Zdjęcie: Kamil Pudełko / Rzeszów News
Reklama

Wybraliśmy dla Was najważniejsze wydarzenia i parę ciekawostek 2018 roku. Przypomnijcie sobie je z nami! 

Styczeń

Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

Z podwójnego szczęścia na początku 2018 roku byli dumni państwo Agata i Piotr Cieślak. W ich rodzinie na świat przyszli pierwsi rzeszowianie – Ala i Franek. 

Nowy rok to także nowi honorowi obywatele miasta Rzeszowa. Ten zaszczytny tytuł podczas 664. urodzin miasta dostała pierwsza kobieta – Marta Półtorak, prezes Marmy Polskie Folie, a także prof. Jerzy Posłuszny, rektor i założyciel Rzeszowskiej Szkoły Wyższej WSPiA.

Początek mijającego roku był także okazją, aby pierwszy raz w Polsce zobaczyć na żywo operację robotem da Vinci. Zabieg usunięcia prostaty z powodu raka odbywał się w klinice w Leverkusen. Transmisję w stolicy Podkarpacia można było zobaczyć na Uniwersytecie Rzeszowskim. 

Styczeń był też ciekawy dla rzeszowskiej policji. Otrzymała od miasta motocykl Harley-Davidson Road King, warty 68 tys. zł. Maszyna legendarnej marki trafiła do wydziału ruchu drogowego.

Początek 2018 roku obfitował także w ratuszu w zmiany personalne. Po odejściu na emeryturę Ireny Gałuszki nowym dyrektorem Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa stał się Ryszard Winiarski, były wiceprezydent miasta.

Z funkcji dyrektora Wydziału Sportu i Turystyki w rzeszowskim magistracie zrezygnowała Aneta Radaczyńska. Zastąpiła ją Katarzyna Pawlak, która wcześniej pracowała w biurze prasowym urzędu. 

W 2018 roku nie mogło zabraknąć także gorącego tematu obwodnicy południowej. W połowie stycznia na nowo wywołała go wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart (PiS) proponując swój wariant drogi. Trasa miała biec przez Rzeszów, Boguchwałę i Tyczyn. Tydzień później Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, wraz w wojewodą spotkali się z mieszkańcami, by wyjaśnić przebieg drogi. Emocjonujące spotkanie przypominamy TUTAJ. 

Na linii PiS – Tadeusz Ferenc były w minionym roku jednak też dobre momenty. Przykład? Podpisane w końcu porozumienie między marszałkiem podkarpackim, a prezydentem Rzeszowa ws. wspólnego finansowania budowy Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego.  

W styczniu Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krośnie odrzuciło protest ekologów na odmulenie rzeszowskiego zalewu. To był jeden z pierwszych kroków, które miały Rzeszów przybliżyć do przeprowadzenia w końcu tej inwestycji. 

Na pierwszym posiedzeniu w 2018 roku Rada Miasta zadecydowała także, że z przestrzeni Rzeszowa zniknie klub muzyczny Life House. W jego miejscu ma powstać parking dla pobliskiego hotelu i prawoskręt dla jadących z al. Rejtana w kierunku ul. Lwowskiej.

W styczniu ponownie na ulice wyszły kobiety. 10 stycznia podczas głosowania przepadł w Sejmie projekt obywatelskiej ustawy „Ratujmy Kobiety”, zakładający liberalizację prawa aborcyjnego. „Zielone światło” do dalszego procedowania PiS dał z kolei projektowi „Zatrzymaj aborcję”, który zaostrza prawo aborcyjne.

A co początkiem roku działo się w prokuraturze? Do Sądu Rejonowego w Rzeszowie trafił akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi N., jednej z ponad 20 osób uwikłanych w aferę podkarpacką, którą wybuchła w lipcu 2014 r. N. oskarżono o siedem przestępstw, w tym cztery korupcyjne. 

Luty

Zdjęcia: Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego

Temat południowej obwodnicy w lutym nie osłabł. Przeszło 100 mieszkańcom os. Budziwój nie spodobała się koncepcja drogi zaproponowana miesiąc wcześniej przez wojewodę Ewę Leniart. Ponadto, w lutym ratusz wstrzymał prace nad swoją wersją obwodnicy południowej.

W lutym zaczęły się pierwsze poważne problemy z przebudową hali na Podpromiu. Do ogłoszonego przetargu żadna firma się nie zgłosiła. Miasto przed ogłoszeniem kolejnego postępowania najpierw zaproponowało dialog techniczny.Ten wykazał, że firmy nie chcą wykonać remontu przy czynnej hali. Do drugiego przetargu zgłosiła się jedna firma, ale cenę, którą zaoferowała była horrendalna.

Tadeusz Ferenc w lutym wpadł na pomysł budowy w Rzeszowie nowoczesnej szkoły muzycznej. Rodzice tego pomysłu nie poparli. Wolą, aby pieniądze wydano na zakup nowych instrumentów, które są bardzo drogie. Ich stanowisko poparli radni PiS. 

W lutym nie zabrakło także emocji związanych z poszerzeniem granic Rzeszowa. Dwa głosy zdecydowały, że mieszkańcy gminy Krasne opowiedzieli się przeciwko przyłączaniu ich do granic administracyjnych Rzeszowa.

Arkadiusz Bednarz z Politechniki Rzeszowskiej otrzymał prestiżowe stypendium Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta w Stanach Zjednoczonych. Zrealizuje je w Uniwersytecie Jerzego Waszyngtona.

Trzy nowe ambulanse i urządzenia do automatycznych kompresji trafiły także w lutym do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie, a dla Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie kupiono za prawie 3,5 mln zł gammakamerę.

W lutym w Rzeszowie otworzono także czwarty w Polsce i pierwszy na Podkarpaciu punkt odbioru zamówień Ikei. 

W lutym Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego, która prowadziła prace w należącej do Bernardynów bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Rzeszowie odkryła pozostałości jam grobowych. To prawdopodobnie dawny cmentarz, funkcjonujący w tym miejscu przed budową obecnego kościoła, czyli przed początkiem XVII wieku. 

Do Rzeszowa w zimie przyjechała liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Zadeklarowała, że N. poprze w wyborach samorządowych Tadeusza Ferenca. W mieście gościliśmy także Joachima Brudzińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji, który otworzył w Rzeszowie Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

W lutym, do Rzeszowa dotarła także „dobra zmiana” w polskim sądownictwie. Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, stwierdził, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odwołał kierownictwo Sądu Rejonowego w Rzeszowie e-mailem. Później okazało się, że odwołano również prezesów sądów w Dębicy i Ropczycach.

W lutym w Prokuraturze Okręgowej w Rzeszowie przesłuchiwany był prezydent Tadeusz Ferenc do śledztwa dotyczącego nieprawidłowości przy budowie galerii Millenium Hall. 

W Walentynki drugi raz w Rzeszowie odbyła się także akcja One Billion Rising („Nazywam się Miliard”). Akcja to ogólnoświatowy protest w formie tańca, który zwraca uwagę na przemoc wobec dziewczyn i kobiet, przede wszystkim na najbardziej drastyczny, wciąż lekceważony jej przejaw – przemoc seksualną.

Na wniosek radnych Platformy Obywatelskiej radni przegłosowali uchwałę intencyjną, aby pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej przenieść na cmentarz żołnierski cmentarz przy ul. Lwowskiej. Jeśli chodzi o pomnik Walk Rewolucyjnych, w jego obronie w lutym krakowskie Stowarzyszenie Historyków Sztuki.

W lutym w 18 minut i dwie sekundy rzeszowski trialowiec Krystian Herba rozprawił się z 37-piętrowym wieżowcem Rondo 1 w Warszawie.  Z kolei 20-letni Oskar Litwin z Rzeszowa dostał się do finałowej jedenastki Mister UK i Ireland 2018.

Marzec

Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

W marcu ratusz cieszył się, ponieważ udało się przekroczyć liczbę 190 tys. zameldowanych mieszkańców. Tadeusz Ferenc uznał, że da swoim pracownikom podwyżki.

Ratusz zatrudnił wczesną wiosną także nowego pracownika Harissa. Jastrzębia Harissa. Ptak zajmuje się „brudną robotą” na Stadionie Miejskim. Ponoć spisał się nieźle, bo gołębie odchody zniknęły. 

Pierwsze „jaskółki”, które ponoć wiosny nie czynią, w marcu pojawiły się w głowach miejskich urzędników, gdy mowa była o miejskiej wypożyczalni rowerów. Po 8 latach straszaków RoweResu ratusz poszedł po rozum do głowy postanowił się wziąć za temat bardzo poważnie. 

W marcu rozpoczęła się także nowa era dla miejskiej komunikacji. To właśnie wtedy do Rzeszowa przyjechał pierwszy z 50 zamówionych przez miasto nowych autobusów – 12-metrowy Autosan Sancity. Obecnie po Rzeszowie takich pojazdów jeździ 10. Ratusz za wszystkie zapłacił łącznie ok. 10 mln zł. 

Przez rozpoczęciem wiosny astronomicznej zapadł także pierwszy wyrok ws. odzyskania działek przez miasto od Res-Vity. Tadeusz Ferenc od razu przy ul. Wyspiańskiego zaczął widzieć m.in. nowoczesną szkołę muzyczną. Pomysł ten nie przypadł jednak do gustu rodzicom uzdolnionych dzieci. 

372 zł za utylizowanie 1 tony odpadów „zażyczyło” sobie PGE GiEK, inwestor spalarni śmieci Rzeszowie. Ratusz na takie stawki się nie zgadza, twierdząc, że to pociągnie za sobą podwyżki za wywóz śmieci. Do dziś, pomimo, że spalarnia już działa, nie wiadomo, jaka będzie ostateczna cena za wywóz odpadów do spalarni. 

W marcu rzeszowscy radni zgodzili się także na to, aby 8 mln zł od marszałka województwa na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego przy ul. Wyspiańskiego wpisać do budżetu miasta. Jak się okazało, pieniędzy na inwestycji zabrakło w Ministerstwie Sportu. 

Pod koniec marca zwolennicy włączenia Miłocina i Pogwizdowa do Rzeszowa zorganizowali pikietę przed urzędem wojewódzkim, prosząc wojewodę Ewę Leniart, by zgodziła się na przyłączenie ich sołectw do Rzeszowa. 

Marzec nie mógł obyć się także bez dyskusji o dwóch rzeszowskich pomnikach – Wdzięczności Armii Czerwonej i Walk Rewolucyjnych. W przypadku pierwszego, okazało się, że podjęta w lutym przez Radę Miasta uchwała o przeniesieniu pomnika na cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej przy ul. Lwowskiej jest bez sensu. Pomnik, który stoi na dawnym cmentarzu i terenie zabytkowy, nie podlega tzw. ustawie dekomunizacyjnej. Nie ma się więc co dziwić, że Tadeusz Ferenc uchwały nie chciał wykonać. 

W przypadku pomnika Walk Rewolucyjnych, Stacja „Rzeszów Dziki” złożyła do wojewódzkiego konserwatora wniosek o wpisania do rejestru zabytków monumentu. Rok 2018 się kończy, a decyzji w tej sprawie, jak nie było, tak nie ma wciąż. 

Początkiem marca odbyła się także I Rzeszowska Manifa, a pod koniec miesiąca kolejny #CzarnyPiątek.   

Ten miesiąc nie obył się także bez zmian kadrowych. Odwołano Mirosława Sosnę z funkcji dyrektora Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie. Z kolei rządowa afera z nagrodami dla ministrów odcisnęła piętno na naszym rzeszowskim senatorze, prof. Aleksandrze Bobce, który stracił stołek wiceministra nauki. 

Z Rzeszowem po 20 latach trenowania rozstał się także Andrzej Rzeszutek, skoczek do wody, który opuścił rzeszowski klub sportowy, aby przenieść się do łódzkiego. Powód? Brak odpowiedniej infrastruktury.

12 marca zainaugurowano na lotnisku w Jasionce  bezpośrednie połączenia Rzeszowa z Tel Avivem, które obsługują Polskie Linie Lotnicze LOT. Podczas pierwszego lotu 140 pasażerów przyleciało, 160 odleciało.

Kwiecień

Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Kwiecień 2018 upłynął pod znakiem błaznów i bohaterów. Tym pierwszym stał się Andrzej Duda, prezydent RP, który za swoje wystąpienie na Uniwersytecie Rzeszowskim, podczas Kongresu 590, otrzymał nominację do „Srebrnych Ust 2017”, organizowanego przez radiową „Trójkę”. Dlaczego? Bo wciąż się uczy. 

Bohaterem stał się z kolei człowiek skromny, artysta – 59-letni Wiesław Burek. Mężczyzna uratował niedoszłą samobójczynię, która z Mostu Zamkowego skoczyła do Wisłoka.

W kwietniu amerykańska firma Southco rozpoczęła w Jasionce koło Rzeszowa budowę zakładu produkcyjnego. W pierwszym okresie zainwestuje ok. 35 mln zł. Do 2025 stworzy nawet 500 nowych miejsc pracy. 

W kwietniu Ewa Leniart wydała opinię ws. poszerzenia granic Rzeszowa. „Tak” powiedziała dla Matysówki z gminy Tyczyn i Miłocina z gminy Głogów Małopolski. „Nie” dla całej gminy Krasne oraz części Racławówki z gminy Boguchwała, Pogwizdowa Nowego z gminy Głogów Młp., Zaczernia, Nowej Wsi, Jasionki, Tajęciny, części Trzebowniska z gminy Trzebownisko.

Leniart poinformowała także, że zamierza powołać Radę Naukową ds. poszerzenia granic Rzeszowa, z której później nabijał się Tadeusz Ferenc, uważając, że wójtowie i burmistrzowie podrzeszowskich gmin to nie naukowcy.

W kwietniu rozpoczęto także prace archeologiczne na ul. Kościuszki, która podobnie, jak ul. 3 Maja zyskała nową nawierzchnię. Co znaleźli poszukiwacze skarbów? O tym można przeczytać TUTAJ. 

Ratusz na wiosnę zdecydował się poświęcić nowe 12-metrowe Autosany Sancity. Do Rzeszowa w kwietniu przyjechał także pierwszy z 30 przegubowców marki Solaris.  Za 18-metrowe autobusy miasto zapłaciło łącznie 54,5 mln zł. Jeden kosztuje ok. 1,8 mln zł. 

Do Rzeszowa przyjechał lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, który zadeklarował poparcie PO w wyborach samorządowych dla Tadeusza Ferenca.

Jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości, to tu do najważniejszych spraw należała ta, która dotyczyła Ryszarda Podkulskiego, rzeszowskiego biznesmena. 4 kwietnia Sąd Najwyższy uznał, że proces w sprawie Rzeszowskich Zakładów Graficznych należy powtórzyć. 

Maj

Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Tegoroczna majówka zakończyła się koncertowym skandalem. Chodzi o koncert black metalowego zespołu Marduk ze Szwecji, który miał się odbyć w klubie Life House. Odwołano go, bo „nieznany” sprawca w nocy odciął rurę z wodą i wodomierz, odcinając jednocześnie dostęp klubowi do bieżącej wody. Później okazało się, że to MPWiK zdemontował rurę na zlecenie właścicieli hotelu Grein. 

Jak mowa o majówce, to nie można pominąć tradycyjnego już Święta Paniagi, które wyszło w minionym roku całkiem nieźle.Dopełnieniem imprezy był koncert trzech tenorów na rzeszowskim Rynku. 

Początkiem maja na rzeszowskie ulice powrócił także XVIII-wieczny dragon milicji ks. Lubomirskiego.

W Rzeszowie w maju odbył się także casting do „Top Model”, 25. Rzeszowskie Juwenalia i Kulturalia oraz pierwszy raz stworzono szokującą kampanię społeczną z karawanem – „Jedź ostrożnie – na swój pogrzeb jeszcze zdążysz”. W maju była też kremówka. Papieska kremówka.Tym razem miała 98 metrów. 

W maju jedna z wrocławskich firm złożyła Rzeszowowi ciekawą propozycję. Dotyczyła ona budowy w mieście obiektu, w którym będzie oceanarium, laguna i basen SPA oraz hotel i wiele innych usług komercyjnych. Ratusz był „za”, ale do pomysłu podchodził spokojnie. Rzeszów w połowie maja poszerzył także liczbę swoich miast partnerskich o chorwacki Split. 

W maju Tadeusz Ferenc oficjalnie ogłosił, że po raz piąty będzie się ubiegał o stanowisko prezydenta Rzeszowa. Zrobił to w swoim stylu – hasłowo, przy okazji konferencji na zupełnie inny temat. 

W maju także w Zespole Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie uruchomiono wypożyczalnię rowerów trójkołowych. Dobrą nowinę w maju w tym roku z Himalajów przywiozła rzeszowianka Sylwia Bajek. 26-latka zdobyła Lhotse, czwarty co do wysokości szczyt Ziemi.  

W maju wrócił także temat pomnika Walk Rewolucyjnych, trochę na wesoło i trochę strasznie. Pozytywnym akcentem był muzyczny piknik w obronie monumentu, który zorganizowali radni Rozwoju Rzeszowa. Zaskoczeniem była obecność na pikniku posła PiS Wojciecha Buczaka.

W maju na rzeszowskim Rynku doszło do ustawki kiboli Resovi i Stali Rzeszów. Wzięło w niej udział około 80 osób. Zarzuty dotychczas przedstawiono 24 osobom. W maju zarzuty usłyszał 48-letni Krzysztof P., znany rzeszowski chirurg,, który w grudniu 2017 roku po pijanemu potrącił 22-letniego Kamila Stadnika z Jarosławia.

W rzeszowskiej prokuraturze 10 zarzutów przedstawiono Zbigniewowi M., byłemu szefowi polskiej policji. Usłyszeli je także byli dyrektorzy delegatur CBA w Łodzi i Poznaniu – koledzy byłego komendanta. 

Czerwiec

Zdjęcie: Kamil Pudełko / Rzeszów News

Tadeusz Ferenca w czerwcu wpadł na, jak się później okazało, kontrowersyjny pomysł – darmowa komunikacja dla zagranicznych studentów. Po fali protestów, głównie środowisk skrajnie prawicowych, miasto z tego pomysłu się wycofało. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Ratusz podpisał umowę z firmą Karpat-Bud z Głogowa Małopolskiego, która zajmie się modernizacją pływalni przy ul. Matuszczaka. Inwestycja będzie kosztowała 24,6 mln zł. Pływalnia po przebudowie ma być gotowa na grudzień 2019 rok. 

1 czerwca otworzono oficjalnie po remoncie baseny Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Radość urzędników przerwał protest mieszkańców od 1000-lecie. 

Ciosem dla Tadeusza Ferenca była informacja z Ministerstwa Sprawiedliwości, że resort nie dołoży się do budowy nowego gmachu Sądu Okręgowego. Ferenc się nie poddał i  zapowiedział, że brakujące 10 mln zł dołoży z miejskiego budżetu. 

W czerwcu ogłoszono, że „Wody Polskie” podpisały umowę na dofinansowanie odmulenia rzeszowskiego Zalewu. Zakładano wówczas, że jeśli ekolodzy znów nie oprotestują inwestycji, to do 2023 roku możemy spodziewać się czystego zbiornika wodnego. 

W czerwcu nie obyło się także bez dramatów. W parku Olszynki zginął 14-letni rowerzysta. Po skoku na sztucznie uformowanym pagórku, stracił panowanie nad rowerem i upadł tak niefortunnie, że stracił życie. 

Na Bałkanach zginęła także Joanna Puzyna-Chojka, teatrolog, krytyk teatralny, znana rzeszowskiej publiczności jako dyrektor programowy Festiwalu Nowego. 

W kulturze czerwiec obfitował w powołanie nowego teatru muzycznego „Olimpia” i kolejną odsłonę Europejskiego Stadionu Kultury i koncert u Jednego Serca Jednego Ducha. W Rzeszowie odbył się także I Marsz Równości. Wzięło w nim udział ok. 1500 osób. Marsz zakłócali narodowcy. Polała się krew. 

W czerwcu działo się też w sporcie. Piłkarze Resovii zapewnili sobie awans do drugiej ligi piłkarskiej. W przedostatniej wiosennej kolejce pokonali na własnym stadionie KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 4-1.

Na terenach Żwirowni, os. Budziwój i bulwarów odbył się pierwszy rzeszowski triathlon.  W zawodach brało udział ponad 300 zawodników, wśród nich było 27 kobiet. Najlepszy czas wykręcił Kacper Adam z Wrocławia.

Lipiec 

Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News

Rząd PiS zgodził się na włączenie od 1 stycznia 2019 roku do Rzeszowa dwóch sołectw Miłocin i Matysówka. Powierzchnia stolicy Podkarpacia powiększyła się ze 120 do 126 km kw. i przybyło jej ok. 2400 mieszkańców. Wraz z nowym rokiem 2019 w Rzeszowie będzie zameldowanych prawie 194 tys. mieszkańców. 

29 lipca w wieku 76 lat zmarł Tomasz Stańko, wybitny jazzman, Honorowy Obywatel Miasta Rzeszowa i autor hejnału miasta „Na cztery strony świata”. Ku pamięci Stańki ratusz planuje w 2019 roku zorganizować konkurs muzyczny o „Złotą Trąbkę”. 

W lipcu było głośno o prof. Agnieszce B.-Z. z Uniwersytetu Rzeszowskiego, która w internecie szerzyła antyszczepionkowe teorie. Na reakcję uczelni nie trzeba było długo czekać. Wobec pani profesor wszczęła postępowanie wyjaśniające

Lipiec upłynął także pod znakiem „chorego” protestu pielęgniarek Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Pracownicy białego personalu masowo składali zwolnienia lekarskie, szpital wstrzymał przyjęcia pacjentów i planowe zabiegi. Ostatecznie dyrekcja placówki podpisała porozumienie ze związkami zawodowymi. Na ich mocy pracownicy dostaną 750 zł podwyżki w trzech ratach. Pierwszą (300 zł) zaczęto wypłacać od sierpnia, drugą (200 zł) dostaną od sierpnia 2019 r., trzecią (250 zł) – od lipca 2020 r.

W pierwszym miesiącu wakacji w Rzeszowie gościł znany sędzia Igor Tuleya z Sądu Okręgowego w Warszawie, który należy do krytyków reformy wymiaru sprawiedliwości w wydaniu rządu PiS. W lipcu pojawił się też Robert Biedroń, były prezydent Słupska, by promować swoją najnowszą, drugą już książkę „Włącz DEMOkrację”. Biedroń jest nową nadzieją lewicowo-liberalnej części polskiej sceny politycznej.

W lipcu Rzeszów wreszcie doczekał się wypożyczalni miejskich rowerów z prawdziwego zdarzenia. Uruchomiła ją firma Blinkee. Oprócz rowerów, dołożyła także skutery elektryczne. Wypożyczalnia cieszyła się ogromną popularnością. Działała przez trzy miesiące, zanotowała ponad 30 tysięcy wypożyczeń. Wypożyczalnia ma wrócić na wiosnę 2019 roku. 

W lipcu na terenie rezerwatu Lisia Góra grupa archeologów, którym przewodził Mirosław Mazurek związany z Uniwersytetem Rzeszowskiem, odkryła ślady po osadzie z neolitu, okresu rzymskiego i nowożytnego XVI i XVII wieku. Poza fosą, badacze znaleźli też bardzo duże ilości fragmentów naczyń, które pozwolą na ich rekonstrukcję.

8 lipca około 100 osób przeszło w Marszu Żywych, który upamiętnił 76. rocznicę likwidacji rzeszowskiego getta. Uczestnicy marszu wspominali wydarzenia z 7 lipca 1942 roku, gdy hitlerowcy dopuścili się haniebnej likwidacji getta, w którym przebywało około 25 tysięcy Żydów z Rzeszowa i przywożonych z okolic.

W lipcu poznaliśmy wyniki matur 2018. Egzamin dojrzałości zdało ponad 90 proc. maturzystów z rzeszowskich szkół. Wynik okazał się lepszy niż w całym Podkarpaciu (80,5 proc.), a także w całym kraju – 79,7 proc.

Sierpień

Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

Rzeszów włączył się do ogólnopolskich obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. – To była desperacką próba uwolnienia się spod władzy okupanta – mówiła podczas uroczystości Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

W drugim miesiącu wakacji było głośno o znanym rzeszowskim psychiatrze Romualdzie R., który na drodze na al. Armii Krajowej wdał się w awanturę z węgierskim kierowcą. Lekarz wyciągnął broń i oddał dwa strzały w powietrze. Po tamtym incydencie przez wiele miesięcy żadna z prokuratur na Podkarpaciu nie chciała zajmować się sprawą

W sierpniu przez prawie tydzień trwała pierwsza edycja Festiwalu „Trans/Misje” zorganizowanego przez Teatr im. W. Siemaszkowej we współpracy z teatrami z Czech, Słowacji, Węgier i Ukrainy. Odbyło się 40 kulturalnych wydarzeń.

Sierpień w Rzeszowie upłynął również w klimacie filmowym, dzięki festiwalowi „Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa”, zorganizowanego przez dziennikarkę Radia Rzeszów Grażynę Bochenek. Przez pięć dni w stolicy Podkarpacia można było oglądać filmy wybitnego reżysera Hollywood, który w 1907 roku urodził się w Rzeszowie. Trwałą pamiątką po festiwalu jest mural z Garym Cooperem w centrum miasta

W sierpniu było głośno w całym kraju o rzeszowskim prokuratorze Rafałowi Telukowi z podkarpackiego oddziału Prokuratury Krajowej, który zawnioskował o „dyscyplinarki” wobec dwóch sędziów za niekorzystne dla prokuratury decyzje. 

W sierpniu do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 41-letniemu Grzegorzowi B. i 25-letniej Karinie B., którzy zostali oskarżeni o doprowadzenie do śmierci półrocznego Maksa i znęcania się nad 2-letnią Leną. Dramat dzieci z lipca 2017 roku wstrząsnął całą Polską. Proces Grzegorza B. i Kariny B. ma ruszyć w styczniu 2019 r.  

Rosjanin Nikołaj Griazin, startujący z łotewską licencją, wygrał 27. Rajd Rzeszowski. Drugie miejsce zajął rzeszowski kierowca Grzegorz Grzyb. Trzecie miejsce przypadło Jakubowi Brzezińskiemu.

PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły długo wyczekiwaną modernizację stacji kolejowej Rzeszów Główny. Perony będą wyposażone w windy i schody ruchome, zniknie zabytkowa kładka nad torami, będzie też dodatkowy przystanek Rzeszów Zachodni nad al. Wyzwolenia. 

Tragicznie dla 18-latka z Rzeszowa zakończyło się „eksperymentowanie” z dopalaczami o nazwie „Alfa”. Jak ustalili policjanci i prokuratorzy, śmiercionośne substancje sprzedała mu 63-letnia kobieta, która została aresztowana

W sierpniu przed pomnikiem Walk Rewolucyjnych zespół 0% Normy kręcił zdjęcia do teledysku w obronie obiektu, który według IPN powinien być usunięty, bo propaguje ustrój totalitarny. Efekt muzyczny możecie zobaczyć TUTAJ.  

16 sierpnia w wieku 46 lat zmarł Rafał Potocki, dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów. 

Wrzesień 

Zdjęcie: Kamil Pudełko / Rzeszów News

Rzeszów świętował 70-lecie komunikacji miejskiej. Jedną z atrakcji było otwarcie zmodernizowanego Dworca Lokalnego. Wyszła szopka, bo pół Polski nabijało się z tego, że na następny dzień dworzec zamknięto.  

We wrześniu kilka tysięcy osób bawiło się na rzeszowskim Rynku podczas koncertu „Synowie bluesa”, będącego częścią festiwalu Rzeszów Breakout Days 2018. Wystąpili Piotr Nalepa – syn Tadeusza Nalepy, oraz Sebastian Riedel, lider blues-rockowego zespołu Cree. Breakout Days upamiętnia nieżyjącego już Tadeusza Nalepę, założyciela legendarnej grupy Breakout, który urodził się w Zgłobniu koło Rzeszowa.

We wrześniu władze Polskich Linii Lotniczych LOT ogłosiły, że w podrzeszowskiej Jasionce powstanie baza serwisowa dla Polskiej Grupy Lotniczej. Baza ma być największą w Europie Środkowo-Wschodniej, która będzie w stanie przyjmować najnowocześniejsze samoloty szerokokadłubowe typu Boeing 787 Dreamliner, Boeing 777 oraz Airbus A350. W bazie docelowo ma pracować około 300 osób.

We wrześniu został otwarty schron „Marysieńka”. Ma prawie 400 m kw., kilkanaście pomieszczeń wyposażonych m.in. w wentylatornie, centralę telefoniczną, czy centrum dowodzenia. W przypadku wojny nuklearnej mógł schronić 58 osób na 21 dni. 

17 września Rada Miasta Rzeszowa zgodziła się na to, by uczniowie rzeszowskich szkół jeździli za darmo miejskimi autobusami. Stało się to na wniosek prezydenta Tadeusza Ferenca. Wcześniej o to do władz miasta apelowali politycy PiS.

Wrzesień przyniósł również wodną sensację. Jeden z mieszkańców Rzeszowa z Wisłoka wyłowił… piranię

Rzeszów we wrześniu wzbogacił się o kolejny mural. Na ścianie kamienicy przy ul. Kopernika 18 powstało nowe dzieło street art. Przedstawia śp. Irenę Sendler, najbardziej rozpoznawalną Sprawiedliwą wśród Narodów Świata, kobietę, która przyczyniła do uratowania 2,5 tys. żydowskich dzieci przed zagładą.

W Rzeszowie przy ul. Ludwika Chmury firma Game Over Cycles otworzyła salon Yamahy, pierwszy na Podkarpaciu autoryzowany tej japońskiej marki. Nowy obiekt ma 250 m kw. powierzchni wystawowej, 120 m kw. serwisowej oraz magazyny.

Październik

Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

Najważniejszym wydarzeniem października były wybory samorządowe. Wybory na prezydenta Rzeszowa ponownie wygrał Tadeusz Ferenc, który miastem rządzi już piątą kadencję. Na Ferenca głosowało 66 proc. mieszkańców, drugi Wojciech Buczak (kandydat PiS) nie przekroczył nawet 30 procent. W Radzie Miasta nadal rządzi koalicja Rozwoju Rzeszowa i Platformy Obywatelskiej.

Kampanii wyborczej w Rzeszowie towarzyszył skandal z udziałem Artura Hippego, który był kandydatem Kongresu Nowej Prawicy do Rady Miasta. Wyszło na jaw, że Hippe kilka lat wcześniej składał seksualne propozycje dziewczynom poniżej 15. roku życia. Policja urządziła nalot na mieszkanie Hippego, prokuratura dotychczas nie postawiła mu zarzutów. 

W październiku zapadła decyzja, że miasto rezygnuje z rozbudowy hali Podpromie. Powodem są zbyt wysokie koszty. Ratusz liczył na to, że na inwestycję wyda 40 mln zł, najtańsza oferta zwalił z nóg urzędników – opiewała na kwotę 125 mln zł. 

W październiku Instytut Pamięci Narodowej wydał ostateczną opinię, że pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej powinien być usunięty z placu Ofiar Getta. Miasto na to się nie zgadza, zapowiedziało, że o pozostawienie obiektu będzie walczyło na drodze sądowej. 

Na terenie strefy ekonomicznej Dworzysko rozpoczęła się budowa nowej jednostki straży pożarnej w Rzeszowie. Budynek będzie miał 18 tys. m kw., powstaną garaże, magazyny, stacje do konserwacji do sprzętu ratowniczego, myjnia i sale edukacyjne. Inwestycja o wartości 14,9 mln ma się zakończyć w 2020 roku.

W październiku stanowisko trenera klubu Asseco Resovii stracił Andrzej Kowal. Powodem były fatalne wyniki sportowe rzeszowskich siatkarzy. Kowala zastąpił 50-letni Gheorghe Cretu z Rumunii. 

W październiku na rzeszowskich bulwarach otwarty został pierwszy w mieście psi park, a drugi w grudniu powstał na osiedlu Kmity. Tego samego miesiąca wmurowano kamień węgielny pod budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, które powstanie obok akademików Laura i Filon przy Wydziale Wychowania Fizycznego (ul. Cicha 2). Inwestycje pochłonie ok. 52 mln zł.

W październiku Rzeszów dołączył do akcji „Przeciw Nacjonalizmowi – za Zjednoczoną Europą”

Listopad

Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

W listopadzie trwała czarna seria siatkarzy Asseco Resovii. Tym razem do dymisji podał się prezes klubu Bartosz Górski, a zastąpił go Krzysztof Ignaczak

W listopadzie odbyła się piąta edycja Festiwalu Nowego Teatru. Najlepszymi spektaklami okazały się „Hańba” wg Coetzee’go w reżyserii Marcina Wierzchowskiego z Teatru Ludowego w Krakowie oraz „Lwów nie oddamy!” Katarzyny Szyngiery. 

W listopadzie usłyszeliśmy o kryzysie w podkarpackiej Nowoczesnej. Rezygnację z członkostwa z partii w regionie złożyło około 200 działaczy, partią przestała kierować Anna Skiba, która szybko zapisała się do Teraz! – nowego ugrupowania Ryszarda Petru

W listopadzie masowo „rozchorowali” się z kolei policjanci, którzy też zażądali podwyżki wynagrodzeń. Do „psiego protestu” dołączyli także rzeszowscy funkcjonariusze. Swoje niezadowolenie z tego, co się dzieje w policji wyrazili w głośnym liście – TUTAJ

W listopadzie trwało zamieszanie o przyszłość pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. Nadzór budowlany uważa, że należy go usunąć, ratusz zapowiedział, że od tej decyzji odwoła się Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

W końcówce roku ogólnopolską burzę wywołał znany polski reżyser Andrzej Saramonowicz, który na Facebooku ogłosił „bojkot” Podkarpacia, gdy się dowiedział, że Jacek Kotula, radny PiS w sejmiku podkarpackim, chce by nasze województwo zostało ustanowione „strefą życia”. Saramonowicz w późniejszym wywiadzie dla Rzeszów News mówił, że jego wezwanie do „bojkotu” było „żartem”. 

Grudzień

Fot. Maciej Brzana / Rzeszów News. Na zdjęciu Grażyna Bochenek

6 grudnia, jako pierwsi, ujawniliśmy sytuację Grażyny Bochenek, dziennikarki Radia Rzeszów. Prezes rozgłośni Przemysław Tejkowski doniósł na nią do prokuratury za to, że Bochenek we wrześniowym programie dopuściła na antenę opinię słuchacza, który Andrzeja Dudę nazwał „figurantem” i „pełniącym obowiązki prezydenta”. Prokuratura, na szczęście, odmówiła wszczęcia śledztwa. 

Rzeszów bez żużla w 2019 roku. Polski Związkowy Motorowy nie przyznał licencji Speedway Stal Rzeszów. Fani „czarnego” sportu są zbulwersowani, kontrakty z 17 zawodnikami zostają zerwane, właściciel klubu Ireneusz Nawrocki przeprasza kibiców, a ci tworzą memy i prześmiewczą piosenkę na temat biznesmena

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie ogłasza stan realizacji drogi ekspresowej S19, która będzie częścią szklaku Via Carpatia. Od 2022 roku kierowcy mają jeździć z Rzeszowa do Lublina, a do 2025 r. ma być gotowy odcinek od Rzeszowa do Barwinka (do granicy ze Słowacją).

19 grudnia w Rzeszowie dochodzi do koszmarnego wypadku na przejeździe kolejowym na ulicy Warszawskiej. Volkswagen passat zostaje staranowany przez szynobus. Na miejscu giną 27-letni kierowca VW i 19-letnia pasażerka, kilka dni później w szpitalu umiera druga pasażerka, również w wieku 19 lat.  

W grudniu (3 bm.) doszło też do innego tragicznego wypadku. Na przejściu dla pieszych przy ulicy Krakowskiej na wysokości Galerii Nowy Świat 57-letni Jacek H., znany rzeszowski lekarz, kierując volvo, śmiertelnie potrącił 27-letniego mężczyznę. Lekarzowi postawiono zarzuty, policja wystąpi do miasta z wnioskiem o zamontowanie sygnalizacji świetlnej na przejściu

Cztery dni przed świętami Bożego Narodzenia w cichym proteście uczestniczą pracownicy rzeszowskich prokuratur. Domagają się podwyżki w wysokości 1000 zł. Podobny protest tydzień wcześniej zorganizowali pracownicy Sądu Okręgowego w Rzeszowie

Końcówka roku to złe wiadomości dla właścicieli nocnych sklepów monopolowych w centrum Rzeszowa. Radni zgodzili się wprowadzić prohibicję. Od 1 lutego 2019 roku w sklepy w Śródmieściu będą miały sprzedaży alkoholu od godz. 22:00 do 6:00. Zakaz dotknie 19 sklepów.  

Oprac. (jg, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama