Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News. Uroczystość wręczenia doktora honoris causa Tadeuszowi Ferencowi przez Politechnikę Rzeszowską

Otwarcie nowych dróg, dramaty, o których było głośno w całej Polsce, międzynarodowe sukcesy rzeszowskich naukowców, manifestacje w obronie sądownictwa, odkrycia archeologiczne, polityczne awantury, walka o pomnik Czynu Rewolucyjnego… 2017 rok w Rzeszowie obfitował w wiele wydarzeń. Przypomnijcie je sobie.

1. STYCZEŃ

Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

Pierwszym rzeszowianinem w 2017 r. była Iga, która przyszła na świat w szpitalu Pro-Familia. Szczęśliwymi rodzicami zostali Patrycja Malecka-Leń i Jakub Leń. Lena urodziła się o godz. 6:55. Rodziców odwiedził w szpitalu Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, który wręczył im 1500 zł i wyprawkę dla maluszka.

Rok 2017 zaczęliśmy też od bohaterskiej postawy 14-letniego Mateusza Krula. Chłopak uratował życie 29-letniemu mężczyźnie, który wpadł do Wisłoka, na wysokości ulicy Siemiradzkiego tuż za Mostem Lwowskim. Mateusz zarzucił wędkę 29-latkowi, któremu udało się wydostać na brzeg rzeki. Za swoją postawę otrzymał nagrodę 1500 zł od prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca oraz policyjny certyfikat zasłużony dla policji.

W styczniu w stolicy Podkarpacia przy okazji 663. rocznicy lokacji Rzeszowa przybyło nowych honorowych obywateli miasta. Ten tytuł otrzymali: prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej, prof. Tadeusz Pomianek, założyciel i wieloletni rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Rafał Wilk, były żużlowiec i medalista igrzysk paraolimpijskich z Londynu i Rio de Janeiro w kolarstwie ręcznym. Zaś dziewiątym zasłużonym obywatelem stał się Krzysztof Ignaczak, który przez dziewięć lat reprezentował barwy Asseco Resovii.

Na Politechnice Rzeszowskiej w styczniu otwarto Centrum Analiz Kryminalistycznych. Wyposażono je w unikatową, nowoczesną aparaturę analityczną i urządzenia badawczo-pomiarowe, które umożliwiają wykonywanie badań kryminalistycznych na najwyższym poziomie. Centrum znajduje się przy Wydziale Zarządzania PRz. Jednym z jego głównych zadań jest prowadzenie badań antydopingowych.

Były też, niestety, nieprzyjemne chwile. Trzech ukraińskich studentów zostało pobitych przez pięciu mieszkańców Rzeszowa. Do pobicia doszło na tle narodowościowym. Ataki na obcokrajowców potępił Uniwersytet Rzeszowski. „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni wszelkimi aktami przemocy, zwłaszcza czynami piętnującymi ludzi za ich poglądy, pochodzenie czy narodowość” – napisał w podjętej uchwale Senat UR.

29 stycznia do Rzeszowa przyjechał prezes PiS Jarosław Kaczyński, by w Wojewódzkim Domu Kultury spotkać się z lokalnymi działaczami. Wizyta była kuriozalna. Na salę mogli wejść tylko dziennikarze „dobrej zmiany”, czyli TVP i Polskiego Radia. Kaczyński do WDK wszedł tylnymi drzwiami. Wizyta prezesa PiS w Rzeszowie przez większość dziennikarzy była relacjonowana na podstawie partyjnego… Twittera.

W polityce sporo się działo. Stanowisko wicewojewody podkarpackiego stracił Witold Lechowski (PiS). Odwołała go partyjna koleżanka wojewoda Ewa Leniart. Do dzisiaj właściwie nie wiadomo, dlaczego.

W styczniu skończył się również czas Mirosław Nowaka w fotelu szefa podkarpackiej Nowoczesnej. Skonfliktowany z działaczami, został wyrzucony z partii, a potem Nowak zaczął się przymilać do Platformy Obywatelskiej.

W pierwszym miesiącu 2017 roku Wiesław Kaczor przestał być dyrektorem rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Kaczor był dyrektorem prawie 10 lat, w GDDKiA pracował od 1994 roku. Powodów odwołania nie usłyszał. Zastąpił go Bogdan Tarnawski.

2. LUTY

Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

Znany językoznawca prof. Jan Miodek został doktorem honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tytuł przyznano mu za „znamienitą twórczość naukową i niestudzone ukazywanie piękna języka polskiego i jego wartości dla wspólnoty narodowej”. – Jestem po ludzku dumny i bardzo, bardzo szczęśliwy – mówił podczas uroczystości prof. Miodek.

W Rzeszowie przy ulicy Ludwika Chmury niedaleko drogi dojazdowej do strefy Dworzysko otwarto największy w Europie Środkowowschodniej salon legendarnej marki Harley-Davidson.  Salon otworzył Stanisław Myszkowski, właściciel firmy Game Over Cycles  z Lisich Jam pod Lubaczowem, gdzie firma produkuje customowe motocykle. Wizytówką rzeszowskiego salonu jest dziesięciometrowy pylon wykonany z „pordzewiałej” stali w kształcie silnika Harleya. Powierzchnia  salonu wynosi 1,5 tys. m kw. 

Kamienny mur z XIV lub XV wieku, który najprawdopodobniej otaczał kościół parafialny, dzisiaj potocznie nazywany farą, odkryto w trakcie badań archeologicznych, prowadzonych przy przebudowie ul. 3 Maja w Rzeszowie. Cmentarz przy farze istniał do końca XVIII w. Archeolodzy natrafili na kilka pochówków, z zachowanymi fragmentami ludzkich szkieletów, a także na liczne, bardzo ciekawe fragmenty kolorowego szkła oraz różnorodnej ceramiki, związanych z funkcjonowaniem Rzeszowa w czasach staropolskich.

Przed Sądem Rejonowym w Rzeszowie odbył się Strajk Obywatelski związany z reformą polskiego sądownictwa, którą PiS przy udziale prezydenta RP Andrzeja Dudy ostatecznie wprowadził. Nowe ustawy dotyczą funkcjonowania sądów powszechnych, Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Wszystkie są skandaliczne i doprowadziły latem do masowych protestów w polskich miastach. PiS się nimi w ogóle nie przejął, a Andrzej Duda ostatecznie wszystkie ustawy podpisał.

W Rzeszowie na nowo przywrócono działalność Głównej Biblioteki Lekarskiej. Jej celem ma być ułatwienie studentom dostępu do medycznych nowinek z kraju i świata, aby w stolicy Podkarpacia również kształciły się kadry medyczne na jak najwyższym poziomie. Biblioteka mieści się na terenie kompleksu Uniwersytetu Rzeszowskiego w budynku Wydziału Medycznego przy ul. Warzywnej 1A.

Rzeszów po raz pierwszy podczas Walentynek włączył się do międzynarodowej akcji „One Billion Rising” („Nazywam się Miliard”), której głównym przesłaniem jest walka z przemocą wobec kobiet. Wspólnym mianownikiem wydarzenia był taniec, który odbył się na rzeszowskim Rynku. Wzięło w nim udział około 20 osób.

W lutym Anna Skiba została nową szefową podkarpackiej Nowoczesnej. Zastąpiła Mirosława Nowaka, który wyleciał z partii.  Skiba ma 41 lat, Nowoczesna to jej pierwsza partia polityczna. – Podoba mi się jej program – mówiła Anna Skiba.  Ma wyższe wykształcenie, skończyła wychowanie fizycznie, jest dyrektorem przychodni stomatologicznej „Periocentrum” przy ul. Dąbrowskiego w Rzeszowie. 

3. MARZEC

Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

W marcu było bardzo głośno o atakach na młode kobiety w Rzeszowie przez 27-letniego Arkadiusza C., który proponował im „masaż”. Mężczyzna podchodził do kobiet, łapał je za ręce, znieważał, chciał się umawiać na randki. Jedną z ofiar była 22-letnia Sara, która nagłośniła problem. Na policję zgłosiło się w sumie siedem kobiet, które od stycznia do marca była nagabywane przez 27-latka. Mężczyzna został skazany na prace społeczne. Przez dwa lata ma pracować po 40 godzin miesięcznie.

W marcu do Rzeszowa przyjechał prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, by podpisać dokument o współprowadzeniu  przez resort Filharmonii Podkarpackiej. Dla rzeszowskiej filharmonii oznacza to coroczny zastrzyk finansowy w wysokości 1,5 mln zł, póki co do 2019 roku. Pieniądze mają być przeznaczone przede wszystkim na działalność artystyczną. Dla muzycznej placówki taki układ z ministerstwem to również ułatwienie w pozyskiwaniu dodatkowych pieniędzy np. z Unii Europejskiej.

W marcu irlandzka linia lotnicza Ryanair ogłosiła, że likwiduje połączenia z Rzeszowa do Berlina. Ostatni rejs na tej trasie odbył się 27 października. Powodem likwidacji połączenia były kiepskie wyniki sprzedaży biletów. Loty do stolicy Niemiec nie trwały długo. Uruchomiono je 2 września 2016 r.

W Rzeszowie gościła Anna Zalewska, minister edukacji narodowej. Jej wizyta miała związek z reformą szkolnictwa, a dokładnie likwidacją gimnazjów. Zalewska zapewniała, że w szkołach nie będzie zwolnień, co okazało się nieprawdą.  Odwiedziła również Zespół Szkół nr 7 przy ul. Bł. Karoliny. Zalewska była pod wrażaniem tego, co zobaczyła. – To mercedes wśród polskich szkół – zachwycała się szefowa MEN.

Ponad 500 osób wzięło udział w Strajku Kobiet na rzeszowskim Rynku. Gościem specjalnym był prof. Jan Hartman. Uczestnicy strajku ubrani na czarno bronili praw kobiet. Na transparentach pojawiły się napisy: „Żądamy wdrożenia i stosowania Konwencji Antyprzemocowej”, „Żądamy rzetelnej edukacji seksualnej”, „Chcemy wyboru, nie Salvadoru”, „Kobieta myśląca zagrożeniem dla PiS-u”, „Żądamy standardów opieki okołoporodowej”, „Nowoczesne państwo – „tak”, zabobony – „nie”.

W marcu ze stanowiska dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie przy ul. Lwowskiej został odwołany Janusz Solarz, który pełnił tę funkcję od 2001 r. Solarza odwołał zarząd województwa podkarpackiego. Powodem były wielomilionowe długi placówki. Solarza zastąpił Krzysztof Bałata.

4. KWIECIEŃ

Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

Jan Nowara, dyrektor Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, ogłosił, że w 2018 roku w stolicy Podkarpacia odbędzie się interdyscyplinarny i międzynarodowy festiwal „Trans/Misje” we współpracy z teatrami z Koszyc, Ostrawy, Debreczyna, Ukrainy i Litwy.

Nowy festiwal ma być unikatowym wydarzeniem artystycznym w skali Europy, organizowanym przez kraje Grupy Wyszehradzkiej oraz partnerów z Ukrainy i Litwy. Pierwsza edycja „Trans/Misji” ma się odbyć w Rzeszowie w dniach 25 sierpnia – 1 września 2018 roku i nawiązywać do 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej. „Siemaszka” w czerwcu podpisała deklarację założycielską wraz z pozostałymi teatrami.

Ewa Leniart (PiS), wojewoda podkarpacki, negatywnie zaopiniowała wniosek władz Rzeszowa o poszerzenie miasta o całą gminę Świlczę oraz sześć sołectw z podrzeszowskich gmin: Miłocina i Pogwizdowa Nowego z gminy Głogów Młp., części Racławówki z gminy Boguchwała oraz Zaczernia, Nowej Wsi i część Jasionki (tereny lotniska) z gminy Trzebownisko. Ostatecznie na poszerzenie Rzeszowa w lipcu nie zgodził się rząd PiS.

W kwietniu Samsung stworzył w Rzeszowie inkubator dla start-upów. Inkubator powstał na parterze domu akademickiego „Ikar” należący do Politechniki Rzeszowskiej. Tu mają rozwijać swoje skrzydła biznesowe, tutaj mają wdrażać najbardziej innowacyjne pomysły młodzi przedsiębiorcy. W inkubatorze znajdują się monitory, tablety, oraz smartfony z serii S, startupowcy mogą korzystać z 75-calowej elektronicznej tablicy interaktywnej, 55-calowego zakrzywionego telewizora UHD, odkurzacza Powerbot lub inteligentnej lodówki Family Hub.

– To szansa dla młodych firm z Polski wschodniej, by już wkrótce dorównywali sukcesowi światowych marek – mówił podczas otwarcia Mateusz Morawiecki, obecny premier RP.

W kwietniu rzeszowskie siatkarki Develpresu zdobyły historyczny brązowy medal w rozgrywkach Orlen Ligi. Swój sukces świętowały m.in. w ratuszu, gdzie zostały przyjęte przez prezydenta Tadeusza Ferenca.  – Jak wracałem z Warszawy i dowiedziałem się z radia, że jest brązowy medal, kazałem się zatrzymać w restauracji i z tej okazji wypiliśmy kilka szampanów z moim zastępcą Markiem Ustrobińskim  – mówił  Tadeusz Ferenc.

W kwietniu pracę stracił Andrzej Kowal, trener Asseco Resovii, po kompromitacji drużyny w sezonie PlusLigi 2016/2017. Rzeszowscy siatkarze zajęli dopiero czwarte miejsce, Kowala w maju zastąpił włoski szkoleniowiec, 55-letni Roberto Serniotti. Nikt wówczas nie przypuszczał, że Serniotti długo nie zagrzeje na ławce trenerskiej Resovii.

W kwietniu przy rzeszowskim Zakładzie Karnym rozpoczęła się budowa fabryki mebli tapicerowanych. Fabrykę wybudują sami więźniowie,  a potem będą w niej pracować. Docelowo ok. 600 skazanych. Hala będzie miała powierzchnię ponad 8 tys. m kw. Ma powstać do listopada 2018 r. Inwestycja pochłonie prawie 20 mln zł. Działalność produkcyjną będzie prowadzić firma WoodCraft. Hala powstaje w ramach rządowego programu „Praca dla więźniów”, zakładający, że przy polskich więzieniach do 2023 roku powstanie 40 hal produkcyjnych, w których więźniowie będą pracować.

5. MAJ

Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

W maju Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, podczas spotkania z mieszkańcami osiedla Budziwój, ujawnił, że miasto wstrzymuje plan budowy obwodnicy południowej, bo rząd PiS nie przyznał ratuszowi 277-milionowego dofinansowania inwestycji. Obwodnica południowa stała się gorącym tematem, wykorzystywanym głównie przez polityków PiS, którzy uważają, że miasto fatalnie się przygotowało do inwestycji. Ratusz uważa, że blokada pieniędzy to działanie wyłącznie polityczne, by utrudnić Ferencowi starania o zwycięstwo w wyborach samorządowych w 2018 r.

Na pocieszenie Tadeuszowi Ferencowi 19 maja Politechnika Rzeszowska przyznała mu tytuł doktora honoris causa. „Rzeszów stanowi przykład miasta, które w ostatnim dwudziestoleciu odniosło niewątpliwy sukces cywilizacyjny, przekształcając się z miasta prowincjonalnego w prężny ośrodek wzrostu” – uzasadniła PRz.

Ale tytuł dla Ferenca nie wszystkim się spodobał. Kwestionował go z mównicy sejmowej Andrzej Szlachta, poseł PiS, były prezydent Rzeszowa. – Te wyjątkowe odznaczenia są zarezerwowane dla ludzi najwybitniejszych, dla ludzi nauki i kultury. Czy taki woluntaryzm, taka dowolność rozdawania tego wyjątkowego odznaczenia nie powinna być kontrolowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego? – pytał z mównicy sejmowej rzeszowski poseł PiS.

– Jakim prawem poseł Szlachta ingeruje w autonomiczność uczelni? – nie mógł się nadziwić w rozmowie z Rzeszów News prof. Tadeusz Markowski, rektor PRz.

W maju Sąd Apelacyjny w Rzeszowie skazał na trzy lata bezwzględnego więzienia znanego rzeszowskiego biznesmena Ryszarda Podkulskiego za wyprowadzenie ponad 14 mln zł z Rzeszowskich Zakładów Graficznych. Przedsiębiorca do tej pory nie trafił za kratki, jego obrońcy składają wnioski odroczenie wykonania mu kary, złożyli też skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Ryszard Podkulski nie przyznaje się do winy, twierdzi, że został skazany na podstawie fatalnie sporządzonych opinii przez biegłych.

Uniwersytet Rzeszowski opublikował wyniki badań na temat poszerzenia granic Rzeszowa. Okazało się, że ponad 90 proc. mieszkańców z przyłączonych terenów jest z tego zadowolonych. – Nasze wysiłki prowadzą do tego, aby Rzeszów był coraz mocniejszym ośrodkiem centralnym – twierdzi Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa. Wyniki badań nie przekonują jednak mieszkańców innych terenów, które miasto chce włączyć do swoich granic. Kolejne próby poszerzania Rzeszowa kończą się fiaskiem.

W maju na ulice Rzeszowa wyszło ponad 300 ratowników medycznych, którzy domagali się podwyżek – 800 złotych brutto od lipca, kolejnych 400 zł we wrześniu, a za rok następnych 400, likwidacji prywatnego ratownictwa i przyspieszenia prac nad tzw. dużą nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM).

– Od lat byliśmy dyskryminowani. Czekaliśmy cierpliwie  do tej pory. Ratownicy mają bardzo intratne oferty z zagranicy. Firmy zagraniczne bardzo intensywnie poszukują ratowników proponując bardzo atrakcyjne warunki  pracy oraz wysokie pensje – mówili ratownicy. Podobny protest zorganizowali w czerwcu.

W maju mieliśmy do czynienia z dramatycznym finałem policyjnego pościgu za 17-latkiem, który najpierw na al. Piłsudskiego zaatakował młodą kobietę i chciał jej wyrwać torebkę. Gdy funkcjonariusze ruszyli za nastolatkiem w pościg, ten w pewnym momencie wskoczył do Wisłoka i zniknął pod wodą. Ciało 17-latka znaleziono po kilku tygodniach w Łukawcu koło Rzeszowa. Zwłoki odkrył wędkarz. Chłopak był wcześniej poszukiwany przez policjantów. W połowie kwietnia uciekł z poprawczaka w Łańcucie.

Dramatycznie zakończył się także powrót z 24. Rzeszowskich Juwenaliów dla 22-letniej kobiety, która 14 maja br. ok. godz. 4:00 rano w centrum Rzeszowa – w rejonie skrzyżowania al. Piłsudskiego z ul. Asnyka – została zgwałcona. Podejrzanym jest 19-letni 19-letni Kamilowi K. z Łańcuta. Został zatrzymany dwa tygodnie po zdarzeniu. Niedawno prokuratura przeciwko niemu skierowała akt oskarżenia do sądu

Maj przyniósł zaskakujące wiadomości w polityce. Zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej rozwiązał podkarpackie struktury PO, stanowisko lidera stracił Krzysztof Kłak. Centrala PO wprowadziła komisarza, którym został poseł Zdzisław Gawlik. W grudniu wybrano go już na szefa partii. Gawlik ma odbudować regionalne struktury i przyciągnąć do partii nowe osoby, a także tych, którzy z niej odeszli.

6. CZERWIEC

Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News. Tje Kooks podczas koncertu ESK 2017

Rzeszowscy archeolodzy podczas badań prowadzonych w 2016 roku odkryli w okolicach Chotyńca wielkie grodzisko kultury scytyjskiej. To najdalej wysunięta na zachód osada. Przełomowego odkrycia dokonał prof. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, wraz ze swoim zespołem w skład którego wchodzili: dr Katarzyna Trybała-Zawiślak oraz doktoranci Joanna Adamik, Marcin Burghard, Wojciech Rajpold, Ewelina Tokarczyk oraz Tomasz Tokarczyk. 

Pod koniec czerwca Tadeusz Ferenc podpisał bardzo kontrowersyjny dokument dotyczący przyjmowania uchodźców w Polsce. Chodzi o deklarację o współdziałaniu miast Unii Metropolii Polskich w dziedzinie migracji.

Podpisanie tego dokumentu wywołało niemałe zamieszanie. Nacjonaliści wystawili „akt zgonu politycznego” sygnatariuszom deklaracji, w tym i Tadeuszowi Ferencowi, potem na Rynku starli się ze zwolennikami przyjmowania uchodźców. Pojawił się pomysł, by zorganizować referendum na temat przyjęcia w Rzeszowie uchodźców. Pomysł, jak szybko się pojawił, tak szybko ucichł.

W czerwcu nie zabrakło też ważnych wydarzeń w kulturze. Eleonora Vecchio z Włoch zdobyła Grand Prix 13. edycji Rzeszów Carpathia Festiwal 2017. W nagrodę otrzymała 15 tys. zł, okolicznościową statuetkę  zaproszenie do gościnnego udziału kolejnej edycji festiwalu.

Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym 2017 roku była jednak kolejna edycja Europejskiego Stadionu Kultury. Na Koncercie Głównym na Stadionie Miejskim bawiło się ponad 40 tys. osób. Gwiazdą koncertu był brytyjski zespół The Kooks. Na scenie wystąpiły też kolektywy muzyczne: Bednarek i DrymbaDaDzyga (Ukraina); LemON i Rustavi Ensemble (Gruzja); Enej i Dzambo Agusevi Orchestra (Macedonia); Brodka i Unkle (Wielka Brytania).

W czerwcu nie mogło też zabraknąć koncertu Jednego Serca Jednego Ducha, największego w Europie chrześcijańskiego koncertu uwielbieniowego, który co roku odbywa się w dniu Bożego Ciała w Parku Sybiraków w Rzeszowie. W koncercie w 2017 r. uczestniczyło ponad 60 tys. osób. Do Rzeszowa przyjechali m.in. rodzice prezydenta RP Andrzeja Dudy.

7. LIPIEC

Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News. Na zdjęciu Łukasz Harpula, szef Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. Konferencja na temat śmierci półrocznego Maksa

21 lipca oficjalnie oddano do użytku zmodernizowany deptak przy ul. 3 Maja. O tej inwestycji można by było napisać książkę i to dość sporych rozmiarów. Na początku był problem z wyłonieniem wykonawcy. Deptaka nie udało się otworzyć na Święto Paniagi. Były i w dalszym są poważne zastrzeżenia do jakości prac.

Kostkę brukową zastąpiono płytami granitowymi, posadzono drzewa, powstało „Okno czasu”, w którym można oglądać historyczne podbudowy dawnej ul. Pańskiej. Nowy deptak wyglądał jednak na wiecznie brudny, po remoncie trzeba było wymienić prawie 200 płyt. Modernizacja deptaka kosztowała ponad 7 mln zł. Tadeusz Ferenc wprowadził całkowity zakaz ruchu samochodowego na ul. 3 Maja.   

Pierwszy miesiąc wakacji w Rzeszowie wstrząsnął całą Polską za sprawą śmierci półrocznego Maksymiliana i znęcania się nad 2-letnią Leną. Do dramatu doszło na jednym z rzeszowskich osiedli.  Malec trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy, przewieziono tam również Lenę.

Początkowo prokuratura zarzut zabójstwa chłopca i znęcania się nad dziewczynką postawiła matce dzieci – 23-letniej Kariny B. Z zarzutów się wycofała i postawiła je 40-letniemu Grzegorzowi B., znajomemu rodziców dzieci. Prokuratura ujawniła, że mężczyzna od czasu do czasu opiekował się dziećmi i od ok. 1,5 roku znęcał się nad Leną, gdy w domu nie było rodziców.

Lipiec przyniósł również inne dramatyczne wydarzenie. W centrum Rzeszowa w sobotni poranek w powietrze wysadził się 35-letni Andrzej W. Mężczyznę znaleziono na pasie zieleni na al. Cieplińskiego w pobliżu Galerii Rzeszów. 35-latek zmarł na następny dzień w szpitalu. Przed zdarzeniem zostawił list pożegnalny. Jak ustaliła prokuratura, mężczyzna cierpiał na schizofrenię, już wcześniej próbował popełnić samobójstwo.

W lipcu Rzeszowie pięciodniowy XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie, w którym wzięło 37 zespołów z 14 krajów, m.in. Rosji, Kanady, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwajcarii, Brazylii. Do stolicy Podkarpacia przyjechało ponad 1000 Polonusów. Zwieńczeniem festiwalu był Koncert Galowy w rzeszowskiej hali Podpromie.

W lipcu na nowo odżyła dyskusja na temat przyszłości pomnika Czynu Rewolucyjnego. Usunięcia monumentu domaga się Instytut Pamięci Narodowej w związku z wejściem w życie tzw. ustawy dekomunizacyjnej, która zabrania propagowania ustroju totalitarnego nazwami ulicami, czy obiektami.

Pomnika broni m.in. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.  O przyszłości pomnika ostatecznie zdecyduje wojewoda podkarpacki Ewa Leniart (PiS). Najpóźniej zrobi to w październiku 2018 roku. W lipcu zmarł twórca pomnika prof. Marian Konieczny. Miał 87 lat.

8. SIERPIEŃ

Zdjęcie: Szymon Gruchalski

W drugi miesiąc wakacji przeżywaliśmy emocje sportowe za sprawą 26. Rajdu Rzeszowskiego oraz 74. Tour de Pologne. Rajd po raz piąty wygrał Francuski kierowca Bryan Bouffier (Ford Fiesta R5), a piąty etap TdP Holender Danny van Poppel (Team Sky).

9. WRZESIEŃ

Zdjęcie: Materiały inwestora. Tak ma wyglądać Hotel Holiday Inn Express w Jasionce

1 września rozpoczęła się modernizacja Dworca Lokalnego, tzw. podmiejskiego, pod wiaduktem Śląskim. Inwestycja będzie kosztowała 20 mln zł. Tzw. dworzec podmiejski będzie miał nowy dwukondygnacyjny budynek do 200 m kw. a w nim poczekalnię, nowoczesną przechowalnię bagażów, punkt informacyjny, punkt sprzedaży biletów, dyżurka do obsługi ruchu, na poziomie -1 będą nowe toalety. Na dworcu zostaną również zamontowane elektroniczne tablice o odjazdach i przyjazdach autobusów, powstanie parking rowerowy, a także parking, gdzie będzie można zaparkować samochód na kilkanaście minut. Nowy dworzec ma być wybudowany do końca 2018 roku.

Od 1 września kierowcy mogą korzystać z 12-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 Sokołów Małopolski – Stobierna. Inwestycja kosztowała prawie 290 mln zł.  Droga omija Sokołów Młp. od strony wschodniej i bezpośrednio łączy się z już oddanym do ruchu odcinkiem S19 Stobierna – Rzeszów.

Do końca września działało popularne targowisko przy ul. Dołowej. Decyzją Tadeusza Ferenca kupcy musieli się przenieść na nowy plac, który powstał przy ul. gen. Dworaka za 8,5 mln zł. Ta decyzja nie podobała się handlarzom, zwłaszcza tym, którzy na rzeszowski plac przyjeżdżali tylko w niedzielę. Twierdzili, że  na nowym targowisku jest za ciasno, a przede wszystkim brakuje miejsc parkingowych. 

Władze portu lotniczego w Jasionce ogłosiły budowę w sąsiedztwie lotniska trzygwiazdkowego hotelu Holiday Inn Express. Sam obiekt będzie miał 18 m wysokości, 120 pokoi, z czego 40 procent to pokoje jednoosobowe, a 60 proc. to „dwójki”. Za budowę czterokondygnacyjnego (3 piętra) hotelu odpowiedzialna jest spółka Chopin Airport Development. Inwestycja ma kosztować ok. 30 mln zł. Hotel pierwszych gości hotelowych ma przyjąć w drugim kwartale 2019 r. Sama budowa ma się rozpocząć na wiosnę 2018 r.

Firma Greenway Infrastructure Poland uruchomiła w Rzeszowie stację ładowania pojazdów elektrycznych. Korzystanie z niej jest bezpłatne. Na razie. Stacja ładowania pojazdów elektrycznych znajduje się przy centrum handlowym Millenium Hall przy al. Kopisto. Ładowanie pojazdu zajmuje co najmniej 20-30 minut. To jedna z trzech pierwszych stacji w Polsce, które Greenway Infrastructure Poland uruchomiła w naszym kraju.

We wrześniu kibice mieli okazję spotkać się z siatkarzami Asseco Resovii podczas oficjalnej prezentacji drużyny na nowy sezon 2017/2018. Gościem oficjalnej prezentacji był młody aktor Maciej Musiał, znany m.in. z serialu „Rodzinka.pl”.

We wrześniu Sąd Rejonowy w Rzeszowie skazał 29-letniego Mateusza W. na sześć lat więzienia, który w 2016 roku w Rzeszowie zgwałcił 20-letnią kobietę i próbował zgwałcił jeszcze jedną 20-latkę. W obu przypadkach 29-latek zastosował tą samą metodę. Do kobiet podjeżdżał na rowerze pod pretekstem pomocy w odnalezieniu zgubionego telefonu komórkowego. Jedną z kobiet mężczyzna próbował zgwałcić w lipcu 2016 r. w okolicach Warszawskiej. Kobiecie udało się uciec. Druga kobieta nie miała tyle szczęścia. Została zgwałcona w październiku 2016 r. przy ul. Lubelskiej.

Po raz pierwszy mieszkańcy osiedla 1000-lecia zorganizowali manifestację przed zakładami drobiarskimi Res-Drob, które od wielu lat zatruwają życie ludziom. Z zakładów wydobywa się potworny odór. Mieszkańcy przyszli z transparentami: „Dla was forsa. Dla nas odór”, „Smród w wielkim mieście”, „Coś tam śmierdzi układami” czy „Tadek, jajka ci śmierdzą. Ogarnij to!”. Mieszkańcy są zdesperowani, chcą przeciwko firmie złożyć do sądu pozew zbiorowy. Ratusz nie jest w stanie pomóc.

We wrześniu zrobiło się głośno w całym kraju także o grze planszowej „Bitwa o Polskę”, której autorami są studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Grę promowano rasistowską grafiką. Twórcy gry chcieli zdobyć pieniądze na jej wydanie za pośrednictwem dwóch platform crowdfundingowych – Polak Potrafi i Wspieram.TO. Po naszych publikacjach zbiórki zostały zablokowane. Więcej TUTAJ i TUTAJ

10. PAŹDZIERNIK

Zdjęcie: Rzeszów News

W pierwszych dniach października Rzeszów znów wrócił na czołówki polskich serwisów informacyjnych po tym, gdy ujawniliśmy antyukraińskich incydent. 30 września nieznany sprawca wymalował antyukraińskie napisy na budynku Konsulatu Honorowego Ukrainy przy ul. Mochnackiego w Rzeszowie. Sprawca został zatrzymany 6 października. Okazał się nim 35-letni Mateusz C. z Rzeszowa. W ostatnich dniach grudnia prokuratura oskarżyła go o nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Akt oskarżenia jest już w sądzie.

14 października w Rzeszowie protestowało około 100 rezydentów, czyli młodych lekarzy. To był protest poparcia dla głodujących wtedy rezydentów w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie, którzy domagali się zwiększenia nakładów na służbę zdrowia do 6,8 proc. PKB w przeciągu trzech lat, likwidacji kolejek, rozwiązania braku personelu medycznego, likwidacji biurokracji w ochronie zdrowia i większych zarobków.

19 października ratusz podpisał umowę z firmami Solaris i Autosan na dostarczenie
50 nowych autobusów, w tym 10 elektrycznych. Pierwsze autobusy mają wyjechać na rzeszowskie ulice już pod koniec stycznia 2018 r. Autosan dostarczy dziesięć 12-metrowych pojazdów Sancity, podobnych do tych, które od kilku lat już jeżdżą po stolicy Podkarpacia. Solaris z kolei dostarczy 30 osiemnastometrowych przegubowców Urbino oraz 10 elektrycznych pojazdów Urbino 12. Na autobusy Autosanu miasto wyda ponad 10 mln zł, na przegubowce prawie 55 mln zł, a na elektryczne przeszło 30 mln zł.

W październiku zakończono budowę 6-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 węzeł Świlcza – węzeł Rzeszów Południe (Kielanówka). Budowało go konsorcjum firm Euravia i Warbud. Inwestycja kosztowała ponad 342 mln zł. Prace trwały ponad dwa lata. Wybudowano po dwa 3,5-metrowe pasy ruchu w obu kierunkach wraz z pasami serwisowymi. To już czwarty podkarpacki odcinek „ekspresówki”. Wcześniej do użytku oddano prawie 7-kilometrowy odcinek Rzeszów – Stobierna, niespełna 4,5-kilometrowy odcinek Rzeszów Zachód – Świlcza, a we wrześniu 12-kilometrowy odcinek Sokołów Małopolski – Stobierna.

W październiku rzeszowscy policjanci zatrzymali znanego w mieście psychiatrę Marka G., lekarza szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Rzeszowie. Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie postawiła mu prawie 100 zarzutów korupcyjnych.  Chodzi o wystawianie „lewych” zaświadczeń medycznych. Marek G. został tymczasowo aresztowany. Wraz z nim zatrzymana została rejestratorka w prywatnej przychodni na ul. Kolejowej, gdzie Marek G. także przyjmował pacjentów. Ona również dostała zarzuty korupcyjne.

W październiku oddano do użytku pierwszą w Rzeszowie ścieżkę dla biegaczy, którą wybudowano na bulwarach. Ścieżka tartanowa ma ponad 500 metrów.  Zaczyna się od mostku na potoku Rudka a kończy przy zaporze przy al. Powstańców Warszawy.

11. LISTOPAD

Fot. Bartosz Frydrych / Rzeszów News. Ireneusz Nawrocki, nowy właściciel Speedway Stal Rzeszów, wraz Gregiem Hancockiem w ratuszu

„Bzik. Ostatnia minuta” w reżyserii Eweliny Marciniak okazał się najlepszym spektaklem trwającego od 17 do 26 listopada 4. Festiwalu Nowego Teatru – 56. Rzeszowskie Spotkania Teatralne. Zwycięski spektakl otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. 

Nadzieje, że rzeszowski żużel w końcu się podniesie z kolan w serca kibiców wlał Ireneusz Nawrocki, biznesmen z Bielska Białej, który przejął spółkę Speedway Stal Rzeszów i został jej prezesem. Nawrocki chce drużynę Stali wprowadzić do Ekstraligi Żużlowej. Tak szybko to jednak nie nastąpi. Stal nowy sezon zacznie w drugiej lidze. W barwach rzeszowskiej drużyny zdecydował się jeździć czterokrotny indywidualny mistrz świata 47-letni Greg Hancock.

24 listopada w Rzeszowie odbył się kolejny protest w obronie polskiego sądownictwa. Około 120 osób przed Sądem Okręgowym protestowało przeciwko ustawom prezydenta RP Andrzeja Dudy, które dotyczą Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Mimo ogólnopolskich protestów, Duda obie podpisał.

26 listopada na rzeszowskim Rynku przysięgę wojskową złożyło 500 podkarpackich żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W przysiędze wziął udział Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. – Będziecie kształtowali honor, godność i siłę polskiej armii. Macie służyć Polsce niepodległej. Polsce, która realizuje najważniejsze ideały naszej historii i ideały ludzkości. To wy tworzycie nowa armię polską, taką, która zawsze będzie zwycięska – mówił Macierewicz do „terytorialsów”.

28 listopada w Rzeszowie w wieku 51 lat zmarł Krzysztof „Bufet” Bara, lider zespołu rockowego Wańka Wstańka. Muzyk od lat chorował na cukrzycę.  Do szpitala trafił z zakrzepicą. Stan Krzysztofa Bary gwałtownie się pogorszył i mimo reanimacji wokalista zmarł.

12. GRUDZIEŃ

Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News. Miejski łącznik z S19

Zarząd Asseco Resovii zwolnił z pracy trenera Roberto Serniottiego. Stało się to kompromitującej porażce Resovii w 12. kolejce PlusLigi z ONICO Warszawą (0-3). Była to wówczas już piąta przegrana rzeszowskiej drużyny w tym sezonie, a czwarta przed własną publicznością. Włoski szkoleniowiec miał z Asseco Resovią podpisany 2-letni kontrakt. Do klubu na ławkę trenerską wrócił Andrzej Kowal.

4 grudnia Podkarpacki Urząd Marszałkowski odebrał trzy nowe składy pociągów Elf 2, które wyprodukowała bydgoska firma Pesa. Każdy z nich ma ponad 150 miejsc siedzących. „Elfy” zaczęły jeździć od 10 grudnia br., gdy wszedł w życie nowy rozkład jazdy na kolei. Jeżdżą na trasie pomiędzy Tarnowem a Rzeszowem. W klimatyzowanych szynobusach są przewijaki dla małych dzieci, defibrylator, biletomaty (na kartę i gotówkę), specjalne uchwyty do mocowania rowerów, gniazdka elektryczne.

Od 7 grudnia kierowcy mogą już korzystać z prawie 4-kilometrowej drogi od ulicy Podkarpackiej do drogi ekspresowej S19 węzeł Rzeszów Południe (Kielanówka). Jest ona połączona z 6-kilometrową trasą S19 węzeł Świlcza – węzeł Kielanówka. Budowa łącznika (po dwa pasy ruchu w obu kierunkach) kosztowała 105 mln zł, z czego 65 mln zł ratusz pozyskał z unijnego programu „Polska Wschodnia”.

Kierowcy, jadący od strony Krosna, czy Jasła w kierunku Krakowa, Lublina, Warszawy, czy Przemyśla, nie muszą już wjeżdżać do centrum Rzeszowa. Łącznik jest częścią południowej autostradowej obwodnicy, którą miasto ma budować w kierunku al. Sikorskiego i ulicy Krakowskiej. 

8 grudnia Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły, że w 2018 roku z Rzeszowa ponownie zostaną uruchomione bezpośrednie połączenia z USA. Od 29 kwietnia raz w tygodniu (w niedzielę) będzie można latać do Newark (nowojorskie lotnisko). Wcześniej, bo 11 marca, LOT uruchomi bezpośrednie połączenie między Rzeszowem a Tel Awiwem. Rejsy do Izraela będą realizowane w każdy poniedziałek.

Pod koniec roku okazało się, że Uniwersytet Rzeszowski nie przejmie jednak Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 przy ul. Szopena, który miał być przekształcony w szpital uniwersytecki. Na przejęcie szpitala nie zgodził się Senat UR, bo uczelnia musiałaby spłacać ponad 70-milionowy kredyt przeznaczony na spłatę długów placówki. Nową koncepcją jest budowa szpitala uniwersyteckiego od podstaw. Kiedy? Nikt tego na razie nie wie.

Koniec roku to też dobre wiadomości dla ratusza. Miasto otrzyma ponad 200 mln zł z Unii Europejskiej na rozwój transportu publicznego. Za te pieniądze zostaną zakupione m.in. nowe autobusy.

MARCIN KOBIAŁKA, JOANNA GOŚCIŃSKA