodziła się, by Racławówkę Doły włączono do granic administracyjnych stolicy województwa. Finalnie zdecyduje o tym rząd.

Władze Boguchwały, by nie dać gminie zabrać swoich terenów, uznały, że najlepszą obroną jest atak, stąd pomysł, by Racławówkę i Kielanówkę przekształcić w boguchwalskie osiedla, nadać im status miejski. Miasto Rzeszów w tej chwili nie wyciąga rąk po Kielanówkę (1766 mieszkańców), ale samorząd z Boguchwały uważa, że to kwestia czasu, gdy tylko Rzeszów dostanie Racławówkę. Gminni samorządowcy twierdzą, że Rzeszów próbuje okraść gminę.

Tymczasem w Kielanówce rośnie grupa przeciwników włączania sołectwa do miasta Boguchwała. W środę Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, otrzymał list od mieszkańców sołectwa, by wznowił starania o włączenie Kielanówki do granic Rzeszowa. Twierdzą, że większość z nich nie chce być boguchwalskim osiedlem. 

„Będąc częścią miasta Rzeszowa jesteśmy przekonani o lepszych szansach rozwoju oraz chcemy uczestniczyć w budowaniu silnego i prężnie rozwijającego się Rzeszowa. Kielanówka już od dawna „czuje się” częścią Rzeszowa i bliżej nam do Rzeszowa, niż do Boguchwały” – czytamy w liście do prezydenta Ferenca. 

List podpisało ponad 400 osób. 

Bo Rzeszów to rozwój 

Rozmawiamy z jedną z osób, która podpisała list. Zastrzega anonimowość. Twierdzi ona, że większość mieszkańców Kielanówki na co dzień od dawna pracuje w Rzeszowie, swoje dzieci posyłają do stolicy województwa. – Chcemy, by uczniowie, którzy mieszkają w Kielanówce, a chodzą do rzeszowskich szkół, też mogli korzystać z darmowych przejazdów miejskimi autobusami, w Rzeszowie wzrośnie wartość naszych działek – mówi nam kobieta.

Plusów z bycia częścią Rzeszowa mieszkańcy Kielanówki widzą więcej. – Urzędowe sprawy w Rzeszowie można załatwiać w galeriach handlowych „od ręki”, w Boguchwale trzeba na to brać dzień wolny od pracy. W Rzeszowie lepiej dbać się o drogi, jest więcej inwestycji, w Boguchwale po północy gasną latarnie. Sporo małych rzeczy składa się na jeden duży obraz. Rzeszów zapewni nam szybszy rozwój – słyszymy od mieszkańców Kielanówki. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Listy z podpisami krążą po sklepach, niektórzy podpisy zbierają chodząc od domu do domu. 

Konsultacje zdecydują

Maciej Sobotowski, sołtys Kielanówki, o listach słyszał, ale jeszcze ich nie widział. Czy podpisze listę, jak ją zobaczy? – Nie wiem – odpowiada Sobotowski. Sołtys ma zgryz, twierdzi, że zwolenników włączenia sołectwa do Rzeszowa jest tyle samo co zwolenników pozostawienia go w granicach gminy Boguchwała. – Jestem między młotem a kowadłem – mówi Maciej Sobotowski. Sam wołałby utrzymania dla Kielanówki status quo. 

– Nie chcę ograbiać mojej gminy z majątku, ale też nie chcę zabierać szans na rozwój tym mieszkańcom, którzy woleliby być w Rzeszowie. Poczekajmy na wynik konsultacji społecznych, które odbędą się od 4 stycznia do 15 stycznia. Będę wtedy mądrzejszy. Nie chcę nikomu zaszkodzić – tłumaczy sołtys Kielanówki. 

Burmistrz: jest demokracja

Wiesław Kąkol, burmistrz gminy, o krążących listach przeciwników włączania Kielanówki do Boguchwały też nic nie wie. – Dzisiaj mamy demokrację, każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie. Nasza uchwała o niczym jeszcze nie przesądza. Jako burmistrz wyciągam rękę do mieszkańców, mówię im, co się zmieni na lepsze, jak będą częścią boguchwalskiego osiedla – mówi Wiesław Kąkol. 

Konsultacje społeczne w gminie w sprawie przyłączenia Kielanówki i Racławówki do Boguchwały będą trwały we wszystkich gminnych ośrodkach kultury od 4 do 15 stycznia 2021 roku. Od godz. 13:00 do 17:00 będzie można tam wypełnić ankiety. Głosować będzie można również przez internet. Ankieta elektroniczna będzie dostępna od 4 stycznia na stronach: www.boguchwala.pl i www.konsultacje.boguchwala.pl.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama